| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Vreau sa va povestec un pic situatia mea. Am vorbit cu o fata acum mai bine de un an. Totul a fost frumos si parea sa duca spre o relatie pana cand ceva s-a intamplat si ne-am distantat. Acum, dupa atata vreme am inceput sa vorbesc din nou cu ea. In unele zile suntem ca la inceput, vorbim pana tarziu in noapte, conversam placut, etc. In prioada asta de un an si ceva, ea a cunoscut un alt baiat, dar cand imi spune despre el, il numeste "amic". Mi-a spus ca a mai iesit cu grupul lui de prieteni, iar acum recent o seara a ramas la el pentru ca nu avea unde sa se duca, iar de dimieata a plecat (confirmat pentru ca vorbea cu mine prin mesaje). Dar cand vorbeste cu mine ii zice mereu amic sau prieten (nu iubit). Eu i-am spus ce simt pentru ea si stie ca o plac si ca vreau sa fiu cu ea, dar cand ii zic sa ne vedem ma tot amana si pune pe "hold". Nici da, nici nu. Ceva ceva are ea si cu mine pentru ca nici nu ma elimina, nici nu pare sa vrea mai mult la momentul actual. "Nu stie ce simte ", asa mi-a spus. Nu stiu daca tipul respectiv este in friendzone. Cert este ca eu simt ca as avea un avantaj. Nu stiu de ce, dar asa simt.
Momentan nu i-am mai zis sa ne vedem si am mai incetat sa ii mai fac complimente asa nemeritate. Doar vorbim si mentinem legatura.
Mai departe nu stiu cum sa procedez. Nu vreau sa ma simt in concurenta cu tipul respectiv si ma deranjeaza cand imi zice despre el, cu toate ca nu i-o arat deloc.
Nu stiu cat sa mai las situatia asa pe "hold" si cat sa o mai las "pana isi da seama ce simte", pentru ca nu vreau sa par fraier si nu imi permit sa pierd timpul dupa ea de pomana. Imi place mult de ea si pare potrivita pentru mine, dar asta nu inseamna ca as putea sta dupa ea luni la rand.
Voi ce credeti? Ce as putea sa incerc sa fac pentru a gasi un raspuns?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Răspunsul se află la ea, chiar dacă este nehotarată.
Cert este că nu începe nicio relație cu niciunul dintre voi. Ea știe ce simți pentru ea. Dar ce simte pentru celălalt băiat?
Nu îmi este clar cu "pierderea timpului". Să înțeleg că tu îți dorești o relație de cuplu cu ea, așadar prietenia ei nu te interesează?
Poate ea se simte confortabil deocamdată într-o relație de amiciție cu tine, nu de cuplu. Poate nu e pregătită.
Iar dacă simți că îți pierzi timpul, probabil că ar trebui sa îi comunici asta și să îi ceri un răspuns, fără a o presa. Intreab-o care e relația ei cu acel băiat și dacă își dorește o relație cu el. Poate lucrurile vor deveni mai clare.
Baftă!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa gandesti profund: ce a mers in relatia voastra si ce a dus la racirea ei.
Daca ai gasit motivul, vei sti daca ai sansa de repornire sau mai bine cauti alta (sa nu-ti pierzi timpul tineretii degeaba).

| JustDeedee a răspuns:

"Îmi place mult de ea și pare potrivită pentru mine, dar asta nu înseamnă că aș putea sta după ea luni la rând". Răspunsul tău este chiar în postarea ta. Doar pentru că tu crezi că e potrivită pentru tine, nu înseamnă că trebuie să fie totul reciproc. Persoana potrivită pentru tine cu siguranță nu te-ar fi adus în situația de a-ți pune întrebările de genul și cu siguranță nu ar mai fi existat o altă persoană chiar dacă este numită ca fiind "un simplu amic". Persoana potrivită pentru tine nu te-ar vedea ca pe o opțiune. Persoana potrivită pentru tine știe sentimentele pe care le are față de tine și nu e confuză. Persoana potrivită pentru tine nu te-ar amâna. Persoana potrivită pentru tine nu ar vorbi cu tine doar prin mesaje, ci ar vrea să fie mereu în preajma ta. Mai sunt multe motive pe care ți le-aș mai putea spune despre persoana potrivită pentru tine, dar cred că m-am făcut cât de cât înțeleasă. În final, părerea mea ar fi să te axezi pe cineva care apreciază cu adevărat prezența ta în viața respectivei și în plus, cunoaște-ți valoarea și nu pierde timpul cu oameni temporari care au probleme interioare. Îndepărtează-te și lasă-i să se vindece așa cum știu ei mai bine, dar nu fi tu pansamentul. Timpul tău e prețios!

| Freya1 a răspuns:

Il place pe tip, dar in acelaș timp vrea sa te faca gelos si pe tine.
Poate il are la suflet de mai multă vreme si acum a avut ocazia sa faca pași către el si nu ar rata situația, dar in acelaș timp nu te-ar da nici pe tine la o parte că sa obisnuit cu prezența ta.

Pur si simplu cand mai vorbesti cu ea evita sa mai răspunzi daca tema subiectului e el.Plus ca poti sa ii spui si tu la rândul tău ca ai cunoscut pe cineva sa vezi cum se manifesta.Dar cert e că astea sunt copilarisme, iar până la urmă ar trebui să îi spui in fata ca ai placut-o, ai vrut sa fie ceva intre voi dar daca ea vrea sa fie cu altcineva te dai la o parte si nu ii mai răspunzi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

A dormit la ăla și tot tu te vezi cel avantajat? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O să găsești și tu pe alta să te iubească.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai gândi la ea că nu te vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Treci peste, nu o sa mai fie nimic, iti spun din experienta, asta e doar vrajeala, lipsa de ocupatie, vorbit de plictiseala spune-i cum vrei, vei vorbi cu ea pana cand nu iti va mai raspunde deloc si te vei mira de ce.

Asta se numeste fenomenul de "ghosting" la americani, iti recomand sa citesti ceva despre asta pe internet si ai sa intelegi situatia in care te afli.

Din ce ai povestit tu aici eu inteleg ca voi nici macar nu v-ati intalnit o singura data. Nu exista "a ramas la ala ca nu avea unde sa se duca". Putea sa se duca acasa, wtf, asta e alta vrajeala, doar nu s-a dus in alt oras.

O ultima incercare ar fi sa-i dai de ales, tu sau ala, si intalnire, iar daca raspunsul nu e pe loc atunci pa, pleaca nu te uita inapoi, pierzi timp si energie cand ai putea sa faci si altceva mai util si spre beneficiul tau.
Alte replici ale fetelor care semnifica despartirea, distantarea, refuzul :
- "sa luam o pauza";
- "nu esti tu de vina, sunt eu";
- "putem sa fim prieteni" (mi se pare cel mai mare bull ***).
- "esti prea bun pentru mine";
- "nu te merit";
- "am nevoie de spatiu".
Si exemple sunt multe.

| Hypefox a răspuns:

Friendzone nu exista. Tu îi permiți sa te lasă acolo. Dacă ai caracter și ești deștept, nu permiți și îi spui sa aleagă ori da ori nu in privința ta. Ca nu poți sa aștepți pe cineva. Ea acum așteaptă sa vadă dacă poate fi cu băiatul ala și te tine și pe tine fiindcă dacă nu ii merge cu ala, tu o sa fi prostul de rezerva. Practic se pi*a pe demnitatea ta de barbat. Dacă ești bărbat nu stai după puțoaice ca ele ca te tine și nu știe ce sa facă. Dacă era femeie pur și simplu punea punctele pe i și nu te lasa in acest (hold). Este o fata fără caracter și deloc asumata. Sunt fata și știu ce zic. Poate și eu as proceda asa, ca dacă îl pierd pe ala sa îl am pe al 2 lea de rezerva. Dar eu sunt asumata și onesta, directa mai ales și nu suport asa ceva. E ca și cum te place doar dacă ala ii da jet și dacă nu i da, pe tine te da uitat. Toate cele bune!

| Ionnn a răspuns:

My friend am trecut si eu prin ceva asemanator cand eram adolescent.
Ba vrea, ba nu vrea, ba face tot posibilul sa aiba atentia ta, ba te ignora complet chiar te evita.
La final o sa fie un singur rezultat si e inevitabil: nu o sa se intample nimic. Te tine asa, de dragul de a avea oameni care sa o placa. laughing Asa sunt unii, mai ales cand sunt mici.
Doar pleaca pana nu iti e mai greu.