| anonim_4396 a întrebat:

Am 27ani si o relatie de 8ani de zile care tocmai s-a terminat brusc si regret enorm! Eu am sters-o din lista de prieteni de la facebook din cauza faptului ca nu puteam sa suport daca mai devreme sau mai tarziu posta ceva in legatura cu noua posibila relatie.De 3 sap nu mai vorbim dar in noaptea cand am postat pe facebook ca am iesit in oras cu niste prieteni si prietene, a sters pe toti din lista de prieteni de la facebook! De ce?

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca s-a suparat pe toti prieteni, de ce sa te regreti totul e un pas inainte, asa zisa relatie a ta si asa se destrama o data, esti prea visator sincer, du-te cauta alta ca sunt destule

| SAxelandru a răspuns (pentru RAY):

RAY25TM este f trist cum gandesti tu! Probabil sunt visator dar pentru mine nu este suficient "alta"! Pe ea o vreau inapoi pentru ca am fost impreuna fericiti mult timp si sunt convins ca inca am putea fi! Este persoana cu care vreau sa ma casatoresc!
+

| RAY a răspuns (pentru SAxelandru):

Si eu o vreau pe mayar dar a fost luata deja, poate am exagerat, dragostea cere sacrifici mereu sa stii, daca fata e sincera, serioasa lupta pentru dragostea ei

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa nu mai vada postari care au legatura cu tine.
De aia.

| Felys a răspuns:

Pentru ca nu vrea sa mai stie nimic de tine si prietenii tai, vrea sa rupa complet orice legatura cu trecutul vostru

| SAxelandru a răspuns (pentru Felys):

Buna.Vrei sa spui ca vrea sa uite de mine cu orice pret? Ar fi pacat! Eu nu am inselat-o, nu am jignit-o dar din cauza distantei care a intervenit cand a plecat la facultate, ne-am racit...

| Felys a răspuns (pentru SAxelandru):

Distanta de multe ori ucide pasiunea, daca a mai dat si peste alti barbati pe la facultate, poti fi convins ca tu esti de domeniul trecutului pentru ea

| Mayar a răspuns:

Whaaaaa'?! Dai cu piciorul la 8 ani de zile?! Seriously? Mai bine incearca sa repari relatia.
De ce a facut asta? E suparata si sufera, de aceea. Daca tii la ea, nu renunti asa usor la o relatie de 8 ANI!

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Nu vreau sa renunt! O iubesc din tot sufletul dar cand incercam sa discut calm si sa expun problemele care ma deranjau simteam ca nu ma intelege cu adevarat si se adunau niste frustrari si uneori rabufneam.Dar atentie, niciodata nu am jignit-o sau atins-o de vreun fir de par.NU! Doar ca ridicam tonul si spuneam ca daca nu vrea sa ma creada mai bine ne despartim si acum culmea ultima cearta parca I-a cazut numai bine.Inainte daca faceam o astfel de discutie plangea o sap, ma suna, imi promitea ca o sa se schimbe si reporneam capitolul...Acum la ultima cearta am cautat-o eu, desi simteam ca suntem amandoi vinovati si surpriza a fost ca nu imi mai raspundea la tel. Apoi am fost la ea acasa cu un trandafir ca sa imi spuna ca este hotarata si nu ma vrea inapoi.Ce pot sa fac? Nu stiu ce sa mai cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i stii reactiile, nu stii sa-i controlezi starea. Ai pierdut 8 ani de zile baiatule.

| SAxelandru a răspuns (pentru anonim_4396):

Usor de spus cand vezi lucrurile de la distanta... Oricum mersi si pentru critica

| anonim_4396 explică (pentru SAxelandru):

Usor si de crezut. Ma intreb cum ai readus-o inapoi tot acest timp.
Poti incerca sa o cauti ca un disperat, nu o lasi sa-si piarda interesul, chiar daca ti-l vei pierde tu. Unele fete sunt exagerate asteptand scuze si implorari si cand au o parte din vina.
Oferirea unui trandafir in astfel de momente nu a fost o alegere buna, ai jignit-o cu acest gest.Te opresti cand te simti respins la maxim fara explicatii, multe evitari, taceri, adica minciuni ascunse.

| Voidwithin a răspuns (pentru anonim_4396):

A castigat experienta si a deschis noi "frontiere".
Toate se schimba la un moment dat.
Dupa logica ta inseamna ca viata in sine n-are valoare (si e posibil sa ai dreptate aici).
@SAxelandru Mult succes si sa stii ca e foarte probabil sa gasesti pe altcineva mai bun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar putea fi populat dex-ul cu poze, la explicatia cuvantului "penibil", ar trebui atasata poza ta. Mayar traieste intr-un univers paralel care nu are nici o legatura cu lumea reala iar tu, ii urmezi sfaturile din simplul fapt ca iti convin. Daca ai fi apelat la bun simt si logica, cum pareai ca incerci sa o faci la inceput, ai fi inteles ca tu nu ai nevoie de sfaturi care iti convin, ci de sfaturi care sa te ajute.

Mayar iti recomanda sa te sclavagesti (presupunand ca poti deveni mai sclav decat esti deja) pentru ca ea, ca si tine, nu face diferenta dintre ce doreste si ce are nevoie. Intr-o singura situatie umilinta isi are rostul si anume in momentul in care faci o greseala impardonabila, atat. In rest, nu exista niciun motiv sa te lasi calcat in picioare la modul la care o faci tu. 8 ani de relatie sau 100 de ani de relatie nu sunt un argument pentru a te transforma intr-o carpa umana care se pune la dispozitia altcuiva la modul la care o faci tu. Povestea lui mayar, despre "prietenul" ei, ori e inventata, ori ii lipsesc foarte multe date (de exemplu ca nefericitul ala a ramas cu respectiva dupa ce aceasta a fost refuzata de catre toti cu care si-a incercat-o). Niciun om nu va accepta sa aiba o relatie cu tine doar pentru ca te umilesti, tine bine minte treaba asta. Pentru ca esti daramat tu nu intelegi ca intr-o astfel de situatie nu sentimentele tale fata de ea conteaza, tu puteai sa o si venerezi, era irelevant pentru ca atitudinea si actiunile tale trebuiau indreptate in aceeasi directie, indiferent de sentimentele pe care i le porti. Tu nu trebuie sa-i demonstrezi ei ca o iubesti, Bula, tu trebuie sa o convingi pe ea ca te iubeste. Iar astea sunt doua lucruri total diferite. Daca vei continua pe drumul asta nu vei face decat sa o agasezi la extrem, pierzand orice sansa sa mai fii cu ea vreodata, presupunand prin absurd ca in urma comportamentului tau penibil asta nu s-a intamplat deja.

Ca sa abordezi o situatie, trebuie mai intai sa intelegi o situatie. Tu asta trebuia sa faci de la inceput in loc sa iti ridici poalele in cap si sa incepi sa te jelesti mai tare decat un trib de indieni romanes. Abia dupa ce intelegi o situatie poti lua masurile necesare pentru renmedierea acesteia. Ca sa iti explic, pentru ca printre lacrimile de crocodil poate ti-ai pierdut si concentrarea, femeia ta nu te mai respecta. Probabil nu a facut-o niciodata, doar ca in ultimul timp ai fost mai slab decat de obicei (in urma evenimentelor nefericite din viata ta) si s-a saturat. Treaba asta combinata cu iesirile tale de vanzatoare de cartofi si cu faptul ca poate au inceput sa-i dea tarcoale si alti masculi (sa speram ca nu alpha, ca jucati in filme diferite) a facut-o sa realizeze ca e combinata cu o tentativa de mascul care ei, la varsta la care a ajuns, nu prea ii mai poate oferi lucrurile de care are nevoie. De la gandurile astea pana la a se asigura ca e indreptatita sa caute altceva nu e decat un pas. Femeile nu au nevoie de argumente, au nevoie doar de un gand pe care sa si-l repete pana se conving singure de veridicitatea acestuia. O femeie nu te va parasi niciodata pentru ca a gasit pe altul, ci, dupa ce va gasi altul pe placul ei, isi va repeta ca tu nu mai esti suficient de bun pentru ea si ca tu ai dezamagit-o in diferite feluri, astfel reusind sa te paraseasca fara niciun regret si total indreptatit in mintea ei. Si o va face in urma unui motiv stupid, cum ti s-a intamplat tie.

Ti-as fi putut spune ce trebuie sa faci ca sa mai ai vreo sansa dar ma dor degetele de la atata certat. Pentru ca meriti sa fii certat, sa fii aratat cu degetul si sa ti se rada in fata daca la 28 de ani asta e atitudinea pe care tu crezi ca trebuie sa o abordezi intr-o astfel de situatie. Colaje cu momentele placute? Melodii de dragoste? Bocituri si umilinta? Nu e de mirare ca te-a parasit nici fata aia daca asta e tot ce esti in stare sa faci. Sfatul meu principal e sa-ti gasesti ouale pe unde ti le-a ingropat iubirea vietii tale, sa ti le iei inapoi si sa faci tot posibilul sa ti le pui la loc. Invata sa fii barbat, intamplarile neplacute din viata ta ar fi trebuit sa te intareasca nu sa te transforme intr-o piranda.

| SAxelandru a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna krakilla! Apreciez f mult faptul ca sunt certat! Cred ca este un punct de vedere corect tinand cont ca am esuat groaznic dar de ce nu te-ai aratat pana acum? Vazand ca am facut atatea greseli, ce crezi ca ar fi trebuit sa fac? Ai dreptate in unele chestii! Un om cand trece prin anumite probleme nu mai gandeste rational.Tu spui ca trebuia sa ma adun si sa actionez diferit! Cum? Dezvaluie marele plan! Haide sa iti spun ceva! Eu am avut o relatie diferita indiferent ce spune x si y de pe forum dar undeva pe drum ceva mi-a scapat sau am gresit! Ataseaza-mi poza in "guiness book" la sectiunea de loser daca te face sa te simti mai bine dar eu credeam ca daca sunt sincer rezolv ceva! Intr-adevar jocurile astea psihologice dau roade dar m-am saturat sa gandesc intr-un fel si sa fac altfel! Spune-mi tu ce ar fi trebuit sa fac sau ce ar trebui sa mai fac de acum! Sunt curios cum gandesti? Mentionez ca 85% din perioada relatiei am fost alpha si poate chiar asta este una din marile greseli! Aratam rar ca o iubesc, incepuse sa fie distanta intre noi din cauza facultati si ne-am racit! Ce era sa fac? Sa fiu rece la o situatie cand imi reprosa ca nu vede afectiune din partea mea?

| anonim_4396 explică (pentru SAxelandru):

Ma, cred ca imi faceam o cafea, altfel nu imi explic cum am putut trece cu vederea o astfel de drama. Pentru ca, daca as fi fost pe faza, mi-as fi tras imediat chilotii peste colanti, mi-as fi luat pelerina si ti-as fi sarit in ajutor, imediat dupa ce as fi vizitat toate terasele dintre mine si tine.

Alpha e alpha tot timpul. Nu e azi alpha si maine mielusel, nu poti domina pe cineva o zi pentru ca a doua zi sa te lasi dominat. Asta nu dovedeste putere, doar dezechilibru. Sa lasi de la tine si sa te lasi dominat sunt doua chestii diferite. Sunt de acord ca jocurile psihologice sunt obositoare dar daca ti-ai ales o partenera care se dedica tie si relatiei doar intr-un astfel de caz, nu prea vad alta solutie. Alternativa ar fi ca ea sa te manipuleze pe tine si apoi sa se plictiseasca.

Cum ar fi trebuit sa actionezi? Cerebral. Sa fi fost cat se poate de calm, sa o tragi de limba fara sa-si dea seama, sa afli cat mai multe detalii despre ce se intampla in mintea ei. Dupa care sa ii spui ca o intelegi si ca ii respecti decizia. Un astfel de comportament ar fi fost suficient sa-i dea lumea peste cap, nu ar mai fi inteles nimic si si-ar fi ridicat un milion de intrebari care nu i-ar fi dat pace. Tu nu trebuia decat sa ii arati ca in lipsa ei iti este mai bine, atat. Nimic nu e mai frustrant pentru o femeie decat momentul in care realizeaza ca nu e centrul universului tau, sunt fiinte egocentrice. Urmatorii pasi pe care ar fi trebuit sa-i faci ar fi fost in functie de informatiile pe care le obtineai de la ea, in legatura cu decizia ei subita de a ingropa relatia voastra pentru ca, sa-ti fie clar, decizia ei nu are absolut nici o legatura cu ultima voastra cearta. Cearta asta a fost doar oprtunitatea pe care o astepta, ea luase decizia de a renunta la tine dinainte, astepta doar momentul.

Ce e de facut acum? O piatra aruncata de catre un nebun pe fundul unui lac nu poate fi scoasa nici de catre o mie de intelepti. Adica, tu in tot acest timp, ai lucrat doar impotriva ta. Tot ce ai facut a determinat-o sa fie si mai sigura de decizia ei si mai satula de tine. Dupa cum iti spuneam umilinta nu este o solutie. De umilit te poti umili doar in fata anumitor oameni si doar daca e o chestie care nu te defineste sub nici o forma ca sa demonstrezi regretul si ca accepti sa mergi pana in panzele albe pentru ati repara o greseala. In cazul de fata nu ai facut decat sa ii arati ca esti topit dupa ea si ca esti slab. Nu stiu daca mai poti face mare lucru dar un lucru e clar, macar pentru linistea ta, ai putea incerca sa afli motivul real pentru care relatia voastra a ajuns unde a ajuns. Cum il cheama pe motiv, de unde este si in ce mod s-a jucat cu mintea fostei tale. Bine, sigur nu i-a fost foarte greu, unele fete sunt atat de nemultumite de relatiile in care sunt implicate incat uneori e suficient doar sa le asculti. Ma tem ca singura solutie e sa te joci cu mintea ei acum, sa o faci sa regrete atat de tare decizia luata incat sa se intoarca singura la tine. Dar e o chestie anevoiasa si neplacuta...

| SAxelandru a răspuns (pentru anonim_4396):

Krakilla deduc ca esti un fel de superman dar combinatia de chiloti peste colanti eu nu cred ca te va duce din terasa in terasa la mine ci poate dintr-un club in altu de gay laughing Trecand amandoi peste ironiile astea, imi place cum gandesti! Ai dreptate! Am avut un moment de slabiciune, I-am aratat cat de mult o iubesc in cel mai nepotrivit moment si am vrut sa o ascult cand probabil era deja descarcata de nervi si neplaceri la prietenele ei sau poate altu...Stiu ca femeile uneori au nevoie doar sa fie ascultate de altu si asta duce deseori la ruperea relatiei.Sunt perfect constient ca ultima cearta nu a fost motivul despartiri, doar cireasa de pe tort! Probabil din cauza problemelor pe care le-am avut in ultimul timp am devenit mai slab psihic si nu gandeam chiar lucid! Repet! Ultimi 2 ani din viata mea au fost groaznici! Tatal meu a murit in sala de operatie, unchiul meu a murit deodata la el acasa, mama inebunise temporar 24 de ore iar afacerea de familie pe care o avem a trecut printr-o perioada dificila! Cu putin inainte de toate astea am avut probleme cu relatia(prima cearta serioasa)si amandoi ne-am luat angajamentul ca ne schimbam... apoi a urmat ce am scris mai sus si cred ca nu mi-am mai revenit.M-am bazat prea mult pe ea, o iubeam enorm, dar am devenit mai irascibil, trist si neintelegator! Am gresit! Cand am intrat pe forum(prima oara in viata) am cautat niste pareri obiective care sa ma ajute sa caut o cale sa o recapat! Desi sunt amuzante ironiile voastre eu zic sa va puneti in locul meu si sa intinde-ti o mana de ajutor! Haideti sa nu mai fim filozofi! Mayar a fost singura persoana care a incercat sa ma ajute sincer dar probabil nu functioneaza cu toate persoanele varianta asta! Cred ca desi este dura varianta lui "Superman"din pacate asa functioneaza oameni! Dar ce pot face acum? Este timpul sa ma las batut? Sa uit cei mai frumosi ani din viata mea?

| anonim_4396 explică (pentru SAxelandru):

Ma, dedusul lucrurilor nu e punctul tau forte, daca ar fi fost, nu am mai fi purtat aceasta conversatie placuta. Ca fapt divers, supereroii, nu suntem dosniaci. Cel putin cei pe care ii cunosc eu.

De acord ca am dreptate, am avut dintotdeauna. Singurele situatii in care ma insel sunt acelea in care imi intra in scena instinctele de conservare sau cand imi doresc ceva atat de mult incat sunt dispus sa ignor realitatea, cam cum ai facut tu in relatia ta.

Ma, cum ajungeti voi in astfel de situatii sa va invinovatiti? Sincer. Moare tatal tau, moare unchiul tau si tot ce iti vine in minte este "am devenit irascibil, trist si neintelegator"? Tu ai un handicap? Nu ti-ar putea veni in minte "am stat langa un jeg de om care m-a lasat balta in cele mai grele momente din viata mea si nu numai ca nu voi fi atat de prost sa plang dupa ea, dar sunt determinat sa gasesc o fiinta umana pentru care voi conta si eu, la randul meu, in aceeasi masura in care va conta si ea pentru mine". Secule, tu nu ai pierdut "dragostea vietii tale", tu ai scapat de o greutate care iti statea atarnata de gat. De ce o vrei inapoi? Sa te mai dezamageasca odata? Sa te mai lase inca odata balta in momentul in care vei avea cel mai tare nevoie de ea? Lasa-l pe altul sa se spele cu ea pe cap, priietene. Oricum nu ai avut o viata normala, nu v-am inteles niciodata p-astia maritati de la 18 ani. Traieste-ti viata, fa abuzuri, cunoaste oameni noi, traieste lucruri noi, simte lucruri noi. Tu nu intelegi, ai o lume intreaga la picioare, poti face orice si te poti duce oriunde, poti experimenta orice. Iar singurul lucru pe care esti in stare sa-l faci este sa plangi dupa un om de rahat si sa-ti reprosezi ca ai fost slab in momentul in care viata ti-a pus un genunchi pe gat si a inceput sa-ti traga pumni in gura. Esti bolnav? Si nu se numeste ca te lasi batut treaba asta, ci ca te-ai trezit la realitate. Daca erai prietenul meu, veneam la tine, iti trageam un set de palme sa-ti bagi mintile in cap si apoi te luam sa facem turul tuturor teraselor si al cluburilor care ne-ar iesi in cale. Simti ca e un sfarsit de drum dar nu e deloc asa, e doar mintea ta care iti joaca feste. Toata durerea si regretele sunt doar creierul tau care nu stie cum sa reactioneze intr-o astfel de situatie. Dar nu ai pierdut nimic, la fel cum nu ai avut niciodata nimic. Si nu te mai purta de parca ai fi vreun caz particular dincolo de intelegerea onului de rand, cu totii am iubit, am suferit si ne-am vindecat. Iti vine sa crezi sau nu, sunt oameni care au suferit mai mult decat tine, in pofida faptului ca tu ai impresia ca, daca durerea ta ar putea lua forma fizica, ar putea acoperi intreaga lume.

Ma, nu stiu ce sa faci acum. Decat sa fii cerebral, cum iti spuneam la inceput. Daca tu crezi ca merita, fugi dupa ea. Dar nu fugi de teama ca vei ramane singur, ca ai pierdut ceva ce nu vei mai recastiga sau pentru ca ce simti acum pare insuportabil. Fugi dupa ea doar daca simti ca e un om care sa merite, atat. Din ce ai spus tu, nu prea e cazul... Si daca fugi dupa ea, fa-o cu fruntea sus, in plata domnului. Recastig-o, nu te ruga de ea si nu te mai umili. Demonstreaza-i ca esti suficient de bun incat sa se intoarca la tine. Ea trebuie sa se roage de tine sa o primesti inapoi, nu tu trebuie sa te sclavagesti si sa te rogi de ea.

Inspira, expira si uita-te-n jurul tau, nimic nu s-a schimbat. Ce simti esti doar tu facandu-ti rau singur. Capul sus si mergi mai departe, regretele sunt pentru cei prea obositi sa-si continue drumul.

| SAxelandru a răspuns (pentru anonim_4396):

krakilla desi esti mai dur in exprimare nu stiu d c dar reusesti sa ma binedispui happy Hai sa it zic ceva... eu practic am crescut cu fata asta si am avut momente extraordinare iar acum voiam sa o iau cat de curand de sotie! Aveam multe lucruri in comun, era o fata cu suflet bun si desi ti se pare poate o prostie credeam ca ea este fata care ma face sa nu imi doresc nimic altceva! Nu stiu cati au avut noroc sa simta ce am simtit eu! Problema este ca eu am un defect si tocmai de aia ceream pareri.Defectul meu consta in faptul ca nu prea arat ca iubesc, sunt orgolios, incapatanat, ma abtin sa zic lucruri marete si chiar nu imi place sa mi se arunce cu cuvinte siropoase cum ar fi"te iubesc" pentru ca mi-am pierdut de mult increderea in oameni si ma simteam vulnerabil sa zic ce simt.Eu am preferat sa arat si sa mi se arate iubirea, sa o simt, nu sa aud... Fetele in general sunt persoane emotive si vor sa zica si sa auda tot felul de declaratii.Deci eu prin firea mea am gresit mult.Nu am zis un "te iubesc"poate de un an si mai ales in ultima perioada am fost si irascibil, nervos si nu simteam nevoia sa vorbesc prea multe! Simteam nevoia sa fiu inteles si atat! Atitudinea mea a fost gresita si tocmai de aia incerc sa repar greseala

| anonim_4396 explică (pentru SAxelandru):

E plin TPU de baieti care le-au spus fetelor cu care au fost "te iubesc" de cate 10 ori pe zi si acum se regasesc in aceeasi situatie ca si tine. Si da, iubirea se demonstreaza, nu se elogiaza.

Si daca ai crescut-o, ce? E clar ca ai crescut-o prost. Sau a stat cu tine cat a fost inocenta si acum, ca a iesit in lume, si-a dat seama ca poate mai mult. Iti repet, ca tu o vedeai ca pe viitoarea ta sotie sau ca o iubeai nespus e 100% irelevant in momentul de fata.

Atitudinea ta a fost aceea a unui om a carui lume s-a prabusit in jurul sau. Daca tu te invinovatesti pentru asta e ceva foarte in neregula cu tine. De fapt, asta e problema ta, slabiciunea de a te invinovati ca sa ii impaci pe ceilalti. Cum sa crezi ca meriti sa fii parasit doar pentru ca nu ii mai spuneai "te iubesc" intr-o perioada atat de sumbra pentru tine?

Ma rog, daca tu crezi ca e vina ta si ca merita sa dai cu piciorul unei relatii de atatia ani doar pentru ca partenerul nu poate arata afectiune dupa ce i-a murit jumatate de familie, atunci urmeaza-i sfatul prietenei noastre si du-te si milogeste-te de ea sa te primeasca inapoi. Cu toate astea eu sunt destul de sigur ca nu atitudinea ta a fost factorul determinant ci alte lucruri pe care tu nici nu le intelegi macar. Si cum le-ai putea intelege, tot ce stii tu despre relatii si femei sunt lucrurile pe care le-ai invatat de la o copila pe care "ai crescut-o". Si, tocmai pentru ca aveai cunostinte atat de vaste, uite cat de bine ai crescut-o... Acum se vor bucura altii de ea, poate te alegi macar cu o bere de la ei.

| SAxelandru a răspuns (pentru anonim_4396):

Krakilla nu cred ca intelegi pe deplin situatia! Nu este vorba ca sunt intr-un moment prost al vietii dar si eu am fost vinovat de multe lucruri incepand de la atitutinea mea! Nu se bucura "altii " de ea, sunt convins de asta! Cred doar ca a avut o slabiciune, m-a vazut mereu deprimat, comportandu-ma aiurea si nu I-am aratat afectiune iar de aici o reactie in lant.Nu incerc sa te conving, nu am nevoie de asta... dar crede-ma, sunt vinovat de multe.Nu sunt perfect si nu am pentru tot ce am facut o scuza.Aici pe net am spus doar o parte din lucruri pentru ca nu voiam sa intru atat de mult in detalii ci mai degraba voiam sa aud metode de recuperare a unei relatii care pana la un moment dat a fost perfecta.

| mihaicelsfant a răspuns:

I-a fost ciuda

| SAxelandru a răspuns:

O iubesc mult si nu vreau sa o pierd! Nu am avut probleme de genu ca ne-am inselat, jignit sau atins de vreun fir de par! Doar ca in ultimul timp ne vedeam mai rar(din cauza facultati)apoi a jobului ei si usor usor au aparut niste frustrari ale mele si m-am descarcat printr-o cearta! Vorbe aruncate fara sa aiba neaparat relevanta(vorbe spuse la nervi).Am incercat apoi sa o sun si nu mi-a raspuns, am fost la ea cu un trandafir sa imi cer scuze si am fost tratat ca un strain! Nu puteam sa comunic cu ea, sa o tin de mana iar privirea ei imi rascolea cu tristete sufletul.Parca nu o mai recunosc! Acum dupa o perioada mica de pauza cand am postat (check in)ca sunt in oras cu prieteni si prietenele mele, ne-a sters pe toti.Ce este de facut?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SAxelandru):

Mi-e destul de clar ca nu ai ce face.
E hotarata ca nu te vrea inapoi, si a demonstrat asta.
Daca te tii de ea, o stresezi si sigur n-o sa te mai vrea inapoi. Daca o lasi in pace o vreme (saptamani, luni), poate va fi mai linistita, si veti putea discuta ca doi oameni maturi.
Oricum, cand o femeie desteapta zice "gata!", nu trece cu flori.
Nu trece cu nimic, de obicei, si admir acele fete. Am primit si eu verdictul asta, si mi-a demonstrat ca am pierdut ceva bun, prin faptul ca n-a lungit o situatie de c* at, cum fac altele.
Probabil nu i-a placut cum ai reactionat in ultima perioada, si considera ca nu esti barbatul langa care sa poata fi fericita toata viata.
A avut timp suficient cat sa te cunoasca, si sa analizeze 'situatia', te sfatuiesc sa-i respecti decizia.

| SAxelandru a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Imi este imposibil sa cred ca dupa 8 ani de relatie nu ma mai iubeste! Nu ne-am inselat, nu am am jignit-o, doar ca nu am comunicat suficent de mult sau mai bine zis cand am incercat mi s-a parut ca nu ma asculta, dar asta in ultima perioada...In ultimi 2 ani am avut numai problem. Tata a murit, unchiul meu drag a murit, amandoi la scurta distanta din diferite motive iar eu am avut o perioada dificila.Probabil eram si sunt depresiv si simteam ca in mod natural ar trebui sa inteleaga prin ce trec si sa aiba rabdare sa imi revin.Nu o invinuiesc pentru starea mea de spirit dar cred ca daca ma iubea la fel de nebuneste ca in primi 5-6 ani de relatie, nu am fi ajuns aici.Nu o sa insist mai mult decat am facut dar o sa astept.Consider ca trebuie sa astept si sa sper ca puiul meu va avea un moment in care isi va da seama ce putem pierde daca ne despartim. Ceea ce aveam noi era rar si ma mandream cu relatia asta.Prieteni si amici mei aproape ca nu au toti la un loc ani de relatie care ii am eu cu ea! Am crescut practic impreuna ca acum sa ce? Sa punem punct? Eu astept...

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Fetele nu sunt din piatra, vorbele le iau in considerare. Le doare undeva de ce spun ceilalti, dar ce spune iubitul lor merge direct la inima. Cred ca e distrusa, si v-a sters pe toti ca sa nu mai vada notificari, care nu o includ si pe ea. Trebuie sa insisti mai mult timp si mai tare!
Doamne iarta.ma, ce e asa greu?!
Un amic de.al meu a avut ceva cearta grava cu iubita, si nu s-a lasat pana nu s.au impacat, pentru ca o iubea cu adevarat - luni de zile nu s-a lasat, cred ca aproape jumate de an, si in final au ajuns din nou impreuna. Acum sunt fericiti si au deja un copil. Asa ca, daca intr-adevar tii la ea, incerci non-stop, pe facebook, real, virtual, tot ce poti ca sa fiti impreuna din nou. Hai, nu fi lenes, daca mai ai iubire in suflet, ai si ambitie!

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Mayar ma bucur asa de mult ca esti o persoana pozitiva care incurajeaza si nu ma lasa sa ma dau batut! De asa oameni am nevoie in viata! Eu ma gandeam sa las o pauza de vreo luna dupa care sa o contactez iar, ce zici? Ma gandesc sa nu fiu sufocant, sa ii las timp de gandire si d c nu... poate sa imi simpla lipsa.In 8 ani de zile nu am avut niciodata o pauza, poate este timpul sa o las sa vada cum este fara mine! Fara ea sunt pierdut...Iti multumesc pentru tot ce ai zis!

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

"Fetele nu sunt din piatra" ai dreptate. trebuia sa spui otel inoxidabil laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SAxelandru):

Da, te cred, e greu sa zici "next", dupa o relatie deosebita.
Nu stiu cat de aproape ti-a fost in perioada asta, dar gandeste-te si in partea ei: ai avut o perioada lunga cu evenimente negative, care bineinteles, au afectat-o si pe ea, apoi, in loc sa va reveniti, ati inceput cu certuri... Lasa o perioada de pauza, cum ai zis, sa nu fii sufocant.
Iar partea cu iubitul dupa 8 ani... Nu vreau sa fiu pesimist, dar am vazut suficienti soti/sotii, care dupa 40 de ani, si-au amintit de tinerete, au lasat familia, si s-au dus la altul/alta.

| SAxelandru a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"VrumVrum" care a fost cea mai lunga relatie a ta? Observ ca ma indrumi sa ma las mai degraba batut iar eu simt nevoia sa lupt.Eu nu stiu nimic despre tine dar eu stiu ca am avut o relatie deosebita, am fost fericit si sunt sigur ca ea a fost la fel.Sunt de parere ca intr-o relatie cineva conduce si celalalt se lasa condus! Primi 5 ani am condus clar relatia pana la prima cearta serioasa...de atunci suntem ca doi alpha man care fiecare incearca sa isi impuna parerea.Trebuia sa las mai multe de la mine dar acum nu se mai pune problema de ce a fost...intrebarea este ce pot sa fac?

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Ce? 1 Pauza? 1 Mai, tu o iubesti sau nu? Baiatul pe care il cunosc eu, pe atunci nu s-a lasat batut nicio clipa! Asta conteaza. Ea a vazut si a realizat ce mult inseamna ea pentru el, cat de mult o iubeste. Si acum, cum ti.am mai spus, traiesc fericiti, o familie implinita si frumoasa. Si daca nu insista el atata, acum unde erau? Daca erau nefericiti si necajiti?

De asta spun : daca o iubesti, nu cedezi, daca nu o iubesti asa tare, o lasi balta, mai te gandesti la ea, mai nu, si pana la urma iti dispare din suflet si minte. Dar daca o iubesti, atunci insisti! 8 ani e foarte mult, nu da cu piciorul la atata timp, la atatea momente frumoase! Pfoai, ca te-as pune eu cu forta sa nu te dai batut, dar circumstantele ma impiedica,,,, Deci nu lua nicio pauza nici nimic, caut.o, dar serios, nu doar un sms ca iti pare rau si asa. Ii trimiti poze pe facebook cu treaba asta, melodii pe tema asta, filmulet cu imagini. Uite, daca ai iubi-o asa de mult, ai putea face un filmulet cu momentele cele mai frumoase din relatia voastra, si pe fiecare imagine sa scrii ceva despre poza aceea -de exemplu in ce circumstante era, gen - atunci stiu ca te.ai lovit la picior si te.am dus in brate, sau -atunci ti-am vazut pentru prima data ochii atat de frumosi, sau ne-am sarutat cel mai mult, sau pur si simplu cum o vezi tu acum in acea imagine. Reuneste toate clipele frumoase din ce ati trait voi, impreuna cu cuvinte. Fetele sunt foarte sensibile, receptive la cuvinte, asa ca nu zi 'oh, lasa, ca nu scriu mare branza ca oricum nu e atenta la ce scriu!' - gresit! Fetele sunt foarte atente la detalii. Asta ai putea face. Sau ai putea face o filmare cum alte persoane, cunoscuti, etc, scriu un mesaj pe care vrea ca ea sa il vada, adica, de exemplu - filmezi cum popescu scrie "Te rog sa ma ierti, te iubesc mult, Casiana!" si asa, filmezi mai multe persoane, chiar si persoane pe care ea nu le cunoaste, nici tu nu le cunosti prea bine, dar le rogi frumos sa iti faca acest favor. Sau, poti sa scrii tu pe mai multe foi distincte in mod diferit scrisul, sa nu semene, si sa faci poze la diverse persoane tinand foaia pe care scrie un mesaj in genul celui de mai sus, sa para ca ei l-au scris, insa faci poze, si apoi le reunesti tot asa intr-un filmulet si il trimiti ei pe facebook, e-mail si alte cele. Sau il poti pune pe un stick mic si sa i-l pui in cutia postala intr-un plic. ii poti pune in cutia postala in fiecare zi o scrisoare care sa contina fie evenimente frumoase din viata voastra, fie orice amanunt pe care tu il tii minte cu drag cu privire la relatia voastra. Chestiile astea valoreaza foarte mult pentru ea. Daca faci astea, isi va da seama ca nu renunti la ea niciodata si s-ar putea sa nu dureze luni intregi.
Nu fa nicio pauza! Daca faci pauza, va crede, in general fetele asta cred, pentru ca ele sunt mai sensibile, mai gingase, deci, va crede ca gata, te-ai lasat batut, si ca dupa ceva timp te mai deranjezi sa o mai cauti totusi, dar fara prea multa ambitie. Daca faci pauza, va crede ca ai lasat-o balta, ca nu ai ambitie si iubire fata de ea. E cea mai MARE GRESEALA posibila! De faci asta, s-a zis! Nu esti sufocant, ca n ute puni sa o urmaresti zi si noapte mereu unde merge, sau sa ii spamezi facebookul si telefonul cu zeci de mesaje pe zi! Deci daca nu faci astea, stai relaxat ca nu o sufoci!
E mai mare pacatul de tot ce e intre voi! 8 ani de zile? 1 Altii cred ca 2 ani, 5 e o vesnicie, dapoi 8?! Daca ati rezistat atata impreuna, sunteti meniti sa fiti impreuna pentru totdeauna. De asta zic, nu te lasa!
Acum nu mai imi vin idei, dar incearca ce ti-am spus - evoci momente, faci chestii pentru ea, cum ar fi sa rogi alte perosane sa scrie sau sa pozeze cum ca a scris acel mesaj, etc - care arata ca te deranjezi mai mult decat sa scrii un simplu mesaj, arata ca esti sensibil si ca o iubesti mult!

Bine, cred ca m.am repetat de o mie de ori, dar te rog eu mult, nu da cu piciorul la asa o relatie! E ceva foarte foarte rar! Si foarte frumos! Deja, dupa atata timp impreuna, sunt lucruri, cuvinte, fraze care numai voi le intelegeti, care numai pentru voi au o semnificatie deosebita. Ati avut ceva frumos, aveti inca ceva frumos, fa sa fie in continuare ceva frumos intre voi.
Nu te lasa batut, iti garantez eu ca daca nu te lasi, o sa fiti impreuna. Ea nu are cum sa te uite, nici daca vrea, deci ai toate sansele sa o recastigi.

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Deci la pauza sa ii spui NU! E cea mai mare greseala! Sa nu faci asta, asta arata ca ti-ai pierdut interesul si ca -uite-asa de repede o poti uita! Ceea ce nu e adevarat, deci nu o lasa singura fara tine! Iti spun, fetele asa simt, o pauza e o EROARE FATALA.

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Mayar mai rar oameni buni ca tine si intelegatori, dorinici sa ajute! De ar fi toata lumea asa, am trai intr-o lume mult mai buna! Chiar ma inspiri! Uite... eu daca am cautat-o la tel si nu a raspuns sau a raspuns dupa nu stiu cate incercari ca apoi sa ma I-a pe sus ca nu trebuia sa fac asta, m-am simtit ca ultimul om. Apoi am fost la ea acasa si m-a facut sa ma simt ca ultimul om.Privirea ei rece(straina)m-a demoralizat si am simtit si simt ca daca ii spun ce gandesc o indepartez iar eu ca tip/baiat am si eu limitele mele.DA, o IUBESC! dar inima imi spune sa o caut si ratiunea sa astept. Daca noi in 8 ani de relatie nu am facut vreodata pauza, ma gandesc ca este ultima mea arma"riscanta"care ma poate ajuta sa o fac sa ii fie dor de mine! Ea nu stie cum este altfel si nici eu invers! Ma doare intr-o parte, in piept, in inima, nu pot dormi noaptea, ma trezesc de 3-4 ori, am cosmaruri si mi-as dori sa pot plange dar nu pot, chestia asta ma termina in interior, parca o iau razna! Asta nu este iubire? Eu o vad f nervoasa, hotarata chiar a facut oficiala despartirea in fata parintilor ei(lucru care m-a durut tare) si mi-a scapat informatia de la mama ei ca ar fi zis ea ca nu ar vrea sa ma faca sa sufar! F grav este lucru asta! Ca si cum ea in ultimul timp a stat ca sa nu sufar eu! NU o recunosc si I-am zis: Mai fata spune-mi acum ca nu ma mai iubesti si iti promit ca nu o sa te mai caut vreodata! Dar a zis ca nu vrea sa spuna asta! Si am intrebat: de ce? Am insistat de 20 de ori sa imi spuna, chiar am provocat-o si nu a vrut! Ce sa mai cred?

| SAxelandru a răspuns (pentru SAxelandru):

In plus! Eu recunosc ca am defecte dar totusi amandoi am gresit pe undeva! MI-as dori daca ne impacam ca lucrurile sa nu ramana asa! Sa ne schimbam amandoi. Daca eu ma tavalesc la picioarele ei nu mai ma simt barbat si cred ca daca ne-am impaca in conditiile astea apoi va trebui sa ma supun la tot ce spune ea! Iar eu imi doresc sa evoluam ca relatie, nu sa stagnam si sa fim nefericiti! Inca un lucru care m-a durut mult a fost ca ea a zis ca atunci cand ne-am cunoscut era mica, indragostita orbeste iar ca acum s-ar fi maturizat! F urat! Ca si cum eu as fi fost vreun monstru, un manipulator si tot ce am considerat eu pur si frumos sa fi fost o iluzie! Este frumos sa fii doborat in halul asta? Pt ce?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SAxelandru):

N-am avut relatii lungi, nu mi-e rusine sa o spun.
Si poate tocmai din cauza asta, ca am fost foarte incapatanat.
Din ce am invatat insa din altfel de relatii, si mai ales din familie, cand oamenii se potrivesc, nu pun la suflet certurile.
Oricum, sunt si eu de parere sa nu te lasi balta, dar nu mi se pare nici obligatoriu sa aiba un viitor relatia asta, daca perioadele de neintelegeri au fost lungi, iar partea frumoasa a relatiei a disparut de 2-3 ani.
E doar parerea mea, doar asta ai cerut, nu?
Citesti mai multe raspunsuri, faci cum crezi... Nu te comanda nimeni de aici, sunt doar pareri.

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Nu vrut sa spuna pentru ca inca te iubeste. nu stiu, poate ca intre timp a cunoscut un alt tip care acum i s.ar parea mai ok. daca faci faza cu filmuletele, imaginile, amintirile, s.ar putea sa se schimbe.

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Aseara la 1 noaptea am primit un mesaj de la ea.Eu dormeam si m-am trezit buimac, zapacit.Cand ma uit la text era doar "la ".Ce o vrea sa insemne asta? Citea mesajele mele noaptea tarziu si a dat send din greseala la vreun text sau pur si simplu o coincidenta? Are smartphone si neavand butoane nu cred ca "s-a apasat" din greseala si mi-a dat tocmai mie mesaj cum ni se intampla tuturor candva ...Devin exagerat ca interpretez orice "nimic"? Pff ce mi-a batut inima cand am vazut ca la 1 noaptea ea imi dadea mesaj ca apoi sa raman ingandurat pentru ca nu era un text sad

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Nu a vrut sa iti zica nimic, doar ca inca nu a renuntat cu totul. E semn bun, iti citeste mesajele si vrea sa iti dea si un semn de viata. Fa odata filmuletul cu cele mai importante so frumoase momente fin relatia voastra!

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Mayar... astazi cred ca am facut o greseala! Am fost la cea mai buna prietena a ei si am incercat sa discut putin cu ea. Fata respectiva este oarecum apropriata si de mine, stiu ca ii sunt oarecum drag si ma asteptam sa imi scape o informatie dar ce am auzit nu cred ca voiam sa stiu.Cica ar fi avut discutii ca intre fete in care I-a spus clar ca este hotarata(de 2 ori I-a spus) ca nu mai vrea sa fim impreuna.Stiu ca o sa se infurie pe mine cand o sa afle ca am "spalat rufele in public" discutant cu alte persoane dar nu aveam incotro.Simteam nevoia sa mai fac ceva! Stiu ca nu ii place sa discut cu nimeni, nimic dar eu sunt persoana care nu poate sa se abtina, cand am o problema imi place sa caut o parere, o solutie ceva.Sa fac un filmulet? O sa fac dar crezi ca mai este cazul? sad

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Stii ca oamenii pot fi influentati, nu sunt din otel, se pot schimba vrand nevrand, din moment ce ati trait impreuna 8 ani de zile, sa o convingi nu e asa de greu. Fa filmuletul cat mai repede! Cu cat trece mai mult timp, cu atat sunteti mai indepartati.
Ei, cu prietena ei! Poate ca ei ii pare bine pe undeva ca esti liber [ sa ie 'atace' ea, poate, cine stie?]
Din moment ce ai intrebat.o daca sa iit spuna daca te mai iubeste sau nu, si nu ti-a raspuns, pentru ca - normal ca te iubeste, si nu vrea sa iti spuna o minciuna, dar nici nu poate trece peste problema/cearta/etc ce ati avut.o. Din moment ce nu ti-a zis ca n ute mai iubeste, te invita oarecum sa ii arati cat de mult o iubesti. Asa sunt fetele, ar trebui sa stii deja asta. Asa ca treci la treaba cu filmuletul, imaginile, amanuntele, dar si schestiile importante sa le scrii, si pune o melodie care stii ca ii place, sau una sentimentala pe fundal, crede.ma ca n ue asa insensibila pe cum se arata si sta in cumpana acum, asa ca fa repede pana nu e prea tarziu!

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Buna Mayar! Sa stii ca tocmai am facut un filmulet cu slide de poze si muzica de fundal! Nu credeam ca am atatea poze cu noi pentru ca nu stau de obicei la pozat dar am ramas surprins in 8 ani cate s-au adunat! Punand cap la cap tot si vazand "creatia" m-a luat cu tensiune nu alta happyMi-am rascolit singur amintiri...de ar avea pe jumatate aceelasi efect si la ea, am ajunge departe! Sa vedem ce o sa iasa! Va tin la curent!

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Sa nu uiti sa si scrii pe fiecare poza, ti.am spus ce. Ai incredere! Multa bafta! Mai scrii ce se intampla ca acum ma simt si eu implicata in chestiune si chiar vreau sa stiu cum merge treaba

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Buna! Vroiam sa incep dimineata asta cu un zambet pe buze dar se pare ca nu o sa mai fie asa o perioada sad In urma actiunilor pe care le-am facut ieri (am stat de vorba cu prietena ei cea mai buna, ca i-am dat un msj lung in care ii spuneam ca nu vreau sa renunt la ea si ca imi pare rau pentru cum m-am comportat si ca am facut acel filmulet cu pozele noastre de la inceputul relatiei pana la sfarsit"momentele importante surprinse" drept rasplata am primit o cearta dureroasa! A intrat pe mine pe facebook sa ma intrebe de ce am facut asta? De ce nu ma opresc? Mi-a spus sa incetez sa o mai caut!
Eu i-am raspuns ca nu voiam sa renunt la ea, aveam o relatie frumoasa si nu aveam un motiv suficent de important ca sa renunt sa mai fiu cu ea(gen inselat)-greseala cea mai comuna intr-o relatie! In urma cu cateva zile cand a postat melodia lui James Blunt-Goodbye my lover, eu am luat versurile ca atare pentru ca stiam ca atunci cand este suparata, nu discuta cu mine dar isi arata sentimentele printr-o melodie(starea ei de spirit)In mel respectiva este vorba de o persoana care regreta mult o despartire, ca eram "the one"ca este dependenta de mine si ca este mereu acolo pentru mine doar daca mi-ar pasa! I-am spus ca sms-ul de la 1 noaptea de la ea cu textul"ia"din greseala m-a facut sa cred ca este melancolica si ca as mai avea o sansa sa repar lucrurile! Mi-a raspuns ca la 1 noaptea stergea mesajele mele si ca atunci a apasat din greseala si mi-a trimis mesajul respectiv! Referitor la melodie a zis ca trebuia sa iau doar anumite fragmente dar mie mi se pare imposibil sa gandesc asa pentru ca tot contextul acestei piese este ca o iubeste enorm! Ce era sa iau de acolo? Doar titlu"goodbye my lover?'' si sa ignor toate versurile frumoase si subiectul principal al melodiei? Faptul ca am discutat cu prietena ei cea mai buna despre relatia noastra si ca i-am cerut sfaturi i s-a parut ceva jignitor si de neiertat!
Acum cred ca inteleg... cand nu mai iubesti pe cineva orice lucru care il mai face persoana respectiva nu face decat sa te deranjeze sad Dumnezeule! Nu am avut un moment mai prost in viata mea si ma simt distrus, injosit si singur. 8 ani credeam ca aveam relatia perfecta si am ajuns sa vad ca s-a consumat ca orice alta relatie de 2-3luni... Mayar iti multumesc din suflet pentru tot ce m-ai indrumat sa fac si imi pare rau ca te-am dezamagit! Imi arde sufletul de tristete si nu stiu cum o sa ies din situatia asta sad Nu ma gandesc decat la momentul cand o sa fie cu altcineva si cat de gresit va fi! Ce ciudat! Pana nu demult eram f fericit, aveam relatia perfecta, tatal si unchiul meu era in viata, din punct de vedere material nu imi lipsea nimic si deodata m-a cuprins o teama si mi-a fost frica ca o sa pierd ce am! Ca o fi sau nu o coincidenta nu stiu sa raspund sad

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Dar ce te.a mancat pe tine in freza sa vorbesti cu prietena ei?! Nu te ofensa, dar si eu m-as fi enervat la culme daca iubitul meu ar fi discutat cu prietena mea tot felul de chestii din astea delicate, mai ales caaia te si simpatizeaza putin!
Nu trebuia sa ii spui prietenei ei de filmulet! Trebuia sa il faci sa il trimiti ei, iubitei tale, nu sa palavragesti de asta la prietena ei, pentru ca aia oricat de preitena ii e, in chestii din astea delicate e jignitor sa faci asa ceva, sa spui la preitena ei despre asta, si ea sa nu stie, sa nu vada, sa nu afle, ci sa afle alta. Aici chiar ai jignit.o! Ti-am spus sa faci filmuletul si sa il trimiti ei. De ce te-ai tot codit si ai dat din aripi ca faci si ca nu stiu ce si ai dat de veste la cine ai putut? Trebuia sa taci si sa faci, acum regreti...

| SAxelandru a răspuns (pentru Mayar):

Hey Mayar ai inteles gresit sau m-am exprimat prost! Prietena ei ma simpatizeaza(ii sunt drag ca un prieten, punct). Fata respectiva a fost singura persoana din grupul nostru de prieteni care s-a bucurat si a spus"ce bine ca v-ati impacat"la ultima cearta cu prietena mea.Am crezut ca pot sa scot ceva informatii de la ea care ma vor ajuta...Iar cat despre filmulet nu ai inteles! Nu l-a vazut decat iubita mea! Nu a stiut nimeni de el! L-am trimis pe internet dar cum spuneam mai devreme (cand persoana respectiva nu te mai iubeste orice actiune pe care o iei nu este buna) si irita! Daca as fi putut da timpul inapoi cu 3 ani si faceam aceelasi lucruri era topita de iubire...Ce sa zic sad sunt dezamagit, nu o recunosc si stiu ca nu am procedat rau! Mi-am ascultat inima!

| Mayar a răspuns (pentru SAxelandru):

Nu mai spune nimic la nimeni si trimite.i scrisori, amintrii scrise, etc. Termina cu devastarea asta si nu mai spune la nimeni nimic. Nu ti-a spus "nu te iubesc!" Deci inca mai ai o sansa.

| Darie_Alexandra_1997 a răspuns:

Nu se rezuma totul la facebook.Incearca sa fii mai tandru cu ea, sa vada ca te-ai schimbat poate s-a despartit de tine pentru ca nu ai un element surpriza ceva...asadar ea iti stie personalitatea s-a plicisit, vrea ceva nou.Incearca sa-i arati altceva.