| Raduku14 a întrebat:

Salutare, am niste probleme, va explic in mare, 7 ani de relatie, foarte multe despartiri din greseli mici, certuri foarte multe. De 1 an sa spunem relatia sa maturizat, am ajuns sa Renunt la parintii mei doar pentru ca au jignit odata dar nu pe ea ci masina ei...
Ahh. am gresit la ultima despartire, ma saturasem de certuri etc si ma gandeam ca e timpul de o alta viata dar am ajuns la concluzia ca nu pot trai fara ea. Muncesc de 2 ani in Austria cu parinti ei, parinti ei si cu ea. Parinti ei agata in mine, cauta tot felul de motive sa faca misto, sa imi spuna ca fiica lor nu e a mea, tatal ei mai ma injura, practic tatal ei nu are respect fata de nimeni nu doar de mine. Si iubita mea depinde de mama ei, practic daca va fi un moment dat sa aleaga intre mine si mama ei as fi pe dinafara alegeri. Nu stiu. doresc un sfat. mama ei nu accepta faptul ca deja e cazul sa se comporte ca atare, sa nu mai creada ca fica ei e un Obiect, si iubita mea sa nu mai depinda de ea. UN sfat?!
P.S Scuzati greselile gramaticale sau daca nu ati inteles ceva.

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Gresesti...Cel mai probabil nu vei lua in seama sfaturile noastre deci nu stiu de ce mai pui intrebarea asta. Vreau sa te ajut deci încearcă sa înțelegi si punctul meu de vedere.

"Salutare, am niste probleme, va explic in mare, 7 ani de relatie, foarte multe despartiri din greseli mici, certuri foarte multe".
O relație instabilă nu va rezista in timp.
Ati avut parte de numeroase certuri si despărțiri, ar trebui sa te trezesti la realitate.
Un om traieste in medie 70-80 de ani.
Ti-ai irosit cu acea fata 7 ani, 7 ani irositi pe o relație care nu va ajunge nicăieri, o relație plină de neplăceri si certuri.
Sigur nu te vei trezi acum din acest cosmar pe care il consideri un vis frumos, dar sper s-o faci in viitorul apropiat deoarece viata e scurta si nu ar trebui data la schimb pe sperante desarte si dezamăgiri.

"De 1 an sa spunem relatia sa maturizat, am ajuns sa Renunt la parintii mei doar pentru ca au jignit odata dar nu pe ea ci masina ei..."
In opinia mea esti o persoana care nu poate iubi.
Nu o iubesti, e doar in imaginatia ta.
Esti doar obsedat de ea, ti-o doresti alaturi indiferent de ce spun cei care tin cu adevarat la tine (părinții tai).Ti-au oferit o educatie si au incercat sa te formeze ca om.Ar trebui sa ti la ei cu mult mai mult decat ti la acea fata care te va lasa cu prima ocazie fara a sta pe gânduri.
Ei sunt cei care te iubesc cu adevarat, nu ii dezamăgi continuând sa faci greseli una dupa alta si sa fi obsedat de acea fata dandu-i pe toți la o parte.

"Ahh. am gresit la ultima despartire, ma saturasem de certuri etc si ma gandeam ca e timpul de o alta viata dar am ajuns la concluzia ca nu pot trai fara ea."
De fapt facusesi cea mai buna alegere pe care puteai s-o fi luat vreodata in aceasta "relație".
Trebuie sa fi un idiot lipsit de sentimente sa te cufunzi din nou in acea minciuna.
La inceput ti se va parea greu sa renunți, dar cu timpul va trece.
Cea mai mare greseala pe care ai putea s-o iei acum ar fi sa revii la aia...

"Parinti ei agata in mine, cauta tot felul de motive sa faca misto, sa imi spuna ca fiica lor nu e a mea, tatal ei mai ma injura, practic tatal ei nu are respect fata de nimeni nu doar de mine."
Practic părinții ei au dreptate.
Ea trebuie sa isi formeze un viitor dar si decizia părinților e importanta.
Probabil ei cred ca nu esti destul de bun pentru ea si poate ca au dreptate.
Nu ii poți acuza.Asa zisa ta iubita e fiica lor.
Ce ai facut tu în acesti 7 ani e nimic pe langa eforturile lor de a forma-o ca om si a-i oferi o educatie, un viitor.
Daca e asa cum spui exagerează, dar te-ai gandit vreodata la faptul ca fata lor e poate prea buna pentru tine si fac toate astea pentru a-i oferi pe langa viata de pana acum si un partener pe masura?

"Si iubita mea depinde de mama ei, practic daca va fi un moment dat sa aleaga intre mine si mama ei as fi pe dinafara alegeri."
Normal, pana la urma ea e mai inteligenta ca tine si nu-si va lasa familia deoparte pentru o relație care nu functioneaza.
Tu esti cel luat drept prost si lipsit de sentimente aici.
Daca depinde de părinții ei atât de mult de ce nu ti-ai luat de la bun inceput o fata care sa aibă niste părinți respectuosi si iubitori care s-o lase sa ia propriile decizii in viata?

"Nu stiu. doresc un sfat. mama ei nu accepta faptul ca deja e cazul sa se comporte ca atare, sa nu mai creada ca fica ei e un Obiect, si iubita mea sa nu mai depinda de ea. UN sfat?!"
Scumpa ta iubita e deja destul de mare incat sa ia propriile alegeri. Părinții nu o pot tine fortat la ei, ea si-a dorit asta si ar trebui sa-i accepti decizia.Un sfat?
Stii deja răspunsul, dar vrei sa pierzi totul pentru aceasta obsesie pentru ea.
Felicitări...Ai fugit in tot acest timp de realitate.Mi-e mila de tine si de felul in care esti manipulat.
Nu cred ca vei accepta adevarul prea curand, dar totusi sper sa iei seama de micile mele sfaturi.

"Am vrut in chirie... Dar s-a razgandit in 2-3 zile!"
Si ne mai întrebi pe noi ce decizie ar trebui sa iei.
Nu poți iubi cu adevarat fara sa fi iubit.
Fara supărare, dar acesti 7 ani de asteptare demonstrează faptul ca eforturile alor tai de a te invata sensul iubirii si a te face o persoana rațională au fost in zadar, precum si "relatia" voastră.
Daca ea ar veni acum la tine si te-ar implora s-o accepti asa ai face.
Vei continua sa faci greseala dupa greseala si "relatia" va ajunge iar in acelasi punct mort.Tu te intorci la ea si continui sa-i fi sclav, ea se va purta frumos cu tine un timp, vor aparea dupa scurt timp certurile, va veti desparti si povestea se va repeta.Toata lumea e fericită.

"Am scris mai sus, am incercat.dar o iubesc prietene. o iubesc din toata inima."
Din nou, esti doar obsedat.
E imposibil sa iubesti fara sa fi iubit, mai ales dupa ce ti-a facut si in ce situație patetica ai ajuns datorită ei si a părinților sa-i.

"Nu ii iau bani ci o
manipuleaza pe ea cu bani, tigari etc.Ei ii plac bani!"
Asta arata faptul ca e o persoana egoistă.
Daca ar alege intre tine si mama sa sigur ca maica-sa ar castiga, dar daca ar trebui sa aleaga intre tine si bani tot ai fi pe langa.
Sper sa te trezesti la realitate...Nu te iubeste si nici tu nu o iubesti.
A facut deja o alegere si nu ar trebui sa devii mai patetic ca acum intorcandu-te la ea si implorand-o sa te accepte.
Nu cred ca vrei sa devii un sclav.Sau e deja prea tarziu...
Daca ai reusit sa citesti tot esti tare. Daca te vei trezi la realitate dupa asta vei deveni un om bun.
Am fost sinceră. Sper sa apreciezi.
Sigur se vor gasi niste persoane care sa te pupe-n €ur fiind de acord cu tine pentru a primi funda, dar sper sa iei alegerea potrivita.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu personal nu vad nici un viitor fericit alaturi de fata asta "handicapata" si de familia ei lipsita de bun simt.
Daca o relatie nu a fost fericita timp de 7 ani, ce te face sa crezi ca va fi fericita de aucm incolo?
Eu nu cred asa ceva!
Cred ca tu te-ai obisnuit cu fata asta si iti este frica sa incerci si altceva, ceea ce-i total gresit, pentru ca sunt inca 3.5 miliarde fete pe lumea asta, si macar un sfert din ele, tot sunt mai bune ca asta.
Pana nu te desprinzi de locul ala sa vezi realitatea sis a intelegi ca nu exista fericire alaturid e familia asta, pentru ca tu asta vei face, te vei insura cu familia din cauza handicapului fetei, sa stea si sa fie folosita de masa.
Sfatul meu ca mama de fata si baiat, este sa fugi baiete, sa-ti cauti o fata normala, o fata plina de incredere si cu un temperament normal, nu o molaie care sta dupa fundul masii.
Schima-ti locul de munca si cauta-ti o fata normala sa poti fii fericit, pentru ca ceea ce ai scris tu mai sus, nu seamana a viitor fericit de nici o culoare.
Stai sa vezi cum este daca te insori cu ea, cum iti pun socrii mana pe salariu, cum te joaca ei ca pe fiicasa. Asta nu stii inca, dar daca ei o manipuleaza pe fata, prin fata te vor manipula si pe tine.

| Raduku14 explică (pentru Violleta2022):

Ei au bani, deci fac circa 8 mii de euro pe 3 luni. Mama ei si tatal ei. Nu ii iau bani ci o manipuleaza pe ea cu bani, tigari etc.Ei ii plac bani! Parintii mei au un buget cc o mie de euro pe Luna..deci nu au posibilatile lor. Eu m-am mutat la ea. am lasat parinti tot in urma... Nu vreau sa exagerez. o iubesc..si ea sunt momente cand ma iubeste. dar. parinti ei nu le sunt la suflet. nu stiu..nu inteleg ..am incercat sa renunt. si n-am reusit. o iubesc! O iubesc si o ador.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raduku14):

Se pare ca ea este materialista pana in maduva oaselor si te iubeste pana la ultimul cent, iar daca se va marita vreodfata cu tine, ceea ce nu cred pentru ca nu-i poti oferii ceea ce ii ofera printii ei acum, probabil ca se va duce dupa primul care-i va flutura cateva mii de uro pe la nas.

Cum poti sa adori pe cineva care te iubeste doar cateodata?
Pacat ca nu vezi realitatea acum!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica ai renuntat la parintii tai pentru ca au jignit... o masina?

| Raduku14 explică (pentru suntserios):

Deci sa-ti explic relatia mea cu Parintii mei, totul a inceput dupa ce ne-am impacat, eu facusem un accident cu masina lor, le-am cumparat asta iarna alta masina, ma pusese sa cumpar o masina mai scumpa decat ce am distrus doar findca mi-au spus ca o sa fie masina mea si am fost mintit de ei..doar o minciuna practic si dupa ei iau jignit MASINA EI... (Sa-si Fu*** masina de amiazati. de atunci nu tare am mai vorbit cu ei din pricina ca iubita mea nu ii mai placea de ei..cica sunt niste mincinosi care umbla doar dupa bani...

| NameInUse a răspuns:

Desparte-te de ea frate, se vede de la distanta ca nu sunteti potriviti, cu atatea certuri nu e ceva normal. Gasesti tu alta

| Raduku14 explică (pentru NameInUse):

happyAm scris mai sus, am incercat.dar o iubesc prietene. o iubesc din toata inima.

| NameInUse a răspuns (pentru Raduku14):

De data asta nu te mai intoarce la ea, simplu. O sa doara dar na, nici acum nu ti-e tare bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raduku14):

Esti intr-o relatie toxica. Din punctul meu de vedere, problemele voastre nu au rezolvare. O s-o tineti asa pana unul din voi se va satura(cel mai probabil ea) si o sa va despartiti definitiv. Iar despre partea ca nu poti sa renunti la ea, ba poti, crede-ma. Dar avand relatia asta atat de lunga in spate iti va fi mai greu. Chiar si daca nu ai fi iubit-o, tot ar fi fost atasamentul si dependenta care te-ar fi impiedicat o vreme. In fine, tu nu vrei sa renunti la ea, ceea ce e diferit de a nu putea.

Ok, acum ca ti-am spus de ce nu e indicat sa mai pastrezi relatia si ca poti renunta la ea(nu te obosi sa ma contrazici la partea asta, te rog), ar fi dragut sa-ti spun si ce poti face in situatia in care esti tu, incapatanandu-te sa pastrezi relatia. Raspunsul e simplu: un psiholog, cateva sedinte de cuplu si gata. Daca e ceva de reparat acolo, un psiholog sigur va poate ajuta sa reparati.

| Raduku14 explică (pentru anonim_4396):

Am fost la psiholog, a spus ca relatiea noastra a fost una tanara, ca ce benefici avem unul dupa altul, eu am gasit ea nu tare..cica o trag in jos. ah, ca trebuie sa ne traim viata, ca ea vrea un inel si eu nu sunt dispus sa-l ofer etc.etc. Prietene. Nu stiu ce sa fac, sa ajung i-ar in situtia de jos!? Sa plang sa strig si sa fiu dezamagit si daramat de faptul ca o pierd? Sau sa rabd situatia?

| andreeahtml a răspuns:

Sfatul meu este sa o iei de mana frumușel și să începeți totul de la 0 fără părinți. Daca și ea te iubește cu adevărat va face acest pas. Încercați să strângeți câțiva bănuți câteva luni și mutați-va in chirie undeva. Lucrurile o să meargă mult mai ușor între voi. O sa evoluați frumos împreună

| Raduku14 explică (pentru andreeahtml):

Am vrut in chirie... Dar s-a razgandit in 2-3 zile! Avem covoare, microunde, oglinzi, infierbantor, fier de calcat, farfuri, tacamuri, etc.etc. Dar a spus pe urma ca nu baga bani in buzunar la alti, si de vreo 3 saptamani a spus ca vrea garsoniera in 3 luni!

| andreeahtml a răspuns (pentru Raduku14):

Încearcă să insiști, în viața nu este totul perfect, nu ai cum sa te mai răzgândești când ai discutat cu iubitul tau deja despre asta

| Raduku14 explică (pentru andreeahtml):

Iubita...

| andreeahtml a răspuns (pentru Raduku14):

Imi cer scuze de greșeală, autocorectorul este de vina

| Farell a răspuns:

Bună!

Dude, eu cred că tu ai ajuns în filmul greșit, eu te înțeleg perfect că o iubești și ea într-un fel sau altul își bate joc de tine (sunt în aceeași situație, doar că sunt fată), cel mai bine pentru tine este să porți o discuție destul de serioasă cu ea și să vezi ce își dorește cu adevărat (dacă e genul de tipă cum e prietenul meu când e vorba de o discuție serioasă să o ignore sau să își caute alt subiect zic că nici nu are rost să încerci). Faptul că tu ai renunțat la părinții tăi pentru ea, dă de notă că ești călcat în picioare și că tu ca BĂRBAT te lași batjocorit, ceea ce îmi dă de înțeles că nu o să ai curajul să te desparți de ea în veci. happy
Nici măcar nu știu ce a fost în capul tău când ai ales să nu mai vorbești cu părinții tăi, pentru ce? Pentru una care la rândul ei își bate joc de tine și se... pe tine original. big grin
Sfatul meu este că să discuți serios cu ea și cu părinții ei, și dacă nu reușiți să ajungeți la o înțelegere, cel mai simplu e să te desparți de ea și acum o să-mi spui că o iubești și că ți la ea, dar în același timp tu nu te gândești la părinți tăi și la tine în primul rând, că ai ajuns bătaia de joc a unei femei și familiei ei, cel mai ușor este să pui piciorul în prag, și să nu mai fii o pussy în privința tipei ăsteia.
Crede-mă că te înțeleg mai mult decât perfect, ceea ce aveți voi este o relație mult mai toxică decât a mea.
Ia-ți inima în dinți și treci mai departe, din cuvintele tale îmi dau seama că ești un băiat familist și la casa ta, sunt destule care caută așa ceva și dau doar de golani așa că pe oricine ai întreba ți-ar spune că mai devreme sau mai târziu o să îți găsești pe cineva care te iubește și te apreciază așa cum ești tu, un om bun cu suflet mare!
Eu îți doresc tot binele din lume și să îți deschizi ochii în privința asta, altfel nu o să ai șanse să fii fericit vreodată, și încă ceva, fata asta nu te iubește, doar profită de tine și de sufletul tău mare.

Mult noroc în viață, și să ai parte de iubirea pe care o meriți cu adevărat, nu de una falsă.

Pa, pa!

| Farell a răspuns:

Wow, și stai că din câte am citit în întrebările tale te-a înșelat, wtf?
Și eu ca fată, oricât aș iubii un om nu i-aș ierta în viața mea faptul că m-a înșelat, să mă mai și împac cu el? Mai bine îmi tai o mână, băiatule, trebuie să-ți revii cu picioarele pe Pământ, dacă nu cu părere de rău îți spun că tu nu o să ajungi bine niciodată, ba mai rău cine știe în ce Doamne ferește de anturaje proaste mai dai.
Mi-e milă de părinții tăi că trebuie să vadă cu ochii lor cum își bate joc o curvă de tine, altfel nu am cum să o numesc. Tu ori ești nebun, ori fata asta te-a blestemat, altfel nu îmi pot explica cum poți fii atât de naiv.
Îți doresc tot binele din lume și să ai mare grijă de tine!