| g0odJoOb a întrebat:

Salutare,am postat aceasta intrebare pentru ca nu mai suport! Am 13 ani.Si nu stiu cum sa-l conving pe tatal meu sa ma lase la calculatorul, in weekend ma lasa pana la 20:00! Iar in timpul saptamanii la ora 21:00, dupa ce vin la scoala la ora 19:30 si pana la 8 termin masa! El e dintr-o bucata si i se pune pata imediat,credeti-ma ca nu mai suport,rad pana la urma si prietenii mei, cand vorbesc pe skype! Vreo idee ceva? Nu pot face nimic, e prea exagerat! Si totusi am 13 ani,prietenii mei de aceeiasi varsta stau si pana la 12, 1 noaptea, si i-am zis si asta si a zis ca nu-i intereseaza de ceilalti

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu sunt de acord cu tatal tau ca nu te lasa.
Dar nu sunt de acord si cu faptul ca el nu stie sa explice in asa fel ca fiul sau sa poata intelege, si sa-l poata asculta de buna voie. Cei mai multi parinti sunt defectuosi la capitolul comunicare.
Il critic si pentru ca este o persoana dura.
Il critic si pentru ca nu stie cum sa castige inima fiului sau. Grijile si problemele de la serviciu sau din familie nu sunt o scuza.

Acum il las pe el si trec la tine.
Cele mai bune ore de somn incep de la 21:00. De la 21:00-12:00 sunt orele de odihna pentru creier. 1 ora dormita inainte de miezul noptii face cat 2 ore dupa.
Organismul are nevoie de odihna; si fiecare parte a lui are timpul ei de odihna. Trebuie sa cauti ca incepi sa faci si ce este bine, nu numai ce iti place. Exista multe placeri in lumea aceasta; dar nu toate sunt si sanatoase. Este timpul ca sa te educi pe tine insuti. Trebuie sa incepi sa faci si ceea ce iti spune mintea, nu numai inima. Si lucrul acesta trebuie aplicat nu numai in ce priveste odihna; ci si munca, invatatura, timpul liber.
Spui ca rad colegii? Rad pentru ca nici ei nu primit, nu au cunoscut si nu au auzit de educatie. Mai bine zis de auto-educatie.
Cine rade la urma rade mai bine.

Sfaturile de mai sus sunt valabile pentru toti cititorii.
Trupul se dezvolta frumos prin educatie fizica.
Un caracter deosebit, si vrednic de admirat, se dezvolta tot prin educatie -educatie morala.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tatal tau are idei foarte bune si ar trebui sa-l asculti. Esti cam imatur pentru 13 ani si nu stii sa apreciezi ajutorul parintelui tau.

| g0odJoOb explică (pentru Brigaela):

Tu tot nu intelegi, de ce sunt eu imatur la 13 ani?, el e incuiat, eu m-am saturat!

| Brigaela a răspuns (pentru g0odJoOb):

Tocmai fiindca nu intelegi, desi m-as astepta de la un copil de 10 sa inteleaga. Faptul ca tu nu reusesti si te-ai saturat de propria ta incapacitate de a face ceea ce este nevoie, e un pas bun. Poate iei masuri si incepi sa te coci la minte

| mona a răspuns:

Intr-un fel e bine ca nu te lasa mai mult timp la calculator si mai tarziu iti vei da seama ca au avut dreptate

| darrio2007 a răspuns:

Face asta pentru ca internetul dauneaza grav sanatatii.Mai ales copiilor care merg la scoala si au teme de facut.

| andrei a răspuns:

Bine face. Crede-ma, nu gasesti nimic bun pe calculator la orele alea.

| IloveME a răspuns:

Nu ai ce face decat sa astepti sa mai cresti putin ca sa-si schimbe purtatea fata de tine!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca unii mananca rahat trebuie sa mananci si tu, parintii iti vor binele, ceilalti nu sunt controlati de parinti, ferice de tine

| greyhound a răspuns:

Cand citesc astfel de lucruri stau si ma gandesc cum naiba a reusit generatia mea sa supravietuiasca fara calculator
ia zi lu taicatu' "da-mi 50 de lei, vreau sa ma duc cu tovarasii la o bere" sa vezi ca n-o sa mai fie asa incuiat cum zici

| pozeanimate a răspuns:

Ascultal pe tatal tau, el te invata de bine si nu de rau, cand o sa cresti mai mare o sa stai mai mult

| Psychothic a răspuns:

Chiar daca nu ti se pare, tatal tau face bine ca te lasa putin la pc...
respecta-i decizile, n-ai sa regreti si mai lasa-i incolo pe prietenii tai sunt sigur ca ei sunt nonstop pe pc, ceea ce nu e bine deloc, decat sa stai la pc toata ziua mai bine te-ai pune pe invatat, sport, sau mai stiu eu ce.

| adriancraiescu a răspuns:

N-as vrea sa fiu in locul tau, sincer.Insa nu mai e mult si vei creste si nu o sa mai poata tatal tau sa iti interzica astfel de chestii deoarece te vei maturiza si ar fi culmea ca pe la 15 ani sa iti interzica el pana la cat sa stai la calculator...iar ce a spus LolaBrio este adevarat, de asemenea.

| Milayaa a răspuns:

Cind esti la o asa virsta iti spun eu ca e normal..la 13 parintii incearca sa fie cit mai grijulii, iar daca te lasa pina la asa o ora nu e nimic strasnic, mai bine pentru tine. poate o sa crezi ca nu spun corect sau nu te inteleg, dar sa stii
mai tirziu iti vor da voie.happy

| DarKnNNeS a răspuns:

Incearca sa obtii rezultate foarte bune la scoala..si ii zici: tata invat foarte bine am nevoie si de pc. promit. ca nu ma voi lasa de invatat ...ps nu amm sa te dejamagesc.

| ralucap91 a răspuns:

Fiecare parinte isi educa copilul cum considera de cuviinta. nu fi suparat daca rad colegii de tine. te poti consola cu gandul ca si altii copii, mult mai in varsta ca tine au acelasi reguli sau mult mai stricte. calculatorul creaza dependenta, o boala netratabila.
insa te mai poti eschiva in unele seri, spunandu-i ca ai unele teme de rezolvat si cauti informatii pe internet

| Alexandra_Madalina_1989 a răspuns:

Stiu cum este.Nu stiu ce sa spun, nici la mine nu ma lasa x-(