| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, as dori sa stiu si eu daca dupa finalizarea cununiei civile este obligatoriu ca sotia sa isi schimbe buletinul pe numele sotului... dau funda happy

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este obligatoriu in cazul in care si-a pastrat numele avut inainte de casatorie dar, este obligatoriu in cazul in care, prin casatorie, si-a schimbat numele.

| caractere a răspuns:

Da, este obligatoriu.

| caractere a răspuns:

Isi schimba starea civila, daca nu isi schimba numele, asadar ramane cum am mai zis.

| angel74dm a răspuns:

Logic, pentru că nu o mai cheamă ca şi înainte iar utilizarea în continuare a vechiul buletin se cheamă fals în acte.

| iraida84 a răspuns:

Nu.mai nou legiile noastre sunt asa:daca vrei sa treci pe numele sotului, e bine, daca nu poti pastra numele de fata sau amandoua si pe cel de fata si pe-al sotului.pa pa