| Lov3Y0U a întrebat:

Azi prietena mea s-a despărțit de mine, dar eu o iubesc mult și mi e teama sa nu o pierd...
O vreau înapoi...acum îmi zice ca o stresez...
Am nevoie de ajutor!
Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Tot ce poți face este să îi trimiți un mesaj în care să îi spui că dacă asta consideră ea că e mai bine pentru ea înțelegi, dar să nu uite că asta nu poate face ca sentimentele tale pentru ea să nu mai existe brusc. După care nu o mai stresezi în nici un fel vreo săptămână. După aia o suni, iar dacă îți răspunde îi spui că încă e specială pentru tine și ai vrea să vorbiți deschis despre relația voastră, poate împreună găsiți soluții ca să meargă. Dacă nu îți răspunde sau refuză renunți să o mai cauți. Nu poți obliga pe cineva să te iubească, ai făcut tot ce ținea de tine. Dacă o să îi fie dor de tine o să te caute, dacă nu ai ocazia de a-ți pune în ordine gândurile și a învăța chestii noi, de a te ocupa mai mult de tine și de viitorul tău.

| Adry05 a răspuns:

Nimic. Cand stresezi pe cineva cel mai bun lucru pe care sa-l faci e sa o lasi in pace. Din acest moment orice ai incerca sa faci sau sa-i zici o vei enerva mai rau si-i vei creste repulsia fata de tine.

| T0T a răspuns:

Nu fii prost. Se vede că nu îi pasă de tine. Nu ai ce să faci decât să treci peste. O asemenea persoană nu îți merită atenția însă tu ești mult prea slab psihic. Ești bărbat sau băiețelul care va fi mereu fraieru' femeilor pe care le întâlnește?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci decat sa ii dai spatiu. Sa sti ca daca insisti cu mesaje si rugaminti o indepartezi. Ea s-a despartit de tine pentru un motiv anume. Stiu eu. simtea ca nu mai merge intre voi nu o bagai destul in seama sau nu stiu exista o multime de motive. Gaseste-l si schimba-te in asa fel incat ea sa vada ca te-ai schimbat in bine. Daca are alt iubit deja inseamna ori ca s-a plictisit cu tine ori ca de o vreme placea pe altcineva. In cazul asta tot ce poti sa faci este sa fii puternic si eventual sa iti gasesti si tu pe cineva. Poate va deveni geloasa si va face ea primul pas. Trec prin acelasi lucru desi sunt fata si iti spun din proprie experienta ca rugamintile indeparteaza. Ignoranta e mereu cea mai buna. Multa bafta!

| kandaraki a răspuns:

De ce te-a parasit?
daca ai facut ceva grav, o meriti.

| NicoletaSimina a răspuns:

Sfatul meu este sa-i oferi un pic spatiu.Nu ii mai trimite mesaje, nu o mai suna, nu ii mai cere sa va intalniti, macar cateva zile.Incearca sa nu fii "disperat", altfel o vei indeparta si mai mult.In aceste zile incearca sa-ti ocupi timpul cu alte activitati, incearca sa nu te mai gandesti des la ea...iesi cu prietenii tai la o bere, iesi in club, da-i impresia ca "nu-ti para rau" dupa ea. Daca fata vrea spatiu, ofera-i spatiu, dar nu in asa fel incat sa nu o mai bagi in seama.Asteapta pana cand apele se vor limpezi. Daca ea te saluta,raspunde-i,nu o ignora. Daca te suna, vorbeste cu ea. Dupa cateva zile, propune-i o intalnire, daca fata refuza sa va intalniti, inseamna ca inca nu este pregatita sa faca acest pas.In cazul in care este de acord, cumpara-i o floare, si cere-ti iertare pentru toate cele intamplate.Promite-i din inima ca nu o vei mai face sa sufere. Daca o iubesti cu adevarat, trebuie sa te sacrifici, sa faci un compromis spre impacare.Nu stiu motivul real pentru care ea a ales sa se desparta de tine...Acordai-i atentie,fii dragastos cu ea,respect-o,fi-i alaturi mereu,indiferent de situatie, intelege-o, ai incredere in ea. Ofera-i spatiu cand iti cere, poate are nevoie de reculegere. Daca are o problema in familie, dar nu o judeca.Ai grija de ea.La intalnire,priveste-o in ochi si spune-i ca o iubesti.Un sfat,nu fii disperat,trimite-i cate un mesaj din cand in cand si chiar in cazul in care va veti impaca, dar nu cu miile, sun-o, dar nu de zeci de ori pe zi, macar de doua ori.Comporta-te normal cu ea.Nu o suspecta si nu o subestima, pentru ca va avea impresia ca nu ai incredere in ea.Gestul conteaza (de exemplu, ofera-i o floare).Nu fi folos gelos pe ea si nu o urmari.Nu mai grabi lucrurile si astfel, vor evolua.Ea nu este centrul universului tau, la fel cum nici tu nu esti centrul universului ei.Fiecare din voi are o viata privata si cat timp nu va vedeti, profitati de timpul liber pe care-l aveti. Sper ca te-am ajutat. Tine-ma la curent. Fundita?

| Andersann a răspuns:

Detaliaza si tu problema, din ce motive s-a despartit, ce ti-a zis cand s-a despartit, etc...un prim sfat ar fi acela sa o lasi cateva zile, 3-4-5 sa se mai linisteasca, dupa care sa ii dai mesaj si sa vezi cum reactioneaza.

| Nicoara_Georgiana_1994 a răspuns:

Sa o lasi o perioada singura daca te iubeste se intoarce la tine