| kfb001 a întrebat:

Salutare, imi puteti spune cum se da darul la o nunta si cand? Nunta este in Bucuresti la un restaurant.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se da discret mirilor in plicul pe care il ai cel mai probabil pe masa inainte sa pleci

| mudokins78 a răspuns:

Nu se da discret!
la final cand toata lumea se retrage,o sa vezi cand incepe sa se strige darul!
daca nu e varianta cu strigatul, atunci ii poti da inainte sa pleci de la nunta!
nu e ceva fix!
poti vedea de exemplu, cand altii da darul(bani sau obiecte) atunci te poti duce si tu sa le urezi casa de chirpici, sa va pupati, si sa dai banutu!
succes!

| alin131 a răspuns:

Daca te duci la nunta o sa iti dea un plic si acolo il pui, daca nu te duci ii trimiti prin posta sau prin cunostiinta un plic cu o foaie avand mesajul cu regretul ca nu poti veni si 100 sau 200 de euro in el.

Cam asa se face de obicei.

| kfb001 explică:

NU o sa fie cu strigare din cate stiu. Imi scriu numele pe plic?

| OldSoul a răspuns (pentru kfb001):

Iti scrii numele complet pe plic, si il oferi mirilor cand te decizi sa pleci.
In cazul in care e cu strigare si ramai pana la sfarsit, oferi suma atunci pe moment, dar daca vrei sa pleci inainte de "strigare" din nou se ofera suma in plic.
Recomandarea mea e sa ai un plic (eventual cel de la invitatia la nunta) cu tine in cazul in care nu vor fi deja plicurile pe masa de la bun inceput.