| popcornel2011 a întrebat:

Sunt un barbat de 33 de ani si am si eu o problema sper sa ma ajute cineva cu ceva informatii.
In urma cu doua luni am cunoscut o fata in varsta de 32 de ani., ne-am apropiat si am devenit amici, o plac f mult asa ca dupa doua luni i-am spus ca nu imi mai convine situatia in care eram adica cea de amicitie. I-am spus ca doresc ceva mult mai serios, ea mi-a raspuns ok doar ca trebuie usor usor sa ne cunoastem!
Ei problema e ca de o luna de zile tot ne cunoastem adica nu s-a intamplat nimic intre noi decat iesim in diverse locuri si discutii telefonice.
M-am saturat de mofturile ei! dar totodata o plac!
Ce ar trebui sa fac., nu mai am rabdare cu ea!
Cum trebuie sa ma comport cu ea, ce sa- i mai spun...

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dureaza mult mai mult sa va cunoasteti. Sunteti oameni in toata firea, n-o sa sariti in pat dupa trei luni de amicitie si tatonare! daca te-ai saturat, inseamna ca nu esti de nasul ei, ca ar trebui s-o lasi in pace sa-si gaseasca un barbat adevarat. Daca te simti barbat adevarat, atunci ia-o incet. sa zici ca te-ai saturat dupa 8-9 luni de relatie de tatonare, nu dupa o luna.

| sabin89 a răspuns:

Deja ai gresit, atunci cand i-ai spus ca nu iti mai convine situatia asta (doar amicitie) etc. Chestiile astea nu se spun, se fac. Adica trebuie sa decurga de la sine. N-ai vazut si tu in filme, cei doi se intalnesc, iau masa impreuna la un local, fac o plimbare in parc si multe altele si, daca se simt atrasi reciproc, se iveste in mod sigur si ocazia pentru un sarut. Iar de aici mai departe nu trebuie sa-ti mai spun. Dar toate astea vin de la sine, nimeni nu zice uite ce as vrea sau uite ce nu as vrea. Acum, probabil ca este tarziu si nu stiu ce sfat ti-as putea da. Eu, daca as fi in locul tau, as cam bate in retragere si as vedea reactia ei. Daca nu da semne de regret ca te pierde, m-as orienta spre o alta relatie.

| popcornel2011 explică (pentru sabin89):

Exact asa am si facut
Au fost f multe seri frumoase petrecute impreuna!
Intr-o dumineca am iest la un film, i-am facut avansuri si ea m-a respins, atunci mi-am dat seama ca totul a fost in zadar... dupa film am plecat ajcasa lbineinteles fiecare cu masina lui. atunci mi-am propus sa nu o mai sun, sa nu o mai caut, dar ce sa vezi dupa 30-40 de minute ma suna ea la care eu o intreb frumos ce doreste ea imi spune sa nu ma comport ca un adolescent si sa -i spun ce am de spus. Atunci i-am spus ca o plac si as dori ceva mult mai serios! Ea spune ok si eu te plac., dar vreau sa ne cunoastem.
ei de o luna tot ne cunoastem adica vorbim la telefon iesim la cate o cafea si cateodata la masa.
Nu mai imi convine aceasta situatie desi o plac., am facut exact ce ai zis de doua zile nu am mai sunat-o sa vad reactia ei, e foatre orgolioasa dar totusi m-a sunat ieri sa-mi auda glasul, eu am fost f scurt sunt la masa ne auzim mai tarziu nu am mai sunat-o. Sper sa ma sune ea! cu siguranta ma va suna ce sa- i spun?

| anonimg a răspuns:

O cunoşti când se enervează? Ştii cum reacţionează în situaţii critice, de presiune?
Dar ea, te cunoaşte pe tine în felul acesta?
Îi cunoşti prietenii? Cum vorbesc ei despre ea? Cunoşti suficient de bine trecutul ei? Ştii ce îşi doreşte ea de la viaţă? Dacă da, îi poţi oferi lucrurile acestea?
Eşti suficient de pregătit atât material cât şi psihic pentru a întemeia şi totodată întreţine o familie? Ori te amageşti singur crezând că va fi mai bine? Dacă acum nu este bine, cu siguranţă mai târziu -implicat într-o relaţie- nu va fi bine.
Acestea sunt minimele întrebări pe care ar trebui să ţi l-e pui înainte de a face pasul căsătoriei. Ori ca să trăieşti în preacurvie şi Dumnezeu să binecuvânteze relaţia aceasta, nu se poate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cred că cel mai bun lucru este să te gândeşti cât de compatibili sunteţi. Nu ignora acest lucru în favoarea sentimentelor.

| Iubibilăă a răspuns:

Dureaza mult pana va cunoasteti.
Pa, pa.

| beastboy84 a răspuns:

Frate de ce o stresezi, las-o sa "te cunoasca" ca apoi te lasa eawinking si o sa-ti para rau

| Aphrodytha a răspuns:

Daca o placi cu adevarat, nu e numai dorinta sexuala, explica-i ce iti doresti. Comunicare people. ai 33 de ani. totusi..acum nu o lua gen " hai ne-o punem si noi azi?" ca am mai intalnit multi de genu'.....bft

| popcornel2011 explică (pentru Aphrodytha):

Nu cred ca sexul e problema!
deoare ce intr-o seara am fost la ceva prieteni ea cu masina ei si eu cu masina mea...am consumat un pahar de vin si ea s-a oferit sa ma duca acasa...
in cele din urma m-a invitat la ea dar, doar sa dormim.
Dimineata am luat micul dejun impreuna dupa care in jurul orei 11 am plecat la treaba.