| IanaIana9 a întrebat:

Salutare TPU! Vreau să știu, se permite să se căsătorească 2 veri de al doilea? Ați avut cineva așa experiențe?
Explicații din toate punctele de vedere vă rog.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Eu cu o verisoara de-a doua avem in comun 2.6% din ADN. Nu este considerat un risc daca am produce urmasi. Iar casatoria este legala.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este permisa casatoria verilor de al doilea, atat civil, cat si religios, fiind rude de gradul VI. Casatoria religioasa, cel putin la ortodocsi se face numai cu dispensa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există interdicții legale. Dar riscă copii nărozi.

| Frank51 a răspuns:

Am văzut cazuri de veri primari, e decizia lor.

| dinaprilie a răspuns:

Depinde de religie. daca vrei te convertesti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dinaprilie):

Ce treaba are religia? Da-o draq de religie. Daca ungi destul popa cu bani, te cununa si cu un stilp de telegraf.

| Alverto a răspuns:

Art. 274.
(1) Este interzisă încheierea căsătoriei între rudele în linie dreaptă, precum și între cele în linie colaterală până la al patrulea grad inclusiv
Punct de vedere legal.

verii al doilea sunt în gradul VI de rudenie şi nu se pot căsătorii unii cu alţii; verii al treilea sunt în gradul VIII de rudenie şi aceştia au voie să se căsătorească între ei.
Punct de vedere religios.

In ambele cazuri răspunsul final: NU!

| YoyoDeTara12345 a răspuns:

Cred că se poate dar trebuie să îți asumi niște riscuri când faci asta :/

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru doctorandus):

Măi eu mă refeream că cine știe ce copii pot să iasă, că până la urmă sunt același sânge.