| chiftelutacrocanta a întrebat:

Gandurile negativiste spuse de alte persoane prin vorbe negative zi de zi de mai multe ori, ne pot influenta obiceiurile, ne pot face sa fecem acelasi lucruri ce ne spune persoana sau chiar opusul zi de zi fara sa ne dam seama?

De exemplu:Tatal meu imi spune in fiecare zi sa nu scrumiez pe jos, pentru ca sunt un porc si un om murdar, pentru ca sunt nesimtit si sa nu fac mizerie in casa si sa fiu deschis si curat si alte critici urate.In acel moment creierul meu se incapataneaza si spune ca mizeria e ceva frumos si scrumiatul pe jos e ceva modest si nu-i o problema.

Urmatoarea zi se intampla ceva miraculos,cu toate ca am primit critici si am scrumiera in fata mea,eu scrumiez pe jos fara sa-mi dau seama,mizerie in toata casa,eu ma comport exact ca si cum mi-am imaginat ca e bine,tot ce ma gandesc devine realitate.

Apropo,un user de pe TPU numit,,sofer,, mi-a recomandat un Documentar numit,,The Secret,,si la care ii multumesc,l-am vizionat cu multa atentie si suspans si am invatat foarte multe lucruri si aspecte,il recomad si eu la randul meu tuturor userilor de pe TPU,merita vizionat.

Dar intrebarea mea de data asta tine de fapt de incapatanare:
Cum sa nu ma incapatanez in fata oamenilor,si sa am proprile gandiri si sentimente,sa nu ma las influentat de gandirile si vorbele altora,sa traiesc doar eu in lumea mea si sa nu depnd de gandirea altora, poate doar sa le ascult parerea, si daca nu imi place parerea, persoana mea adica eu sa am de ales, nu incapatanarea sau alte lucruri?

1 răspuns:
| J0B0MAT a răspuns:

Gandurile si vorbele negative ale persoanelor emana energie negativa si chiar cred ca ne influenteaza.Am simtit-o pe pielea mea.Trebuie sa nu iti mai pese de parerile altora, stiu ca e greu, dar tu trebuie sa te multumesti pe tine, nu pe ceilalti. Cei din jur vor sa vada in noi reflexia conceptiilor lor. Daca faci ca ei, vei ajunge sa te pierzi pe tine.Nu zic sa nu ii asculti cu absolut nimic, poate uneori te fac sa vezi o situatie din alte perspective, dar tu trebuie s-o alegi in functie de dorintele tale.