| CooL_2937 a întrebat:

Sooo...Astazi la scoala am probat ochelarii(de vedere) a unei colege(care imi mi se potriveau de minune la dioptrii)si toti mi-au zis ca arat naspa si ca-s ca o tocilara, nu stiu ce sa fac caci chiar am nevoie de ochlarii, poate as putea opta pentru. lentile de contact?
Si a 2 intrebare:Cum sa le spun alor mei ca am nevoie de ochelarii sau lentile? Nu am curajul(stiu suna aiurea); nu gasesc niciodata momentul.
HelpHelp si mersi anticipat

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce-i mai important pentru tine, sanatatea ochilor ori vorbele unor neispraviti si chiar tampiti, doar asa pot fi catalogati acei care se leaga de fizicul altor persoane. Port ochelari de peste 20 de ani si nimeni nu mi-a zis nimic si chiar daca mi-ar fi zis nu mi-ar fi pasat. Cu cat astepti mai mult cu atat vederea se deterioreaza, in plus pot aparea si dureri de cap din cauza fortarii ochilor. Nu inteleg de ce ti-e rusine sa spui parintilor, nu este vina ta ca ti-a slabit vederea, in afara faptului ca poate exagerezi cu calculatorul ori citesti la lumina slaba. Nu stiu exact ce sa spun cu lentilele de contact dar am citit ca pot cauza probleme. Vorbeste cu un medic oftalmolog, el te poate lamuri cel mai bine. Sanatate si numai bine!

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Pai depinde ce problema ai. Lentilele de contact se pun foarte greu [ asa mi se pare mie ], trebuie in fiecare seara bagati in nu stiu ce apa dinaia speciala.
Si as zice mai bine sa porti ochelari. Pentru ca ti mai usor nu conteaza ce zic colegii.
Ce e mai important parerea colegilor ca esti tocilara sau sa vezi bine. Una de la mine din clasa poarta ochelarii doar la ore in pauza si da jos. Daca vrei sa faci si tu la fel te-as sfatui.
Deci daca nu iti place "ideea mea" te poti duce la un cabinet unde sa iti verifice ochii apoi el iti va spune in facut de problema ce vei purta.
PaPa PuP. big hug

| affoh a răspuns:

Nu iti recomand lentilele de contact, sunt extrem de costisitoare si pretentioase. Risti sa agravezi santatea ochilor daca nu mentii o igiena temeinica a acestora. Va trebui sa te feresti de praf, fum, lichide, cosmetice, etc. intr-un cuvant, cam tot ce poate intra in contact cu ele.
Dupa parerea mea lentilele sunt facute pentru a fi purtate ocazional.
Iti spun din proprie experienta.

Raspuns 2: pur si simplu le spui ca nu vezi bine. nu e foarte complicat.

| Piableu a răspuns:

1. NICIODATA sa iti pese de parerea celorlalti. SI eu am nevoie de ochelari, sunt a 9-a, o sa ma duc la control weekendul viitor( nu vad bine la distanta) si chiar nu imi pasa ce or sa spuna ceilatli. Chiar o sa imi iau ochelari cu rama groasa, am vazut ca imi sta chiar bine. Daca tie iti place cum iti sta, ceilalti nu mai conteaza; Daca nu iti place cum iti sta, ia-ti lentile, desi e mai complicat( nu poti sa le porti prea mult imp, e greu sa le pui/scoti)...eu zic sa te accepti asa cum esti.

2. Pur si simplu spune-le parintilor tai, o sa te simti mai bine dupa. Zi-le ca nu vezi bine, si ca ai vrea sa te duci la control, sa stii cu siguranta de ce ai nevoie. Sper ca te-a ajutat big grin

| username_5501 a răspuns:

Da ai putea sa incerci lentile de contact si faza cu parinti tai sunt de parere ca trebuie sa le zici. Daca nu sti e le zici ceva de genul:"Nu mai vad bine unele lucruri.Le vad parca in ceata."Si vor sti ei ce sa faca.

| ClaudiaaMM a răspuns:

2) Nu le spui ca ai nevoie de ochelari. Le sugerezi sa te duca la un control la ochi sau le spui ca ti s-a spus de la cabinetul scolar sa consulti un medic. Cat despre prima problema si eu credeam la fel dar pana la urma nu conteaza ce zic altii. Daca nu porti ochelari problema se poate agrava. Colegii se vor obisnui cu tine si nu iti vor mai zice nimic. Si nu uita: Zambeste mereu si nu pune nimic la suflet!

| 1123152525 a răspuns:

Asa am facut si eu iar acum trebuie sa port ochelari toata viata!
Doar ca exista o operatie la 18 ani care o s-o fac!

| anakondaba a răspuns:

Am inteles ca lentilele de contact sunt costisitoare, ai fost la un medic; sa vezi cu adevarat daca iti trebuie? DUTE, impreuna cu parintii tai!

| Raluca_2704 a răspuns:

Poi spui ca la scoala teo pus profesoru de romana sa citesti o lectie, si tot iti lacrimau ochii. Iar sa ii intrebi daca ati putea merge la un control. Si daca acolo spune ca ai nevoie de ochelari, tii cumperi