| AnonymousB a întrebat:

Stiti senzatia aia de frica? frica de viitor. Adica ma gandesc ce voi face pe viitor si imi vine sa disper, adica ce voi face in viata. Simt ca nu pot sa ma descurc, si cand ma intreaba unii ce fac in viitor le spun nu stiu sau imi spun trebuie sa iei examenul ca sa ai un viitor in momentul ala pur si simplu ma gandesc ca in viitor o sa imi iau viata, imi vine sa le spun,, lasa ma in pace cu viitorul tau si cariera si chestiile astea eu pana atunci nu voi mai traii,, Ma gandesc uneori da daca trece o masina peste mine imi va fi mai bine. Am vorbit cu tata cu plecatu in Italia la mama si a inceput sa ma injure, vorbea cu bunicu si spunea: Tu sti ce am vorbit cu ma sa? Bunicu: nu ce sa stiu tata; Intreab-o pe proasta de la langa tine(adica eu) idoata dra*cului si etc etc ma injura incontinuu, m am enervat si am plecat din camera si am inceput sa plang, dupa sa calmat si imi spune: sti ca ma enervez dar dupa imi trece... (am vorbit pe skipe ca daca era fata in fata imi era ca imi daadea o palma) voiam sa tip la el,, da bine te ai enervat da eu nu te fac in toate felurile, ma faci sa ma simt ca cel mai de ca**t om de pe pamant,, Inteleg ca se enerveaza dar mor de ciudat cand vad ca ma face in toate felurile adica serios sunt o copila de 15 ani si cand eram mai mica rezistam ca nu prea imi dadeam seama ce zice el pe acolo si nu aveam nici tupeu. Pana la urma daca iau examenul ma lasa. iar la matematica la ce probleme am... Nu stiu ce sa fac, toata lumea examen sus examen jos ma dispera astept sa treaca odata mai repede timpu da nu mai trece. Revenim la treaba cu gandurile sinucigase, ma taiam dar nu o mai fac desi am vrut de mai multe ori sa o fac, cum fac sa am incredere in mine? imi pun zeci si mii de intrebari gen : de ce exista pamantul? sau noi? si cine a creeat banii? sau de ce a trebuit sa ma nasc? mai bine facea avort, chestii si chestii. In capul meu acum este ca pe viitor nu o sa mai existstraight face ca o sa patesc eu ceva sau ca imi voi face eu ceva.sad multumes celor care au citit puppy dog eyes un sfat? vreau sa am mai multa incredere in mine dar dupa ma gandesc daca voi increzuta? si cu fite? nu vreau sa fiu asa eu nu sunt asa, eu vreau sa imi fie bine si mie dar si celorlalti. Si mereu fac bine pentru ceilalti iar eu cand fac ceva pentru mine sunt egoista.

48 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate viitorul inseamna razboi si macel intre oameni, o sa muncesti si vei suporta un patron prost in caz ca ramai in tara ta, daca nu pleci in strainatate

| AnonymousB explică (pentru mgtow):

Deci e mai bine in Italia decat in Romania? mai multe persoane imi spun ca cica e maia bine sa fac liceul in tara. si alti cica in Italia

| mgtow a răspuns:

Normal ca e mai bine in Italia, e mai usor si nu inveti asa mult cum va preda in tara

| AnonymousB explică (pentru mgtow):

Pai asta e ideea, persoanele care imi zic ca e mai bine in tara este pentru ca se invata mai bine si ca mai incolo voi avea un viitor mai bun decat daca fac liceul in Italia, sunt confuza in legatura cu liceul...

| mgtow a răspuns (pentru AnonymousB):

O zice de invidie sa nu pleci si sa suferi ca ei, dale peste nas si nu le lua opinia in seama

| William a răspuns:

Sinuciderea nu e o solutie. Gandeste-te ca daca iei bacul poti merge la facultate si iti poti gasi un loc de munca mai bun. In schimb daca nu il iei este mai greu sa faci bani. Cel mai bine este sa castigi bani facand lucrul care ti-a placut din copilarie. Eu am vrut sa fiu multe ( sportiv de performanta, asasin platit, escroc, vrajitor etc) dar toate au trecut desi am fost atras de toate si am fost sigur ca asta voi face toata viata. Totusi a fost mereu ceva care mi-a placut si inca imi place. Sunt sigur ca si tu ai trecut prin asta happy dar ca si mine nu ai acordat importanta prea mare acestui lucru, din diferite motive. Orice ai face sa faci cu placere pentru ca atunci vei fi implinita pe toate planurile. Totusi banii nu sunt scopul vietii ci o unealta cu care ne putem atinge telurile, nu pune pret pe bunurile materiale ca sa nu iti irosesti viata strangand avere (pe care nu o iei cu tine cand mori). Nu stiu daca ti-a fost de folos raspunsul meu dar o sa revin cu alte sfaturi maine.

| AnonymousB explică (pentru William):

Multumesc :3 mi a fost de ajutor raspunsul, sunt pasionata de desen.happy

| neutrino a răspuns:

Care a fost ultimul bine facut pentru altii?

| AnonymousB explică (pentru neutrino):

Prietenul meu vrea sa fac ce vreau el adica cica sa il fac fericit, desi mie nu imi place, fac ca sa il fac fericit. Daca eu vreau ceva ca sa imi fie bine sunt egoista, fac chestii care vor ceilalti ca sa ii fac sa se simta bine nu le spun nimic nu comenetez, dar cand ma satur si le spun sau comentez(adica le spun nu nu vreau sa fac aia doar pentru ca tu vrei ), se oftica si spun ca eu sunt egoista ca ma gandesc doar la mine. Prietenul vrea sa raman in tara prietenii sa raman in tara dar eu stiu ca o sa imi fie mai bin in Italia langa maicamea si fratemiu, iar spun ca sunt egoista ca vreau sa plec si sa fiu doar eu fericita...ma gandesc uneori ca da sunt egoista dar asta pentru ca m am saturat sa stau dupa c*ru la fiecare si sa fac ce vrea ala ce vrea aia...

| FABULOSUL6000 a răspuns:

@mirela poti sa ma iei pe mine in brate si dupa aia mai discutam

| Duucu a răspuns:

N-am citit tot, dar "suferi" de frica de schimbare.Nu esti singura... si eu trec prin asta.
Iti este frica sa faci ceva iesit din programul tau zilnic, vrei sa stai mereu in acelasi loc si sa faci acelasi lucru.

| AnonymousB explică (pentru Duucu):

Stiu si vreau sa scap de asta, daca e ceva nou nu vreau sa incerc sau imi e frica, dar odata ce incep acel lucru sau se intampla ma acomodez foarte usor. Dar la inceput imi e groaza.

| Duucu a răspuns (pentru AnonymousB):

Tocmai am postat o întrebare, o poți urmări, poate te ajută.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am citit tot ca mi-era lene, dar si eu am senzatia asta, dar cand ma uit in jur si vad cati prosti o duc bine ma gandesc ca nu o sa fiu eu ala de o sa moara de foame.

| AnonymousB explică (pentru anonim_4396):

laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonymousB):

Ma bucur ca al meu raspuns ti-a stirbit un zambet, dar asa vad eu lucrurile.

| AnonymousB explică (pentru anonim_4396):

:3 sincer nu m-am gandit sa fac asta, am sa ma folosesc de ce ai zis tu ca sa ma simt mai bine cand am stari din astea :3

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonymousB):

Ma bucur ca am fost de ajutor. Iti doresc o viata frumoasa si linistita.

| AnonymousB explică (pentru anonim_4396):

Multumesc la fel. :3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incedere in tine si gandeste mereu pozitiv

| Lαrisα a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica de viitor. Trebuie sa fii mai increzatoare si o sa vezi ca totul va fi bine. happy

| RexCuParuCret a răspuns:

Viitorul e de neatins si este necunoscut, trecutul e cunoscut dar nu poate fi schimbat doar prezentul conteaza.
Ingrijoreaza-te de prezent si fa in asa fel incat sa ajungi acolo unde iti doresti.
Poate ti-as putea raspunde si la restul intrebarilor tale dar mai intai de toate tu crezi in existenta unui Creator?

| AnonymousB explică (pentru RexCuParuCret):

Adica dumnezeu? nu. dar ce legatura are?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru AnonymousB):

Vei vedea cum toate se leaga intre ele pentru ca toate stau intru El dar totul incepe cu credinta.
''de ce exista pamantul? sau noi?''
Sunt intrebari ce au raspuns daca il cauti.
Astfel de intrebari isi au un raspuns dat de Dumnezeu prin Cuvantul Lui care este Evanghelia, hrana sufletului.
Cum am mai spus si pana acum, spiritualitatea este cel mai mare nivel de dezvoltare.

| xrapalexx a răspuns:

Stiu senzatia.

| Ana00005 a răspuns:

Fato,te inteleg perfect.Ai multe lucrui in comun cu mine... Ca si tine, am un tata... sa nu zic cum, pe care nu il mai suport.De cate ori ma vad cu el ma injura si da in mine.Ex: am fost cu el sa imi iau pandofi si a inceput sa urle ca nebunul prin magazin ca daca nu imi iau ce vrea el (marimea 38, iar eu port 35) nu mai imi cumpara nimic niciodata,(oricum nu imi cumpara nimic) si muuulte alte lucruri.Cand eram mai mica, am vrut sa pun detergent in masina de spalat, dar sertarul mi-a cazut si a cazut detergent (pudra) pe jos.Imediat el s-a inrosit tot, a urlat si a facut un taraboi, ca daca nu ma duceam in camera (am fugit de frica) ma lovea pe loc.Sa fi vazut cum 'arunca' din maini.Cat despre ceilalti,la fel ca tine, ma luau de proasta si mereu imi cereau ceva.Ei cred ca esti proasta si ca nu vei riposta, stii ce ar trebui sa le zici: Auzi ba idiotule/vaco, mereu imi ceri chestii si niciodata nu ma rasplatesti cu nimic.Da mai du-te si cerseste dr****** si pe la altii! Si daca sunt atat de egoista precum zici, nu mai vezi nimic.Acum hai,mars de aici! Mars am spus!
+ ca si tine,sunt pasionata de desen si ador serialul Naruto.
Ca sa prinzi incredere in tine, nu mai sta si riposteza.Zi-le: Uite, ma eu trec examenul, dar daca nu ma lasi sa ma duc la mama, iti i-au numai 2 si 4 pana ma lasi sa ma duc la ea cum ai spus!(daca il stii ma asa,spune-i asta, dar nu fata in fata, ca daca e ca al meu, te-ar bate si te-ar injura de nu ai mai uita)
Bine, sper ca te-am ajutat.Si eu gandesc ca tine... Daca mai vrei sa vorbim, spune-mi, iti voi da adresa mea de facebook sau yahoo, depinde ce ai.Pa!

| AnonymousB explică (pentru Ana00005):

Hehe si eu addoooor naruto, si imi pare rau de tatal tau. Tata e si el in Italia(am parintii divortati) de 2 si 4 la mate oricum luam ca nu inteleg nimic la ea, de asta mi-e frica si de examenul asta. :*

| escapegoatxd a răspuns:

Iara dau de tine laughing, oricum trebuie' sa stii ca doar in tine poti sa te increzi.iar cu "increderea" trebuie doar sa arati ca nu iti e frica, sa te gandesti " SI CE ", " Ma doare-n cot ce zic altii".
PS: Daca pleci in Italia incearca sa iti faci alta personalitate adica sa pari mai increzatoare, sa te simti bine ca " esti tu ".

| AnonymousB explică (pentru escapegoatxd):

laughing de asta si vreau intr un fel sa plec, sa imi creez o noua viata, sa nu ma mai las asa usor calcata in picioare. Gandesc asa, adica asa le spun la altii ca nu ma intereseaza ce spun altii, sincer chiar nu imi pasa uneori dar alteori doare ca naiba, bunicamea crede ca nu am suflet straight face asta doar pentru ca i am dar impresia ca nu imi pasa de nimeni si nimic.

| escapegoatxd a răspuns (pentru AnonymousB):

Eh imi amintesti de mine acum cateva lunii cand ma credeam singur pe lume, dar te vad pe tine cu probleme mai mari ca ale mele si imi dau seama ca nu eram singurul : "singuratic", oricum bafta in continuare.
PS: Stiu ca suna prostesc sau ciudat dar cand ma simteam asa ca tine ma " scufundam" in animeuri happy (am mai zis stiu ca suna ciudat) dar ele o sa te faca sa te simti bine unele, cel putin pe mine m-a facut in aceea perioada ...incearca ca nu e nimic de pierdut happy.

| AnonymousB explică (pentru escapegoatxd):

Ma uit la anime-uri laughing la Naruto mai exact ca nu am terminat episoadele. si nu suna de loc ciudat anime-urile sunt cele mai bune remedii pentru niste probleme:3

| escapegoatxd a răspuns (pentru AnonymousB):

Frumos uita-te la cat mai multe poate o sa te simti mai bine.
Ps: chestia asta o sa te faca sa fii intr-o lume viirtuala, adica o sa preferii viirtualul decat realitatea happy, asa am patit eu. sad

| AnonymousB explică (pentru escapegoatxd):

Oricum nu mai anime-uri am in cap, dar nu ma deanjeaza ca imi plac foarte mult si deja,, virtualul,, e o viata pentru mine, prefer sa stau pe fb sau TPU si sa comunic.

| escapegoatxd a răspuns (pentru AnonymousB):

De fapt si eu cred ca viirtualul e mai bun decat realitatea.( incearca Sword Art Online, un anime de te va umple de ceva suspans si fericire, si tristete cand il termini de vizionat ).

| AnonymousB explică (pentru escapegoatxd):

Oke mersii :3

| Ana00005 a răspuns (pentru AnonymousB):

Https://www.facebook.com/dragutza.tbx.1?ref=tn_tnmn ok, asta e.Imi dai add daca vrei
P.S. Cu matematica sunt intr-o situatie identica.

| AnotherOne02 a răspuns:

Si pe mine ma cearta parintii destul de des din chestii nu foarte grave si cand incep sa tipe la mine si sa ma faca "proasta" fug in camera mea si plang pana ma calmez.
Dar mi-am dat seama ca nu pot face asta zilnic asa ca stau mereu in camera mea sau ies cu prietenele.
Eu imi iubesc parintii si de cand am inceput sa fac asta ne intelegeam mai bine.
P.S.big grinaca te sinucizi nu vei rezolva nimic, am vrut si eu sa fac chestia asta, dar poate ca totul va fi bine.
Chiar daca viata este grea merita sa o treiesti.

| AnonymousB explică (pentru AnotherOne02):

Eu ieseam afara cu orele ca sa nu stau in casa, nu ma simteam bine de loc. Acum stau nu mai in casa ca nu mai am cu cine iesii. Si eu ii iubesc, doar ca nu prea le arat. Tata o injura pe mama cand vorbeste cu mine iar mama cand vorbeste cu mine nu zice nimic de el, decat daca am mai vorbit cu el. Stiu ca se enerveaza si injura. Cand era acasa ma injura daca scapam ceva pe jos din greseala straight face m-am obisnuit cu caracterul lui vulcanic. happy

| MirelaNicoleta a răspuns:

Draga mea,
Tare mult as vrea sa te iau in brate si sa iti spun ca esti un om minunat cu suflet nobil si inima de aur. Ai sa vezi ca mai devreme sau mai tarziu toate se vor rezolva si apoi iti va parea rau ca ti-ai impovarat atat sufletelul cand de fapt problemele noastre vin si pleaca. Suntem aici o multime de oameni gata sa te ajutam, sa te sfatuim, sa iti povestim prin ce am trecut noi si cum am rezolvat. Cere-ne doar ai sa vezi ca te vei simti cu mult mai bine. Ce examen urmeaza sa dai? Ce probleme ai la matematica? Noi nu vom sti cine esti, de unde esti asa ca nu ai de ce sa te feresti de noi. Cand mai ai stari urate spune-ti ca esti un om minunat, intinde-te putin in pat, inchide ochii si reaspira profund fara sa te gandesti la nimic macar 5 min, cum vezi un gand il iei la goana o sa vezi ce relaxata vei fi apoi.
Te pup :* ai incredere in tine si povesteste cu noi.

| AnonymousB explică (pentru MirelaNicoleta):

Examenu pentru inscriierea la liceu, nu inteleg deloc matematica mai degraba nu inteleg cum preda profesorul nostru. Multumesc:3 asa am sa fac :*

| MirelaNicoleta a răspuns (pentru AnonymousB):

Asa aveam si eu un profesor era sa ma lase si corigenta, dar ai internet vezi ce iti preda el si vino acasa si cauta pe net lectii explicative. Eu trebuia sa fac la facultate un proiect despre excel era tufa de venetia aveam in schimb un plan ce trebuie sa cuprinda, m-am dus am cautat pe net toate functiile alea si intr-o seara am invatat ce face fiecare functie mi-am facut si proiectul am si luat 9 la el. O sa vezi ca iti va fi mai usor. Nu mai stiu cum e acum se da examen la admitere liceu?

| AnonymousB explică (pentru MirelaNicoleta):

Examen de sfarsit, nota de la examen e 75% si media 25 % si se face o medie si cu aia intri la liceu. Si acum ca nota de la examen e mai importanta e si mai greu.

| ylakiztenurb a răspuns:

Stai linistita ca nu esti singura care are probleme asemanatoare...incearca sa le explici ca nu iti place cand vb urat cu tine ai grija de tine pupici

| AnonymousB explică (pentru ylakiztenurb):

Stiu ca nu sunt singura, nu e ca vorbesc urat cu mine ci pur si simplu imi controleaza viata iar eu ca fraiera ce sunt ii las. am un gand in cap iar ei ma fac sa il schimb, uneori nici macar nu stiu cum sunt eu cu adevarat. fraiera si fricoasa sau tupeista si nepasatoare parca am 2 fete.

| ylakiztenurb a răspuns (pentru AnonymousB):

Nu ii mai lasa sa decida ei totul pentru tine pana la urma e viata ta si o traiesti cum vrei tu...

| AnonymousB explică (pentru ylakiztenurb):

Stiu dar e greu.

| ylakiztenurb a răspuns (pentru AnonymousB):

Ce nu te omoara te face mai puternic...:*

| AnonymousB explică (pentru ylakiztenurb):

Nu stiu cum dar proverbul asta m-a facut sa ma simt mai bine :3 :*