| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e aiurea, dar am nevoie, intr-un domeniu ceva mai sensibil.

E vorba de o fata. care mi. a schimbat cursul vietii. Mai ales dupa ce ne.am despartit.

Problema mai mare fiind aceea ca inca o iubesc, in cel mai pur sens al acestor cuvinte. Tot ce ne. a facut sa ne despartim a fost certurile mult prea dese, din motive, foarte, foarte aiurea. Cel putin odata pe saptamana, trebuia sa ne certam.

Si ca exemplu spun ziua in care ne-am despartit atunci cand eram destul de deprimati, eu eram obisnuit sa o astept undeva, ea nu a venit, pentru ca trebuia sa plece mai devreme, eu nestiind, am asteptat ceva timp, apoi seara au venit replicile ceva mai dure. cand ea tot suna crezand ca eu o ignor, dar de fapt imi uitasem telefonul in masina.

Stiu ca e aiurea, dar uneori e foarte greu sa recuceresti persoana care candva era totul pentru tine, iar acum, nu mai crede nimic din ce zici si ar vrea sa nu te mai vada

Desi motivul e unul 'copilaresc', chiar apreciez raspunsurile voastre. Multumesc

Răspuns Câştigător
| DidiLovesYou a răspuns:

Incearca sa te impaci cu ea.Du-te la ea si spune-i cat de mult o iubesti.Incearca sa faci un gest prin care sa-i arati dragostea pe care i-o porti tu. Daca refuza sa dea ochii cu tine insista cu tot felul de cadouri( bomboane, flori etc.)spune-i ce simti cu adevarat pentru ea si ca vrei sa va impacati. Daca o iubesti cu adevarat(si din cate vad asa e) nu renunta!
Sper ca te-am ajutatwinking
App sa-mi spui ce ai facut daca ai reusit sa te impaci cu eahappy Chair sunt curioasa.hee hee

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In Biblie zice sa-ti iubesti dusmanii. Dar noi nu ne iubim suficient nici prietenii. Despre iubirea adevarata scrie in 1 Corinteni capitolul 13.

| Simpatic a răspuns:

Mergi mai departe. Timpul rezolva ranile dragostei,nu e vorba de filosofie aici ci de sentimente,sentimentele lasa rani,oricine a trecut prin macar o despartire, deci stim cum este, e foarte naspha sentimentul.Nu dispera, iesi cat mai mult la plimbari, daca stai in casa o sa se resimta cel mai tare.In timp iti vei gasi alta persoana si o vei uita total de fosta,cert este ca si cu alta persoana vei simti la fel cand te vei desparti,oamenii nu se invata minte niciodata. Daca v-ati despartit eu zic sa nu o mai cauti,sa lasi lucrurile sa curga normal. Daca toate persoanele ar gandi matur nu ar mai exista chestii de genul "te plac dar inca mai tin la fostul", daca cu fostul te-ai certat de ce nu ai renuntat la el? e ca si cum ai divorta si dupa un timp te impaci, mi se pare aiurea si de prost caracter.Cu persoanele care te certi nu are rost sa te mai impaci,pe plan sentimental vorbesc,pentru ca te vei certa din noi,si iar si iar...un lucru e cert la relatia voastra,nu aveti lucruri in comun daca va despartiti de la certuri pricinuite "aiurea",pueril cum vrei sa-i zici, va plictisiti unul de celalat, de asta iti zic ca nu mia are rost.

| RaZ4Ing a răspuns:

Uite... mie mi-au dat lacrimile cand am citit. esti un baiat de milioane. nu se gasesc prea multi ca tine. imi pare rau de tine dar stii, si eu iubesc o persoana acum adica suntem impreuna de aproape un an mai avem 4 luni si facem 1 an. si da si noi ne certam. erau niste momente cand ne certam de cam 3 ori pe zi ca eram eu intors ori ea. si aveam nervi si ni descarcam unul pe altul. uite daca vei reusi sa te impaci cu ea si iti tin pumnii si cazul tau este unul special. iti urez un noroc din toata inima mea. SUCCES ENORM DE TOT! a si data viitoare daca te impaci cu ea si va mai certati din ce in ce mai des stabiliti`va sa luati o pauza care consta in "Neintalnit asa de des nepupat cand va vedeti doar vorbit pe mess dar fara chestii gen iubita, pui, puisor sau cum va alintati voi" si pana la urma o sa vi se faca prea dor unul de altu intr-o relatie si o sa cedeze si o sa te pupe din reflex. acum conteaza si cat timp ai fost cu ea. MULT SUCCES AI DIN PARTEA MEA! Sper sa reusestiwinking bafta!

| karminuta a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii ceri scuze si sa va impacati, iar dupa aceea sa ii spui sa fie mai intelegatore cu tine si sa va tratati cu respect adica: daca unul intarzie nu va apucati sa va certati va spuneti motivele pentru care ati intarziat si gata nu trebuie sa va certati. In fine succes! si te rog fundita!

| Gabriela0206 a răspuns:

Buna! E un lucru bun ca ai hotarat sa vorbesti cu cineva despre asta, uneori chiar ajuta.
In primul rand, vreau sa spun ca imi pare rau pentru tine si pentru ceea ce ti s-a intamplat. Nu este usor sa iubesti si sa te trezesti ca totul s-a transformat intr-un cosmar, inainte de a-ti da seama.
Daca intre voi erau certuri atat de dese cum spui tu, insemna ca ceva nu era bine. Poate unul dintre voi era gelos sau orgolios. Poate nu aveati suficienta incredere unul in celalat sau poate pur si simplu nu erati facuti unul pentru celalat.
Daca iti spun ca e mai bine pentru amandoi ca v-ati despartit (ca sa nu mai suferiti atat de mult din cauza certurilor), poate ca ma vei injura sau vei spune ca nu am dreptate, dar este adevarat.
Stiu ca o iubesti; ai spus asta si reseie din ceea ce ai scris. Dar daca tii la ea, trebuie sa pui binele ei mai presus de al tau. Tu o vrei inapoi, sa fie iar a ta, sa fie cu tine, sa fii singurul care sa o iubeasca si sa o faca fericita. Dar poate ea nu vrea... poate stresul certurilor a determinat-o sa isi doreasca o pauza, un ragaz in care sa respire si sa priveasca lucrurile din afara relatiei.
E dureros sa accepti ca nu mai e a ta, ca ai ramas fara cea care, dupa cum ai spus, era totul pentru tine. Dar cu timpul, ranile se inchid, amintirile ce te rascolesc acum atat de mult nu mai sunt acea "sare pusa pe rana", vor deveni memorii frumoase si tu o poti pastra pentru totdeuna intr-un colt de suflet.
Nimeni, dar absolut NIMENI nu te impiedica sa o iubesti in cotinuare cu aceeasi pasiune. Nu va mai fi la fel, dar trebuie sa iti spui mereu "Daca ea este fericita, sunt si eu!".
Nu incerca sa o recuceresti acum, sunt sigura ca si ea este afectata de despartirea voastra, chiar daca, poate, nu iti arata asta asa cum ar trebui. Asteapta un timp sa vezi cum vor evolua lucrurile, daca ea isi va reface viata, daca va da semne ca te vrea inapoi sau daca nu va putea trece peste acest impas.
Sufletul e o zona foarte sensibila si trebuie sa o atingi cu foarte multa grija, nu cred ca este o idee atat de buna sa o complestesti cu atentia ta. Nu vei face altceva decat sa o sufoci. Nu de asta are nevoie de acum.
Iar tu esti destul de tulburat acum de cele intamplate recent. Nu te grabi sa faci ceva ce mai tarziu ai putea regreta! Cel mai bun lucru pentru tine, in momentul de fata, e sprijinul unui prieten apropiat. E o senzatie placuta sa ai langa tine pe cineva care te intelege.
Ai grija de tine, de ceea ce faci si de fata despre care vorbesti!
Sper sa iei cea mai buna decizie!
Daca vrei sa mai vorbim, lasa-mi un mesaj cu id-ul tau.happy As fi bucuroasa sa te pot ajuta cu cate un sfat!
Toate cele bune!happy

| ŦєтiţaŦăяăNuмє a răspuns:

Cred ca stiu prin ce treci straight face
si eu is in starea asta de 1 an si 2 lunitongue
Ne certam cu prietenul meu ptru orice prostie sad.si uneori vorbim foarte urat unul cu celalalt straight facedar totusi simt ca ma iubeste iar ptru mine el este totullove struck
eu cred ca intr-o relatie chiar daca sunt multe certuri, daca va iubiti o sa ramaneti impreuna!
dupa ce va certati incearca sa ii areti cat de mult tii la ea si ca regreti ca ai suparat`o sau ceva de genuwinking
La o fata ii pica foarte bine lucrurile din asteahappy
Spun din proprie experientzatongue
nu cred ca te-am ajutat cu mult.Dar am simtit nevoia sa ti`o spun
Succes in continuarehappySi iubitziva chiar daca cateodata va suparati unul pe celalalt:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te înțeleg foarte bine. Eu cu prietena mea am trecut cam prin același lucru. Certuri dese din nimic. Una minimum pe săptămână... Adică când amândouă tăceam fiecare credea că cealaltă e supărată și fiecare se simțea într-un fel ignorată. Ca mai apoi să se dovedească că eu îi pierdusem numărul, ori ea și-a pierdut telefonul și chestii de astea. De două ori am alungat-o practic, declarându-i că ne despărțim tot după neînțelegeri de astea prostești, până la urmă însă cineva trecea bariera și se apropia de cealaltă și ne împăcam. După câteva luni de chinuri tâmpite ne-am mai maturizat amândouă și tot mai ușor trecem peste momentele care aparent indică la distanțare. Adică când ceva ce plănuim împreună nu se primește, înainte de a învinui pe cineva de ceva încercăm să ne gândim la rece ce putea să se întâmple. Asta mai scade din isterie și relația a devenit cu timpul una mai calmă și mai matură. Situația asta, certuri frecvente și apăsătoare prin neimportanța lor, cred că a fost foarte stresantă pentru voi amândoi. Odată ieșit din ea și respirând aer liniștit, nu e ușor să te implici benevol înapoi, chiar dacă iubești persoana în cauză. Pentru că fiecare vrea, în primul rând, să simtă pământul tare sub picioare, să simtă siguranță. Ai putea să încerci să vorbești cu ea și să-i spui că ai înțeles care era problema, poți chiar să te autoacuzi de nițel copilărism (într-un fel ea va simți același lucru despre sine) și să o asiguri că vei fi atent la ce presupuneri faci, că o să te gândești bine înainte de a trage concluzii. Eu cred că dacă i-ai zice așa ceva ar simți că tu într-adevăr ai analizat situația și că ești gata să te schimbi spre bine de dragul ei. Ceva îmi spune că va accepta și ea să facă compromisuri... Trebuie doar să-i vorbești sincer, de la inimă.

| emi_8536 a răspuns:

Stiu cum e! si mie mi s-a intamplat dar eu st fata
dar suno sau dai sms si explica-i tot ce s-a intamplat si incercati sa va intelegeti unul pe altul pentru ca pe asta se bazeaza o relatie:incredere sinceritate dragoste si intelegere! succes!

| Blut a răspuns:

Copilaresc e faptul ca ai postat asta ...si sigur a deranjat-o enorm.