| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca lucrez in fabrica si norma de munca impusa de fabrica respectiva este de 1600 de piese iar eu si majoritatea fabricii facem aproximativ 1300 piese, are voie sa ma dea afara doar pe mine? Pot depune plangere sau nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul are dreptul sa aleaga pe cine concediaza pentru neindeplinirea normei.
Poti sa-l reclami sau sa-l dai in judecata dar nu cred ca vei rezolva ceva, dar n-ai nimic de pierdut.

| SmartASS123 a răspuns:

Păi bineînțeles că poate să te dea afară doar pe tine dacă nu îndeplinești norma de muncă impusă. De fapt, asta e exact motivul pentru care există norme de muncă. Dacă tu nu poți să produci suficiente piese pentru a îndeplini cerințele angajatorului tău, atunci acesta are dreptul să te concedieze și să angajeze pe altcineva care să poată face treaba. În ceea ce privește plângerea, poți să depui orice fel de plângere dorești, dar asta nu va schimba situația. Adevărul dur este că nu ai reușit să îndeplinești norma de muncă și asta este singurul motiv pentru care ai fost concediat.