| Cristina201999pesnap a întrebat:

Tatăl meu lucra intr-o fabrica (8 ore pe zi) si mai lucra si la negru si lua multi bani. Mereu i-au plăcut construcțiile si sa muncească mult si nu stiu de ce, e rau pentru sănătatea lui dar eu si mama i-am spus si nu pricepe.
Astăzi am aflat ca a demisionat de la fabrica ca sa lucreze PE ȘANTIER. Cred ca toata lumea rade de el. Nu stiu ce sa fac, noua nu ne-a spus, a luat decizia singur.
Acum din putinele ore pe care le lucra pe bani multi muncește mult mai mult pe bani mult mai putini.
Plang de 2 ore, ce sa fac? Vreau sa ma omor

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tatăl tău probabil a luat decizia cea mai bună din punctul lui de vedere.
Uneori acest aspect al banilor este secundar.
Dar dta plângi din cauza deciziei tatălui tău?
Vrei să te omori doar din cauza asta.
Eu zic așa, Se poate ca decizia tatălui tău să te fi afectat, căci îl iubești, îi dorești binele. Asta ți-a provocat o durere sufletească, care te face să plângi, E omenesc, e natural.
Dar după ce plângi suficient durerea trece.
Iar cu vreau să mă omor, să te ții de nas.
O să vezi că corpul tău vrea să respire, să trăiască.

| Mosotti a răspuns:

Sa nu te omori ca mori degeaba si e pacat de tine. Ce treaba ai tu cu el? Ia uite domnule si la tine. Lui ii place ce face si prefera bani mai putini dar sa faca ce ii place, ca asta ii aduce o satisfactie mai mare decat banii. Degeaba ii zici tu si cine mai zice, sa inceteze ca nu va inceta. Normal ca nu pricepe, din contra, il enervati cu asta. Incearca sa intelegi si tu si mama ta, ca el nu este voi! Nu are acelasi sistem de valori, nu puteti sa-l impuneti pe al vostru. Lasa-l asa, el stie foarte bine ca ar fi rau pentru sanatatea lui, dar prefera asa, satisfactia e mai mare si decat suma de bani, si decat riscul pentru sanatate. El se bucura asa, lasati bucura lui in pace, nu i-o luati! Adica voi de fapt nu va ganditi la el, ci doar la voi, sa va aduca bani mai multi, sa nu moara pentru ca tot voua va face rau, nu? Egoism, este corect? Nu e, asa ca veti inceta sa mai faceti asta daca vreti sa fie bine. Tu plangi pentru tine ca nu mai are bani sa-ti dea, sau ca i se intampla ceva si tot tie nu iti va conveni. Asa ca..lasa bucuria omului in pace. Vreti voi sa gandeasca ca voi, nu merge.

| TheGentleman a răspuns (pentru Mosotti):

Omul ăla lucrează la negru. Tu vezi ce scrii?! Ghici ce se întâmplă dacă descoperă ITM-ul

| Mosotti a răspuns (pentru TheGentleman):

Ce subiect este aici si ce zici tu! Mesajul tau nu are nici o legatura cu subiectul! Nu descopera nimeni, stai tu flex. Alta treaba nu au aia decat sa frece menta pe aici, ar fi culmea.

| TheGentleman a răspuns (pentru Mosotti):

Tu crezi că ăia nu fac și verificări, lucrează numai la pont?

| Mosotti a răspuns (pentru TheGentleman):

Repet, ce legatura asta ce zici tu cu subiectul?

| SilentRain a răspuns:

Face ceia ce ii place, nu vad nimic rau in asta
Du-te tu si munceste 8 ore pe zi într-un loc care nu iti place, secundele vor parea ani
Tactu' nu mai are voie să trăiască? Trebuie sa fac bani mulți ca asa vrei tu, Angajeaza-te si fa bani tai
Lasă drama asta inutilă, alti nu au ce sa mance si nu se mai omoară

| TheGentleman a răspuns:

Fata are dreptate. Dacă ăia de la ITM descoperă munca la negru, imbecilul ăla o să rămână fără venit și o să mai plătească și amenzi. Cu ce au greșit fata și femeia să aibă parte de asemenea suferințe?

Așa-i când ai „prieteni" și nu prieteni...

| SilentRain a răspuns (pentru TheGentleman):

Mai citeste o data ce a scris mândră ' de mai sus
Eu cred ca tacsu' are dreptul sa treaca asa cu vrea el, dacă lui ii place in constructii nu e de condamnat

| TheGentleman a răspuns (pentru SilentRain):

Să o facă legal atunci. Pun pariu că nu e nici măcar calificat pentru asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A facut cum a crezut ca e mai bine pentru el. Nu iti mai da taticul multi bani?

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Aiurea, "vreau sa ma omor". Pentru ce? Pentru ca tatal tau lucreaza si aduce bani familiei tale? Indiferent de locul de munca pe care il are, trebuie sa apreciezi ca face acest lucru pentru tine si restul familiei tale. Din moment ce ii si place domeniul in care lucreaza este foarte bine si nu cred ca se plange de un asemenea lucru. Inceteaza sa te mai gandesti la tot felul de fantezii si deschide-ti ochii la realitate.