| PublicName330 a întrebat:

TPU, acum tatal meu e opusul mamei mele. Mama mea este buna, dar tatal meu ma cearta fara motiv. Imi zice ca sunt un bosorog, descreierat doar pentru ca il intreb daca pot sa-mi iau mere. Vorbeste ca un moldovean desi e nascut in Bucuresti. Imi zice "Da-te dreacu de copil descreierat". Are 39 de ani si se comporta ca un bolnav la cap. Mi-a zis ca pentru o picatura de apa pe masa ma trimite afara pe strada fara haine. Mi-a zis ca daca ies cu prietenii, tatal meu ma inchide in casa si ma bate de imi da sangele. CE SA FAC VA ROG? ERA SA MA UCIDA CU CUTITUL. Si mama mea ma mai cearta, dar doar din prostii majore de gen: vorbit foarte urat. Dar ce sa fac cu tatal meu? L-am dus la psiholog, psihiatru, politie, protectia copilului, dar tatal i-a batut si i-a injurat. M-am dus la diriginta, tot tatal a injurat-o. DECI CE SA FAC?

9 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Esti putin amuzant. "L-am dus la politie dar i-a batut". Numai daca incerca sa loveasca politistii, il incatusau imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situatia ddescrisa de tine, este complicata, dar cred ca toti membrii familiei trebuie sa aveti o discutie, iar daca situatia este cunoscuta si de alti membrii, cum ar fi: unchi, matusi, etc, este bine sa ii aveti si pe acestia in aceasta sedinta.
Prezentati opiniile tuturor, si luati o decizie.
Cu privire la tatal tau, el trebuie sa inteleaga ca exista riscul a propriile lui fapte si vorbe, sa se intoarca impotriva lui.
Eu asta cerd ca ar fi o idee, dar, ramane loc si de altele.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pana acu' o duceai pe maica-ta la politie, psihiatrii, psihologi si ii batea acu' si tactu ii bate da' cine sunteți voi ma? Neam cu Bruce Lee? laughing

| vodami92 a răspuns:

Din pacate asa este tatal tau! nu il poti schimba sau modifica! daca el asa vrea sa fie! asa sunt tatii mai ales astia in varsta! si iti zice spune ca tu esti bosorog! da dar tatal tau nu e adica sau cum! daca se comporta asa! foarte urat! s-a dus naibii respectul! dar na asta este asa sunt familiile e adevarat si asta! ce familie nu se cearta! nu face scandal! etc! hai sa fim seriosi! viata nu e roz asa cum credem ca este ea de fapt si de drept! da lasa ca tu o sa fii altfel sa stii! o sa iti educi copilul cum vrei tu e ok stii! acum depinde si ce fel de nevasta sau sotie vei avea! asta nu stiu! stai ca mi-am amintit! mai este o chestie interesanta! de obicei tatii in mintea lor simt nevoia sa fie smecheri nu stiu daca intelegi! din aia care se sparg in figuri mofturi sau fite! cand de fapt ei sunt vai de mama lor! da bineinteles ca asa este! macar mamele sunt mai linistite decat tatii uneori!

| Goddess23 a răspuns:

Daca i-a batut si pe politistii, vorba aia ori e Steven Seagal ori are nevoie de psihiatru cu adevarat. Nu prea stiu ce sfaturi sa dau in aceasta situatie pentru ca dupa cum ai povestit nu prea ai cu cine sa le pui in aplicare, sa il iggnori nu prea stiu daca ai sa reusesti ca nu te lasa el sa il ignori, nu vad unde ai putea sa mergi sa dormi dar fuga nu e o solutie la varsta ta, incearca cu mama ta sa mergeti la un centru maternal pana autoritatile vor gasi o solutie. Il da-ti in judecata si va decade din drepturile parintesti daca reactioneaza asa cum ai povestit. E ceva foarte grav, tu tine capul sus si nu te lasa demoralizat pentru ca ai nevoie de putere si energie sa ii tii piept.

| LoredanaS19 a răspuns:

Încearcă sa il eviţi cat de mult poti, bănuiesc ca esti minor si nu ai rea multe drepturi dar încearcă sa iti ocupi timpul liber cat mai departe de prezenta lui, va fi cel mai bine pentru tinehappy

| NujCsz a răspuns:

Pai mama ta nu face nimic? De ce nu ii spui mamei tale sa divorteze de el...si tu te duci stai la ea...

| dydya118 a răspuns:

Tatal tau are probleme, iar pana cand el nu va conștientiza acest lucru, nimeni nu-l va putea face sa se schimbe. Evita cat mai mult sa ai tangență cu el, daca are vreo problema cu tine atunci incearca sa-l ignori.

| LkhMaria a răspuns:

Filmeaza si daca se intampla iar ceva de genul duci la politie/ protectia copilului.