Întrebare recomandată | TudorLux a întrebat:

Am la bloc un copil pe nume Ionut. Acest copil e batut si injurat ZILNIC de parintii sai, care il pun la treaba mereu. Nimic din ce face el nu e bine primit de parintii sai. Odata a fost certat de mama lui, si el s-a gandit sa ii faca o poezie. Dupa ce a auzit poezia, mama lui a ras, si i-a zis "Vezi tu mai tarziu". Tatal lui nu il lasa la ora de sport, fapt pentru care va ramane corijent.Desi e pe clasa a cincea, nu are voie sa se indeparteze la mai mult de 5 metri da mama lui.M-am gandit sa contactez protectia copilului, dar nu cred ca vor primi o scrisoare sau un mesaj de la un copil de 12 ani.Ce pot face pentru a-l ajuta pe Ionut? Nu am mai gasit categoria Cauze nobile.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bun, să le luăm pe rând.
„Acest copil e batut si injurat ZILNIC de parintii sai, care il pun la treaba mereu." - Faptul că-l înjură, teoretic cel puțin, e abuz emoțional și se pedepsește prin lege. În practică, abuzul emoțional e cumplit de greu de înțeles. Mai apoi, dacă e bătut, de asemenea, trebuie dovezi.
Însă, n-ar strica să ne spui ce-nțelegi tu prin „pus la treabă" căci exploatarea prin muncă a minorului e o chestie gravă cu care o pot încurca la modul serios părinții - însă asta presupunând că prin „pus la treabă" nu înțelegi să spele și el o farfurie sau să dea cu aspiratorul.

„Tatal lui nu il lasa la ora de sport, fapt pentru care va ramane corijent." - Nu o să rămână corigent, punem pariu dacă vrei. Eventual poate rămâne cu situația neîncheiată - ceea ce-i cu totul altceva.

„M-am gandit sa contactez protectia copilului, dar nu cred ca vor primi o scrisoare sau un mesaj de la un copil de 12 ani." - Ce vorbești? Păi de ce crezi că-i zice „Protecția COPILULUI"?! De formă, așa? Dimpotrivă chiar, mai multe șanse ai să te asculte DGASPC-ul (Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului) decât oricare altă instituție a statului.

„Ce pot face pentru a-l ajuta pe Ionit?" - Pentru început, n-ar strica să discuți situația și cu părinții tăi.
Mai apoi, n-ar strica să faci situația asta cunoscută directorului școlii și dirigintelui clasei la care este Ionuț. Având în vedere că părinții sunt direct responsabili de situația de la ed. fizică, profesorii au obligația de a lua atitudine. În plus, profesorii sunt obligați să asigure confidențialitatea, ceea ce-nseamnă că părinții nu pot afla că tu i-ai înștiințat de abuzurile la care este supus Ionuț.
Mai apoi, caută în orașul tău instituția CPRU-CANE (Centrul de Primire în Regim de Urgență a Copilului Abuzat, Neglijat și Exploatat). De regulă, sediul acestei instituții este într-un fost orfelinat. Dacă-mi zici orașul îți pot zice cu indicații exact unde să te duci, având în vedere c-am făcut voluntariat în domeniu și le știu aproape pe toate din țară.
Acolo, caută să vorbești cu un asistent social (din nou - dacă-mi zici orașul, îți zic exact persoana pe care s-o cauți) și explică-i pe îndelete exact ce ne-ai spus aici.

Sigur, nu strică să dai telefon și la numărul pe care l-a enunțat @ioandelasal căci ONG-ul care deține acea linie telefonică e unul destul de puternic. În plus, să suni la numărul ăla nu te costă nimic. Poți suna gratis de la orice telefon public sau de pe un număr de Cosmote (sau de-acasă de pe fix, dacă ai Romtelecom).

Deocamdată fă ce ți-am zis până acum și pe-urmă mai vedem.

„Nu am mai gasit categoria Cauze nobile." - Categoria există, dar n-o găsești în lista de alegeri când vrei să postezi o întrebare pentru că în acea categorie nu pot posta decât administratorii TPU. Era la un moment dat vorba să dea voie și experților - dar nu sunt sigur căci n-am verificat.

Salutare.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti contacta telefonic protectia copilului si o sa te asculte. Numarul de telefon este 116111 si este gratuit.
De asemenea ii poti contacta prin email sau scrisoare, gasesti datele de contact/adresa pe site-ul lor oficial.

NOname
| NOname a răspuns:

Îi recomand să apeleze la Telefonul Copilului.
http://www.tpu.ro/utilizator/ooym
Este 100% gratuit şi va fi ajutat de nişte oameni specializaţi în problemele copiilor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Tudor,

Situatia pe care ai descris-o este ingrijoratoare. Te invitam sa iei legatura cu noi.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta vecinul tau reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam, si pe tine, si pe vecinul tau!

| pisicutzamik a răspuns:

Buna sesizeaza la telefonul copilului 116 111, ei vor gasi o solutie

| Dianatips a răspuns:

Vorbeste neaparat cu parintii tai, spune-le ca ai nevoie de ajutorul lor si Ionut la fel, si sunati la protectia copilului. Nu mai sta pe ganduri

| TudorLux explică:

Pai mama mea stie, si deja se implica, ii pregateste un ghiozdan cu haine, jucarii etc., dar nu sunt sigur daca vreau sa o las sa i-l dea, ca poate ca dupa ce ajunge la parintii sai cu el, si zice "L-am primit de la o doamna", o iau ca pe pomana, de la care se ajunge la doua probleme:
-razbunarea pe Ionut;
-ziua urmatoare o sa vad totul la gunoi, ca perintii lui inteleg prin curatenia de primavara, "aruncarea jucariilor la gunoi.S-a mai intamplat de vreo 4 ori.
Funda ii va reveni lui kongeriket, dar toate raspunsurile vor fi evaluate cu "Folositor"

| oompaloompa a răspuns:

Categoria cauze nobile inca exista, despre Ionut ar trebui sa vorbesti cu parinti tai poate reusesc sa te ajute cu ceva pentru ca la 12 ani ai tai cred ca nu vei fi luata in seama de cei de la protectia copilului, dar pe parintii tai da imi pare rau pentru el sper sa se rezolve cat mai repede!

| Aly_Alexandra_1979 a răspuns:

Eu in locul tau nu as mai sta nu conteaza daca nu te bga in seama protectia copilului mie chiar imi este mila cum frate sa faci asa ceva unui copil de ce l-au mai facut daca il bat si il injura