| junkistul a întrebat:

TPU am o problema taicamiu o bate pe maicamea seara de seara din motive aiurea ori ca e timida ori ca fumeaza ori ca nu ii ajung bani etc si eu nu pot sa-l bat pe taicamiu ca mi-e frica o fost culturist cum as putea rezolva problema ca deja incep sa tremur de nervi mai ales cand vad ca o bate pe mama si o privesc cum plange va rog

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Scoate-ţi tâmpeniile din cap şi apelează la poliţie şi telefonul copilului (pentru consiliere psihologică).

Omorându-l, distrugi automat viaţa ta şi a mamei. Merită?
Închizându-l, departe de oamenii normali, mai aveţi o şansă.

Să-i explice băieţii de la închisoare, foarte amabili de felul lor, că nu e normal să transformi femeia într-un sac de box.

23 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista o lege care se refera la prevenirea si combaterea violentei in familie, Legea nr.217/2003 modificata prin Legea nr.25/2012.

În conformitate cu art. 23 din Legea nr. 217/2003, „persoana a cărei viaţă, integritate fizică sau psihică ori libertate este pusă în pericol printr-un act de violenţă din partea unui membru al familiei poate solicita instanţei ca, în scopul înlăturării stării de pericol, să emită un ORDIN DE PROTECTIE, prin care să se dispună, cu caracter provizoriu, una sau mai multe dintre" măsurile, obligaţiile sau interdicţiile indicate expres de lege.
Între aceste măsuri se numără:
a) evacuarea temporară a agresorului din locuinţa familiei, indiferent dacă acesta este titularul dreptului de proprietate.
b) reintegrarea victimei şi, după caz, a copiilor, în locuinţa familiei( in cazul in care acestia au ales sau au fost obligati sa paraseasca locuinta)
c) limitarea dreptului de folosinţă al agresorului numai asupra unei părţi a locuinţei comune atunci când aceasta poate fi astfel partajată încât agresorul să nu vină în contact cu victima;
d) obligarea agresorului la păstrarea unei distanţe minime determinate faţă de victimă, faţă de copiii acesteia sau faţă de alte rude ale acesteia ori faţă de reşedinţa, locul de muncă sau unitatea de învăţământ a persoanei protejate.
f) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima;
g) obligarea agresorului de a preda poliţiei armele deţinute;
h) încredinţarea copiilor minori sau stabilirea reşedinţei acestora."

Prin hotărârea prin care se emite ordinul de protecţie, instanţa poate dispune şi cu privire la alte măsuri:
- ca agresorul să suporte şi contravaloarea chiriei şi/sau a întreţinerii pentru locuinţa temporară unde victima, copiii minori sau alţi membri de familie locuiesc sau urmează să locuiască din cauza imposibilităţii de a rămâne în locuinţa familială;
- obligarea agresorului să urmeze consiliere psihologică, psihoterapie
- poate recomanda luarea unor măsuri de control, efectuarea unui tratament ori a unor forme de îngrijire, în special în scopul dezintoxicării."

Victima, respectiv mama ta, poate sa depuna o cerere pentru emiterea unui ordin de protectie la Judecatoria în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau resedinta. Cererea este SCUTITA de taxa de timbru judiciar(măsură prin care se dorește evitarea situaţiilor în care cererea nu este introdusă din cauza lipsei de resurse materiale în care se află victima violenţei.)Pentru a PROBa(dovedi) ca este victima unei agresiuni fizice are nevoie de unul sau mai multe certificate medico-legale.

In cazul in care mama ta, avand certificate medico-legale (pentru leziunile provocate de agresor) face plangere penala, procurorul este cel care poate cere ordinul de protectie.
Ordinul de protectie se poate cere si pe parcursul unui proces de divort.
De asemeni, ordinul de protectie poate fi cerut chiar daca victima nu a intreprins niciun demers juridic(penal, civil)anterior.

Judecarea se face in regim de urgenta.n vederea punerii sale în executare, ordinul de protecţie se comunică de îndată structurilor Poliţiei Române în a căror rază teritorială se află locuinţa victimei şi a agresorului.

P.S sursa informatiei de mai sus :http://www.juridice.ro/......easca.html
Vezi si:http://www.politiaromana.ro/Ordine_publica/violenta_in_familie.pdf

| Roxana121 a răspuns:

Taicato e un om slab, pentru ca orice problema nu ar fi in familie, cu bataia nu rezolvi nimic. Ori e prost la cap, ori consuma alcool. Din 2 motive face asta. Citi ani tu? Trebuie sa apelezi la politie, dar daca si politia asta ar face ceva, peste 99% din familii, ar scapa de violenta. Dar incercare nu costa nimic. Alta esire din situatia data ar fi, sa pleci cu mama ta la buncii( parintii ei) sau rude, ce aveti. E clar ca nu trebuie sa stati nici o secunda cu un individ ca el. Daca era culturist se batea cu culturistii, nu isi maltrata mama copilului lui.Dar el este un idiot, si ar trebui pedepsit.

| lo a răspuns:

Un site care te poate ajuta.
http://nu-violentei-impotriva-femeilor.blogspot.com.es/

http://lyrica-rosalyn.blogspot.com/2011/02/alcoolul-si-v iolenta-in-perioada.html

Nu stiu daca la noi in tara exista asociatii care protejeaza femeile impotriva violentei domestice, poti sa te interesezi.

Este greu sa ramai la marginea unui lucru atat de delicat si atat de personal, chiar daca este problema lor.Cu el oricum o sa vorbesti in zadar deoarece nu-si va schimba atitudinea, iar cu bataia niciatat, este tatal tau si trebuie respectat, bun sau rau.
Explica-i mamei tale ca aceasta casnicie nu este una normala doar se bazeaza pe abuz, violenta si alcool cand ar trebui sa fie ceva armonios.Mama ta,in momentul de fata nu are suficienta incredere in ea deci nu va lua o hotarare ferma in legatura cu viata ei, precum :sa depuna plangere la politie si sa divorteze(daca nu va divorta, nu va rezolva nimic, va duce in continuare o vata plina de calvar). Trebuie sa o convingi ce este bine pentru ea si pentru tine, sa lase frica si sa indrazneasca sa faca primul pas spre fericire. Exista solutii trebuie sa le cautati si sa le aplicati.Succes si sper sa fiti fericiti!

| Spitz10 a răspuns:

NU mori daca se desaprt suna la telefonul copilului si poate obti un ordin de restrictie pentru o jumate de an sau chiar un an si in timpu asta o sa te poti intalni cu el si el o sa faca niste cursuri de comportament...Singur nu ai cum sa iti rezolvi problema... Funda?

| anonimg a răspuns:

Faceti tot posibilul sa plecati de langa el pentru totdeauna.
Maica-ta e vinovata pentru ca ea nu s-a maritat fortat cu el. Acum ea suporta consecintele pentru ca i-a placut barbatii duri.
Apelati cu incredere la ong-ul ADRA.

| Oana92 a răspuns:

Cel mai indicat e sa suni la politie. Exista legi impotriva acestor brute. Dar avand in vedere ca am vazut multe cazuri de acest gen, cel mai probabil mama ta se va intoarce la el si tu vei iesi in pierdere...

| Mihaela1964 a răspuns:

Problema nu e a ta, ci a parintilor tai.Tu ai problemele tale, nu le amesteca; sunt adulti, ambii.Mama ta ar trebui sa ia pozitie, sa faca ceva.Suna cinic, dar e adevarat ce spun.Ai grija de tine, invata cat poti de mult,( de la scoala si de la viata) gandeste-te la ce vei face cu viata ta.Numai bine iti doresc.

| AliGab a răspuns:

Spune-i mamei tale sa plecati de acasa. Nu este normal ca tatal tau sa o bata pe mama ta. Clar ca ei trebuie sa se desparta daca mai vrei ca mama ta sa ramana intreaga si sa te creasca (acum depinde ce varsta ai), iar tu in parintii tai sa nu dai indiferent de ce vor face, caci la un moment dat, daca tu vei da in ei si copii tai vor da in tine, asa ca mai bine te abtii. Sper sa va rezolvati problemele.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| reihiuke a răspuns:

Daca nu ai peste 18 ani degeaba suni la politie. Am facut eu asa si mi-au bagat o chestie monumentala : "Daca are mama probleme, sa sune ea" straight face Deci, dobitoci cu D mare. Casa era plina de sange. Si aveam peste 18 ani.

| Wehes a răspuns:

Police.
Sau.
Ia-ti 3-4 prieteni, prinde-l intr-o seara si dai tata laughing

| junkistul explică (pentru Wehes):

As putea sa-l prind dar nu iasa din casa numa la lucru si acasa si el la 5 dupa masa ii acasa si nu mai iasa din casa
cred ca seara asta il omor

| Wehes a răspuns (pentru junkistul):

Ho ma usor, ca numa am glumit laughing
Incearca sa vorbesti cu el si fa-l sa inteleaga ca daca nu isi schimba comportamentu, zboara din casa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru junkistul):

Vorbeste cu mama ta si convinge-o sa mergeti impreuna la politie. Ea trebuie sa rezolve problema, sa ia atitudine! Pacat! Probabil ii este foarte frica de el, dar nici nu poate sta asa. Intr-o zi ar putea fi mai rau. sad

| FastAndFurious a răspuns (pentru junkistul):

Bai, nici vorba! Si asa sunteti 3 nefericiti acolo in casa, vrei sa fiti 3 distrusi? Suna sau du-te si vorbeste la politie cu un agent ceva care raspunde de zona ta.

| PrunaAlex a răspuns (pentru Wehes):

laughing Frate tare laughing mia-i imbunatatit ziua laughing

| NOname a răspuns (pentru junkistul):

Scoate-ţi tâmpeniile din cap şi apelează la poliţie şi telefonul copilului (pentru consiliere psihologică).

Omorându-l, distrugi automat viaţa ta şi a mamei. Merită?
Închizându-l, departe de oamenii normali, mai aveţi o şansă.

Să-i explice băieţii de la închisoare, foarte amabili de felul lor, că nu e normal să transformi femeia într-un sac de box.

| FastAndFurious a răspuns:

Taica-tu face asta pentru ca e un sadic si un porc care vrea neaparat o victima. N-are cine sa-i admire muschii si atunci cauta motive false pentru a o lovi pe mama ta.
Nu cred ca rezolvi problema cu o discutie cu el; trebuie amenintat cu ceva, macar cu politia.
Ia legatura la politie, macar sa-l amendeze pentru scandal; pentru ca altceva nu au ce face daca mama ta nu depune plangere.

| anonim4565 a răspuns:

Off...imi pare rau.
tot ce pot sa spun e ca bataia nu rezolva nimic nici omoru...Nu are rost o viata in inchisoare cand exista o alta cale.trebuie sa fie

| Gray77 a răspuns:

E o problema fragila...incearca sa iei legatura cu cineva din politie, nu stiu ce sa zic altceva.

| Cookie21 a răspuns:

Pff. Este o situatie complicata. Suna la politie.

| EmoPikachu a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el, daca nu merge asa vorbeste cu cineva mai mare daca vrei sa-l bati si daca nu vorbeste cu cineva de la politie! Imi pare rau de tine!=(

| silviu98adi a răspuns:

Vorbeste cu el! Intreaba-l ce nu-i convine! Incearca sa faci asta cand este in toane mai bune...

| dariusel3 a răspuns:

Cred ca este o gluma de unde esti?