| Laptecucereale a întrebat:

TPU, nu prea stiu cum sa incep. Eu nu fumez, nu imi place fumul de tigara, dar mami nu stiu... ea crede ca mai trag si eu de la copii, dar nu e adevarat! Tot timpul stau mai departe de ei si cat mai la lumina, in caz ca se uita mami la noi, sa vada ca eu NU fumez! Cand am fost mai mica am avut problema cu ficatul, deci, acum nu vreau sa am probleme si cu plamanii!
Ce as putea sa fac sa ii dovedesc ca NU fumez si uneori mai zice ca o mint, dar nu fac asta?
Mai am si o vecina stupida care tot zice " A, lasa ca tragi si tu fum de tigara pe strada" de parca m-ar fi vazut ea vreodata asa.

2 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Daca nu te crede inseamna cu nu are incredere in tine. Spune-i ca tebuie sa aiba incredere in tine si spuneii din ce motiv nu fumeri. Felicitari pentru faptul ca nu te iei dupa ceilalta. Fumatul nu aduce nimic bun dupa el asa ca sper sa fii puternica si sa nu te apuci niciodata, chiar daca mama ta nu te crede in timp isi v-a da seama si va fi mandra de tine.

| CeaCuMasca a răspuns:

Nu poti sa faci altceva decat sa vorbesti cu ea. Spune-i ca te supara faptul ca nu are deloc incredere in tine. Explica-i si ei de ce nu fumezi, arata-i ca ti se pare o prostie si ca tii la sanatatea ta, spune-i ca dintre toti oamenii in ea ai incredere cel mai tare si ca nu iti vine sa crezi ca te suspecteaza uneori de asemenea lucruri.