| vianya a întrebat:

Un baiat si o fata. o relatie. 1an jumatate. in acest moment exact intervine un sms al fostei iubite a baiatului ca il vrea inapoi. intrebare: de ce acesta ascunde mesajul de actuala prietena?

Răspuns Câştigător
| Iasmiine a răspuns:

Pai se poate sa-l ascunda ca sa nu-l vada actuala prietena si sa se supere( asta daca nu are nimic cu fosta) sau poate l-a ascuns deoarece vrea sa fie iar cu ea.

| vianya explică (pentru Iasmiine):

E singurul lucru pe care i l-a ascuns vreodata, mai mult din cauza aceasta nu intelege ea, ce anume a gandit el in momentul cand a primit mesajul

| vianya explică (pentru Iasmiine):

Relatia lor era una transparenta, nu verificatoare sau sufocanta, si doar natural-transparenta

20 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Ascunde gandul fostei datorita neincrederii, sau nefiind sigur de ceea ce simte. Daca relatia intre ei era stransa, fara "crapaturi", atunci i-ar fi prezentat actualei noutatile.
Poate ca mesajul l-a dat peste cap si ar fi fost nevoie de timp pentru a actiona : a ascunde in continuare, sau ai spune actualei.
Cred ca baiatul trebuia sa fie sincer, pentru ca amandoi, impreuna, sa hotarasca daca mesajul necesita sa fie bagat in seama, analizat, sau sa treaca neobservat, fiind catalogat ca "neimportant"; altfel, trezeste banuieli, neincredere, etc.

| vianya explică (pentru Luori):

Se poate discuta despre ipoteza: era nesigur pe sentimentele actualei sale iubite in acea perioada de timp si a considerat ca e mai bine pentru relatia actuala sa tina ascuns putin timp? sau crezi irevocabil ca cel mai bine era sa ii prezinte iubitei mesajul si sa nu decida singur, chiar daca era constient de hipergelozia iubitei?

| Luori a răspuns (pentru vianya):

Trebuia sa fie cinstit.

| Libelle a răspuns:

Pentru ca nu-l ia in seama. Daca el nu-i da atentie, la ce sa-i dai tu?

| Floris83 a răspuns:

Pentru că e indecis pe cine va alege, e dreptul lui, e viața lui!

Răspuns utilizator avertizat
| sebastian1331 a răspuns:

Dar ce, pana sa soseasca acest mesaj iubitul ii arata mesajele iubitei in permanenta, sau ce?
Daca da, relatia trebuia rupta de mult, pentru ca o relatie se bazeaza foarte mult pe incredere.
Si in general nu mi-se pare normal ca iubitii sa-si controleze mesajele. Nici in casnicii nu se prea practica acest lucru (decat la cei bolnavi de paranoia)

| vianya explică (pentru sebastian1331):

Bun. deci e super ok sa primeasca prietena ta un mesaj de la fostul iubit si sa nu mentioneze nimic despre asta nu?

| sebastian1331 a răspuns (pentru vianya):

Pe mine unul nu m-ar deranja - nu sunt genul care sa vrea sa stie in permanenta ce face partenera (dupa cum ai observat). Daca nu-mi spune deloc si continuam relatia inseamna ca l-a ignorat si cu asta gata.
Dar daca imi spune dupa 6 luni - intru la banuieli. E clar ca a avut si alte ganduri...

| vianya explică (pentru sebastian1331):

Poti sa fii putin mai explicit la partea cu ''gandurile'' cam la ce s-a gandit, dupa parerea ta?

| miranda a răspuns:

Pentru ca daca i-l arata probabil aveau loc tot felul de discutii, sau chiar certuri. A incercat sa evite asta.