| anonim_4396 a întrebat:

Urgent.
Am luat de pe cardul mamei peste 1000Ron și ea se duce mâine la politie. Poliția poate afla dacă am băgat banii pe PayPal? Sau pe YouTube?

15 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că dacă va merge la poliție, vei avea de suferit și din partea organelor de anchetă.
Iar, dacă cumva doreai ceva de armată să urmezi, nu vei mai putea urma.
Plus, e posibil să anunțe protecția copilului și să mergi la consiliere psihologică.
Oricum, și mama ta va avea de suferit din cauza prostiei tale.
Banii sunt pierduți, dar banca o va avea sub observație din cauza a ceea ce s-a întâmplat.
Spuneți mamei totul, suportați cearta, pedeapsa mamei, dar nu mai faceți asta din nou!

| Evolution a răspuns:

Da, din istoricul cardului se pot urmari banii si unde au fost bagati. Probabil nu o sa stie ca este contul tau, dar totusi ca un fiu bun ce esti gandeste'te ca mama ta a muncit pentru banii aia si investeste ogramda in fundul tau, pana si chilotii de pe tine sunt cumparati din banii ei si munciti. Ti se pare normal daca esti in locul ei sa iti dispara o suma asa de mare?
Ii spui problema si poate isi recupereaza banii si toata lumea fericita, o sa se enerveze dar ii trece. O sa se enerveze mult mai mult pe tine daca afla cu toata faza cu politia si o sa afle cam 90%.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate sa afle, doar sa ceara un extras de la cont si vede clar unde s-au dus banii, mai ales ca in paypal sunt datele ei de cont bancar.
Sfatul meu este sa spui imediat ce ai facut, inainte sa se ajunga la investigatie cu politia, banca, protectia copilului, teste psihologice samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se duce la politie? Pai e sificient sa se duca la banca si afla imediat

| Andreeush a răspuns:

Evident că se poate afla.
Mai bine îi spui tu ce ai făcut altfel va fi mai rău.

| Bizon95 a răspuns:

Nici macar nu trebuie sa se duca la militie ca sa afle unde s-au dus banii, ci la banca, iar militia EVIDENT ca poate afla tot

problema e ca daca nu ii spui, atunci militia or sa faca investigatii si TREBUIE sa gaseasca un vinovat, iar daca maica-ta isi v-a retrage plangerea cand v-a afla ca esti tu, atunci s-ar putea sa ii dea amenda pentru ca a facut reclamatie degeaba, SI O SA FIE SI MAI RAU!

DECI, SPUNE-I INAINTE DE A MERGE LA PIULITIE!

| Furnicuta000 a răspuns:

Mai bine ii spui mamei tale sa nu se faca de ras la politie, o pui intr-o ipostaza proasta si o sa o superi foarte tare. Daca oricum va afla unde s-au dus banii ei de ce sa nu ii spui chiar tu?
Daca cere extras de cont cu siguranta ii va aparea unde s-au dus banii. Eu cred ca te banuieste deja pe tine si a zis ca merge la politie sa te faca sa marturisesti.
Eu daca as vedea ca imi lipsesc bani primul loc in care m-as duce e la banca. Sau probabil a fost la banca si banca a sfatuit-o sa mearga la politie.

| kikikikikikikikilovs a răspuns (pentru Furnicuta000):

Vreau foarte tare sa ii zic dar imi e frica. M a întrebat de foarte multe ori daca am fost eu, dar am zis nu, sper că mâine să am curajul sa ii zic, chiar daca o sa fie supărată.

| Furnicuta000 a răspuns:

O sa fie suparata dar nu o sa te omoare, nu o sa te dea afara din casa. Pana la urma esti copilul ei si parintii iarta intotdeauna. Important e sa o asiguri ca ti-ai invatat lectia si ca nu o sa mai furi niciodata.

| Andrei200202 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să recunosți, oricum nu cred ca ar fi nevoie de poliție, se poate interesa simplu la bancă pe ce s-au dus banii și își va da seama că tu ești autorul. Chestia că se duce la poliție poate a spus-o ca să recunoști, cel mai ok ar fi fost să recunoști din prima pentru că știi vorba "greșeala recunoscută e pe jumătate iertată", oricum nici acum nu e târziu să recunoști..nu îți face mama să se complice atât, tot va afla într-un final și va fi și mai supărată că nu ai vrut să recunoști la timp.
Ca un sfat, ai grijă pe viitor să nu mai folosești cardurile părinților fără acordul lor, nu investi banii în jocuri/donații către youtuberi (căci presupun că asta ai făcut). Părinții poate că au muncit din greu să strângă suma aceea de bani. Deci recunoaște și asumă-ți greșeala ca un bărbat.

| Vali215 a răspuns:

Spune-i tu mamei tale ce prostie ai făcut. Data viitoare încearcă să muncești pentru bani, nu să furi de la mama ta, care oricum bagă bani în tine ca orice părinte. Ar trebui să-ți fie rușine de gestul tău. Dacă nu o să recunoști o să ai și tu dar mai ales și mama ta de suferit. Du-te și spune-i și nu o mai lăsa să sufere. Dacă nu faci asta înseamnă că ești și arogant pe deasupra pentru că te gândești numai la tine, îți spun eu că nu doar tu o să ai de suferit dacă nu îi spui. Și repet, câștigă acei bani, NU ÎI FURA.

| kikikikikikikikilovs a răspuns:

Vă mulțumesc de răspunsuri.
Incerc sa ii zic că am fost eu dar am niste frica, dar tot trebuie sa o fac pentru că trebuie să mă eliberez și încât să nu se mai ducă la politie

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru kikikikikikikikilovs):

Sa speram ca urmatoarea intrebare nu va fi legata de bataia pe care o vei lua. Totusi, de ce ai fura banii propriei mame? Si ii vorba si de 1000 lei...

| Dandinelle a răspuns (pentru kikikikikikikikilovs):

Spune-i fara frica. Ai actionat prost si acum trebuie sa suporti consecintele, mai bine mama sa afle mai intai decat sa se complice cu politia. Lasa frica deoparte si nu uita, ea e persoana care are grija de tine, te-a crescut si mai bine ii zici macar din respectul fata de ea.

| Avataruls a răspuns:

Da se pot vedea tranzactiile la banca.