| danielagoldica a întrebat:

V-am mai scris si altadata si v-am povestit situatia nemaintalnita din familia mea. O sa reiau pe scurt.Am 2 copii o fata de 17 ani si un baiat de 22. Fata s-a indragostit de un prieten al fratelui ei. De aici au inceput problemele care cred ca nu se vor mai termina.La inceput baiatul meu nu a fost impotriva acestei relatii a sorei lui dar dupa circa 2 saptamani a inceput sa aiba un comportament ostil fata de ei si sa le faca tot felul de sicane in speranta ca se vor desparti. El sustine ca fiind prieten cu el il cunoaste mai bine si nu crede ca este sincer in aceasta relatie.Cu toate acestea au trecut 8 luni timp in care relatia lor s-a dovedit a fi una solida se iubesc si se comporta ca doi tineri la varsta lor.Noi ca parinti nu avem nimic de obiectat cu privire la iubitul fiicei noastre.Doar ca daca fiul nostru a vazut ca noi suntem de acord ca ei sa fie impreuna a continuat prin a se supara in special pe mine pe motiv ca sunt alaturi de sora lui si daca lui nu ii place ca acest fost prieten al lui sa vina la noi in casa eu trebuia sa il ascult si sa nu le permit altfel.De aici si pana la bataie nu a mai fost decat un pas.Acum 2 zile fiind singuri acasa de la un motiv banal fiul meu l-a luat la bataie spargandu-i capul si lovindu-l cu pumnii si picioarele.In ambuscada produsa s-a ales si sora lui cu o lovitura la ochi astfel incat au ajuns la spital pentru ingrijiri medicale.Eu sunt la mijloc intre ei, il iubesc mult si pe fiul meu dar si pe sora lui.Tot ce l-am rugat pana acum sa ii lase in pace sa isi vada de treaba lui nu a avut nici un efect ba din contra nu a tinut cont de rugamintile mele si a procedat asa la noi in casa.Ma simt vinovata si fata de fiica mea care ma intreaba care e pozitia mea in fata acestei fapte a fiului meu si eu nu stiu ce sa ii spun.va rog dati-mi un sfat ca eu pur si simplu nu mai stiu ce sa fac si sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| Altu a răspuns:

Stii in adancul tau cine are dreptate si cine nu, nu stiu de ce eziti sa iei atitudine. Este inadmisibil ce a facut, nu poti sa iei la bataie 2 oameni pentru simplul motiv ca se iubesc. Daca nu iei atitudine ce te face sa crezi ca situatia nu se va repeta? Sau ca respectivul nu se va razbuna?
Explica'i clar ca TREBUIE sa se impace cu situatia, si ca nu e decizia lui cine e iubitul surorii. In plus, o pedeapsa pentru corectiile aplicate. Taiat din bani, nu stiu, ce stii ca functioneaza. Eu unul asa as face.
Sper sa se termine cu bine.

15 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am impresia ca fratele este gelos pe fericirea surorii lui! Probabil ca ei au fost foarte apropiati si acum fata si-a mutat dragostea pe altcineva.Mai este posibil si ca iubitul fetei sa fi fost duplicitar in alte relatii, sa fi ranit alte fete si baiatul a vazut asta si se teme pentru sora lui! Baietii discuta intre ei de sex, cand si cu cine au facut si poate se teme de intentiile exprietenului lui! Dar si asa, fata trebuie lasata sa-si traiasca propriile experiente! Chiar daca sunt gresite! Fratele ocrotitor nu o sa fie toata viata s-o apere de rele! La acesta varsta a fetei, parintii ar trebui sa vegheze la siguranta copiilor, nu fratele! Sfatul meu este sa-l incurajati pe frate sa aiba si el o prietena si o viata separata de cea a surori lui!

| Anca a răspuns:

Fiul tau e indragostit de fiica ta?
Altfel nuºmi explic atata ura :O si gelozie

| EUSIATIT a răspuns:

E ff greu am si eu o situatie critica aprox la fel intre cei 2 baieti ai mei. nu pot sa ti dau sfaturi pentru ca si eu sufat tot ce pot sa ti spun este sa fii tare. dar cu groaza ma gindesc ca nu vei putea tine piept acestei situatii iti doresc tot bine din lume. eu una nu am reusit si sunt ff bolnava pentru aceata situatie am facut depresie si urmez cu medicamente cea ce ma face sa pot suporta bafat

regis
| regis a răspuns:

Situatia e departe de a fi nemaintalnita, iar in privinta a ce ai tu de facut lucrurile sunt foarte clare. Voi ca parinti nu trebuie sa tolerezi acest comportament al fiului, chiar daca are argumente pentru a fi impotriva relatiei dintre fiica ta si prietenul lui. Este normal ca fiica ta sa va ceara lamuriri in privinta pozitiei voastre ca si parinti (care trebuie sa fie una comuna, nu tata intr-un fel si mama in altul), iar voi nu aveti niciun motiv pentru a ezita sa va exprimati deschis aceasta pozitie.
Singura concesie pe care o puteti face este sa o rugati pe fiica sa nu stea inauntru cu iubitul cat timp este si fratele ei acasa, bineinteles daca nu au fiecare camera lui, in care sa poata sta in intimitate. Chiar daca acest lucru nu ii scuza comportamentul agresiv, este de inteles ca fratele sa fie deranjat de prezenta in casa a unei persoane pe care nu o agreaza. Nu este insa deloc corect sa va ceara si voua sa adoptati aceeasi pozitie, atata timp cat voi sunteti de acord.
Ma surprind totusi afirmatiile "l-am rugat sa ii lase in pace", "nu a tinut cont de rugamintile mele", din care reiese o atitudine total gresita fata de fiul tau. Casa este a ta si a sotului tau, voi sunteti singurii care au dreptul si obligatia de a stabili regulile de convietuire si rolul vostru nu este de a-i ruga pe copii sa le respecte, ci de a le impune acest lucru. Acum cel care a suportat urmarile a fost prietenul fiicei, dar neluand o atitudine ferma n curand veti ajunge si voi ca parinti in situatii asemanatoare.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Vorbeste separat cu fiul tau si foarte serios! Incearca sa afli de ce are acest comportament, poate ca el stie ceva ce voi ceilalti nu stiti legat de acel baiat! Un motiv trebuie sa aiba! afla-l!

| SeNyS a răspuns:

Fiul tau are probleme psihice, cred ca ar trebui sa consulti un psihiatru cat mai curand.

| perla a răspuns:

Daniela tot ce iti spun e ca dupa parerea mea fiul tau e ostil din doua motive,, ORI

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

E o situatie grea, dar as fi vrut ca si mama mea sa fie asa intelegatoare mereu. Felicitari!

| BuradaCosmin a răspuns:

Pai aveti 2 optiuni :ori incercati sa i aplicati baiatului o pedeapsa dura de genulfara calculato sau tv pana se mai linisteste; sau sa va strangeti dvs baiatul si fata cu iubitul sau sa discutati in acest timp dvs nu ar trebui sa interveniti lasatii sa discute cam 15-30 minute. Daca nu merge puteri sa l duceti la un psihiatru poate ar merge

| MariuZ a răspuns:

Imi pare rau. Imi dau seama in ce situatie esti pusa. Pentru a rezolva situatia - uita ca sunt copiii tai si pedepseste-i asa cum merita fiecare pentru faptele facute. Iar prietenul fiicei - ar trebui sa nu il mai primesti in casa, daca prezenta lui trezeste un astfel de conflict. Fiul tau e gelos si incapatanat. El e vinovatul principal.

| puiuc a răspuns:

Poi dumneavoastra din punctul meu de vedere ati procedat bine, iar din punctul de vedele a baiatului dumneavoastra nu e bine ce face. El sigurat a avut o nentalegere cu el cand erau prieteni sau certat cine stie pentru ce si el ce a zis in gand lasa ca nu o sa ramai u cu soramea iti fac eu tine figura.Eu zic ca asta e la mijloc, dar nu e frumos cea ce face.Eu zic sa Purtati o conversatie cu el si sa va zica ce a fost intre ei cand sau certat si sa incerce sa il ierte pentru ce a gresit fata de el si sa ii acorde o sansa, poate a gresit fara sa isi deie seama de ce face.Si eu am o sora mai mica ca mine cu 3 ani eu am 24 si sa castorit cu un baiat care nu l-am vazut demn de ea dar m-am inselat in primele luni de zile dar acum este bine au 1 an de casnicie.Comunicarea este primul pas zic eu, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spune-ti fetei sa-si vada de relatia ei si lui ii puneti in vedere sa-si vada de treaba lui pentru ca mai e si tribunal, si politie care il pot linisti.Sa nu uitati sa le specificati la amindoi sa va lase in pace caci nu ei sint vinovati.Ptr ce trebuie sa fiti dv pro sau contra sau mai pe inteles de ce trebuie sa ceara dreptatea la dv? Sint tineri si sint relatiile lor.Atit aveti datoria sa faceti, sa va struniti fiul din fata violentei caci nu cunoaste forta si nu stie ce poate sa faca cu ea. Iar cind mai vin amindoi cu chestii care umbla numai aia micii le spuneti clar la amindoi sa va lase in pace ca aveti nevoie de liniste.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dupa cum povestesti nu prea ai pe cine iubi, in privinta baiatului.este el atat de destept sa hotarasca viata surorii lui? tu ca mama ii poti spune ca vrei sa ai un frate si o sora in casa.nu doi straini care se omoara unul pe altul. iar el ca frate daca il cunoaste asa bine pe tipul ala, poate sa discute cu el, foarte serios, si sa-i explice; daca o face nefericita pe sora lui, vor discuta altfel. dar cu scandalul si bataia nu face decat sa starneasca ura amandurora, si poate si pe a ta.

| mpw a răspuns:

Eu zic asa baiatul e foarte mare 22 de ani la munca cu el nu ii mai da ti bani si nu stiu poate are si el drepate in felul lui nici eu nu vreau sa ma gandesc ce as fi facut daca eram in situatia lui bine ca nu am sora

| HeiDede a răspuns:

Daniela, sfatul meu este sa.i pui pe cei doi frati fata in fata. in acest mod fratele ei ar putea sa.i spuna motivele pentru care nu vrea ca cei doi sa fie impreuna. Iar fata i.ar putea explica situatia sintre ea si iubitul ei si dragostea pe care ei o simt unul fata de celalalt. Nu cred ca tu poti face ceva... cei doi trebuie sa vorbeasca sincer unul cu celalat.