| anonim_4396 a întrebat:

Va rog cu putin ajutor cu tata.
Nu stiu ce sa fac, nu mai am vreo pretentie, vreo asteptare de la el, imi zice mie ca sunt nerecunoscator, am ajuns la cel mai bun liceu la care pot merge (adica din oras) la cel mai bun profil cu 9, 65 si imi zice sa ii multumesc ca m-a dus la pregatire si ca doar datorita lui am ajuns acolo, ca fara pregatire luam 3 in examene. Dar cand ii zic ca foarte multi au mers la pregatire si au ajuns la licee nasoale imi zice sa tac. Mi-a luat calculator pentru ca am ajuns acolo, dar va asigur ca nu imi lua daca nu era situatia cu coronavirus si cu scoala acasa.
M-am rugat de el in vara sa ma lase in tabara, 7 zile la Costinesti, mare parte din prietenii mei au mersl, el ca am fost in primii 30 de pe oras nu ma lasa, si nu ca nu ma lasa, la inceput a zis ca pot sa merg dar cand i-am zis sa imi dee o parte din bani mi-a spus ca nu, ca este coronavirus. L-am rugat sa il sune pe organizator sa ii spuna ca nu pot merge dar imi zicea pe un ton incapatanat de ala de ma doare n... "Nu ii zic nimic!".
Am ramas suparat pe el o luna si ma ameninta ca ma duce la psiholog ca s stricat.
Am trecut peste asta in cele din urma si mi-am propus sa invat sa cant la chitara, "Ce-ti trebuie tie chitara!". Este si abuziv, nu o lasa pe mama sa o viziteze pe bunica si au fost multe certuri in toamna pe tema asta, tot ma intrebam daca aude ce ii iese pe gura, incercam sa o ajut pe mama, dar el nu ma baga in seama.(el merge aproape zilnic la mama lui, dar mama nu o poate vizita pe bunica o data la doua saptamani)
Nu mai rezist imi zice ca mi-a luat tot ce am vrut... Parca traieste in alta dimensiune, in mintea lui suntem o familie perfecta. El toata ziua imi comenteaza, daca vorbesc ceva cu mama el asculta si intervine daca nu ii place ce aude. Imi comenteaza mereu cand ies din camera, daca ma duc la baie el intra pe ascuns in camera mea si imi umbla prin lucruri, nu ma intreaba, vrea sa il prind ca sa ma enervez.
Cum sa iau note bune la liceu, sunt la mate info intensiv inforamtica, am 35 de ore pe saptamana, merg si la excelenta la informatica si robotica deci 38 si asta tot vrea sa ma enerveze non stop. Ce sa fac, nu mai rezist, imi zice care-i problema mea daca am chef sa vorbesc, se crede parintele perfect. Nu mai rezist cu atata stres, zice-ti-mi va rog ce ar trebui sa fac.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să înveți să ai răbdare. Asta te antrenează el indirect, cea mai bună educație. Felicită-l pentru asta.

| halogen001 a răspuns:

Asa sunt parintii, tind sa neglijeze "nevoile" copilului si fac cum cred ei ca e mai bine. Uneori chiar asa si este, dar alteori gresesc. Poti sa-i multumesti mult de fiecare data cand iti da ceva, chiar si dupa aceea, sa ii arati ca tii mult la el si poate o sa-si schimbe comportamentul. Ca nu ai fost in tabara e OK, ca era coronavirus. Daca faci pregatire si inveti bine, e un lucru bun, ca iti va fi de folos in viitor. Deci chiar daca nu-ti place cum se comporta, trebuie sa ii arati ca apreciezi ceea ce face el si vei vedea ca in timp se va comporta mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te ai gandit ca n are bani?

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e vorba de comportamentul lui. Se vede ca n.ai citit tot. Aia cu banii a fost doar un exemplu banal pe langa ce ii face zi de zi.

| MValentin a răspuns:

Uneori familia inseamna fix un rahat, iubirea nu înseamnă sa ii oferi mancare si bani, din păcate parintii comunisti cam la asta se rezuma. Nu stiu ce ti-as putea spune, dar e nevoie sa te muti cand ai ocazia va fi greu dar asta ar fi un raspuns

| Bariel a răspuns:

Confruntal, acordati un grad de superioritate in fata lui, si atragel intr o discutie serioasa. Spune i ca daca nu inceteaza sa te mai priveze de libertate, relatia voastra se v a pierde pe viitor si ca te v a pierde in ciuda a tot ce a facut. Spune i ca nu îi spui asta ca sa l sperii, ci sa stie la ce sa se astepte. Spune i ca nu il vei ierta niciodata pentru ca ti a rapit libertatea in cea mai frumoasa perioada din viata unui om.

Poti face si pozne, dar nu recomand daca e abuziv. Pur si simplu faci ce vrei fara sa-i ceri acordul

Sincer oamenii de genul nu merita dragoste, sa zicem ca faptul ca te-a obligat sa inveti atat de mult da roade, ceea ce nu e garantat mai ales in Romania. Ajungi it ist sau mai stiu eu ce rang inalt in societate, si dupa ce? Cu ce te alegi? Cu bani? Banii nu vor recompensa copilaria pierduta in stres si abuzuri.

Si eu am fost abuzat de tatal meu din motive stupide (ca nu voiam sa merg la biserica in mare parte, si ca nu i salutam prietenii oligofreni), si ce m-a marcat era faptul ca maicamea nu intervenea, intervenea doar atunci cand eram batut prea crunt, am fost si scos afara noaptea la tara unde era bezna, si acum imi imaginez si mi se face pielea de gaina cand ma gandesc ca a putut lasa ore in sir un copil de 11-12 ani afara in bezna, am avut noroc cu un caine care statea cu mine de fiecare data. Acum nu ma mai bate deoarece stie ca am sa ripostez, dar nu l urasc, si nu am de gand sa ma razbun pentru ce a facut. Dar in orice caz, daca am sa am copii pe vitor, am sa fac tot posibilul sa i tin cat mai departe de el, nu pentru ca imi este teama ca le v a face rau, ci pentru ca mereu ma voi simti trist in preajma lui

| Cosmin89321 a răspuns (pentru Bariel):

Nu pot sa il confrunt, incepe sa rada desi situatia e nasoala, se crede perfect, crede ca eu sunt problema. Si chiar daca ajung la o confruntare, peste doua ore se preface ca nu s-a intamplat nimic. Imi amintesc acum ca asta nu m-a lasat la Costinesti, dar peste o saptamana, doua voia sa mergem la biserica ma, cu 60 de oameni, cum sa fie asa cretin. Cum doamne?
El crede ca imi va trece cu vremea, dar nu m-am inteles cu el de cand ma stiu, ma batea cu curea de la gradinita de multe ori, nu imi amintesc dar stiu sigur ca macar de doua ori pe saptamana, uneori in timp ce mama urla ca n-am facut nimic. Daca tipa cineva sau sora-mea incepea sa planga direct targetting cosmin. Acuma, multi au avut bataie din-asta comunista, nu ma deranjeaza acum asa mult ce s-a intamplat atunci.
Imi amintesc intr-o zi ca a venit cu (n-am ce face cu cacafonia asta)cureaua la mine, mi-a dat o bucata in picior, nici macar nu am tresarit, mi-a mai dat o bucata, i-am zis ca nu ma doare, si sa mor eu, nu am vazut o expresie mai frumoasa in viata mea, nu voi uita niciodata acea fata, era fata aceea pe care o face criminalul intr-un film cand incearca sa impuste politistul, dar nu are gloante arma plus furie. Eram asa de fericit si inca zambesc cand imi amintesc fata aiarolling on the floor))
Imi pare rau de ce ti s-a intamplat tie, eu cred ca nu voi face nimic pe moment, nu cred ca pot face ceva, insa peste 3 ani cand voi fi la facultate pot sa rup legatura cu el si sa il dau dracului, atunci poate va realiza, prea tarziu, ca s-a pisat pe locul pe care trebuia sa il ocupe el in copilaria mea. Si daca nu realizeaza cred ca e tot ok, mi se pare ca ma deranjeaza prea mult ce face el, mai bine ma doare-n de acum in colo de ce face el.

| Bariel a răspuns (pentru Cosmin89321):

Intr-adevar, mai bine îi dai pace. Dupa cum il descrii tu, tatal tau probabil este instabil psihic, cel mai bine este sa astepti pana ai posibilitatea sa pleci. Si daca pleci ai grija, poate vrea sa se razbune sau ceva... eu as sugera sa strangi dovezi de pe acum care il incrimineaza, ca masura de preventie in caz ca vrea sa iti faca zile fripte dupa ce nu mai esti in tutela lui.

| Cosmin89321 a răspuns (pentru Bariel):

Eeh, daca plec nu cred ca mai e problema, sunt in oras mic, sunt pe informatica, cea mai apropiata facultate de informatica e destul de departe, iar dupa facultate as pleca oricum ar fi, adica nu exista joburi de genul in oras, maxim ajung sa vand calculatoare aici si cred ca intelege el asta. Nu cred ca e chiar instabil mintal, cred ca e doar foarte prost, incapatanat si increzut. Mersi pentru ajutor.

| ReZiSTorr a răspuns:

Sa stii ca nu conteaza cum inveti la scoala.Conteaza sa treci. Ceea ce vad eu la tine e doar mandria ca esti la cel mai bun liceu din oras si asta e tot ce conteaza.Sa stii ca nu e asa.Pe unii parinti nu ii intereseaza situatia copiilor lor de niciun fel, cum nu il intereseaza nici pe tatal tau din cate observ.Nu conteaza asa mult scoala si notele bune.Vezi doamne, daca iei note bune inseamna ca e obligatoriu sa te lase in tabara? Nu.Inveti pentru tine nu pentru altii.O sa vezi in clasele mai mari ca nu conteaza scoala atat de mult si nici profilul.Ce conteaza e facultatea, pe aia sa o termini, restul nu te ajuta la nimic.

| Cosmin89321 a răspuns (pentru ReZiSTorr):

Nu, dar el zicea rahaturi de genu "vezi poate nu ajungi la mate info la liceul...", se asteapta de la mine sa fiu dexter da fara nimic, sa merg mai departe fara motivatie ceva, doar pentru ca e bine sa avansez, daca ar fi asa usor de luat motivatie toti oamenii ar avea 10 in teste examene si bac. El nu ca isi dorea sa ajung acolo, se astepta sa ajung acolo, avea pretentia asta. Mi-e teama si la bac sa aiba asteptari uriase, sa iau peste 9, 50 ceva si apoi sa se mire ca nu am luat cat a vrut el. El nu intelege ca sa te astepti sa fii intre primii 30 din cateva sute de elevi si sa fii foarte dezamagit daca nu este un mare **** de gandire. Olus ca nu ma lasa in pace omul asta, nu are putina minte ma freaca in continu la cap dupa ce am devorat carti 4 luni.

| Gigi777 a răspuns:

Poate este timpul pentru o confruntare tata-fiu adevarata. Intreaba-l de ce face aceste lucruri si gasesti impreuna cu el solutii.