| BlancaFantasma a întrebat:

Va rog din suflet, ajutati`ma! imi vine sa mor.nu mai suport scandalurile din familie, chiar si azi cand ar fi trebuit sa fie o zi atat de placuta. tata parca e nebun, nu stiu ce are, urla incontinuu, tranteste usile si a vrut sa o bata pe mama! ok, el asa a fost intotdeauna, dar nu mai facuse asa de cateva luni.imi e teama, am plans incontinuu, nu pentru mine ci pentru mama, saraca de ea. ce sa fac? m`am saturat de 18 ani sa traiesc numai in scandal si teama de a nu incepe iar sa urle tata.sunt o ghinionista, nici nu visez la o viata mai buna, dar imi e groaza sa nu fiu si eu la fel peste ani! desi neg mereu, stiu ca lucrurile astea isi vor pune amprenta asupra mea.mai ales ca eu sunt o fire slaba, si sensibila.am incercat sa nu plang, dar nu pot, efectiv, nu pot. vreau ca omul asta sa plece din casa mea, chiar acum! i-am mai zis mamei dar ii e teama ca va ramane singura, fara un barbat in familie. dar la ce bun sa stea cu noi, daca oricum nu face nnimic, e un nenorocit, un alcoolic si un fumator? nici bani n`aduce in casa. dar nu conteaza asta. mi-a distrus viata, nici nu ma asteptam sa faca si azi scandal, desi mereu de sarbatori face.imi e teama pentru diseara, ce va face oare? iar scandal.nu mai suport! cel mai rau e ca va scriu voua, fiindca n`am pe nimeni care sa ma inteleaga, toti ma vad ca o fata fericita si zambitoare.si nimeni nu ma iubeste, iar eu am atat nevoie de afectiune!crying va rog dati`mi un sfat cat de mic. sper sa mai gasesc personane ca mine, macar ma mai consolez ca nu sunt singura ce are o viata de c***t.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu treceam prin clipe de necaz asemanatoare cu ale tale, cel mai bine ar fi sa apelezi la autoritati tu pentru ca maicata nu are curaj sa o faca si tu ai face un bine sa-i chemi si sa le zici de ce e in stare asa sa-l scoata de acolo si dupa aia vorbesti cu maicata si ii explici ca nu se mai poate, doar si ea are amici si mai are timp sa dea de alt barbat nu e sfarsitul lumii iar tu fii optimista nu te lasa coplesita de gandurile rele ca ai sa fii asa, etc. Gandeste-te numai la bine cum ti-am mai zis si totul va fi bine, e important asta pentru ca tot ceea ce gandesti devine realitate. Daca vrei sa-ti dau mai multe sfaturi ma poti contacta pe messenger si iti explic misterul pozitivitatii; am m-ai ajutat si pe altii si au ramas cu gura deschisa (le-a mers acel truc asa cum imi merge si mie) asa mergandule bine in viata in orice isi doresc.

| BlancaFantasma explică:

Ma cheama simona, si ti-am trimis mesaj cu id`ulbig grin o sa te adaug cand voi intra pe mess.

| doc69 a răspuns:

Lasa un id daca simti nevoia sa vorbesti

| AlinaaAli a răspuns:

Incearca sa vb cu tatal tau cand e calm si s ii spui ca ai vrea si tu sa ai o viata fericita la fel ca si colegele tale! ca parintii lor se inteleg,nu se cearta si ai vrea sa fie si la voi in familie asa! poate o sa il impresioneze cate de cat sau macar o sa il puna pe ganduri! spune-i sa se abtina macar in prezenta ta pentru ca nu mai poti,nu mai rezisti si sa daca nu termina o sa pleci la bunici,unchi,matusi,etc pentru ca deja nu te simti bine,si devi tot mai sensibila si plangi mereu din cauza asta! explica-i lucrurile astea intr-un mod civilizat fara tipete ca sa le inteleaga!
cat despre mama ta, intr-adevar ar trebui s il lase,dar iti dai seama c ea gandeste altfel decat noi! pentru tine ar fi mai usor sa plece tatal tau de acasa dar pentru mama ta o sa fie mai greu pentru ca o sa ramana singura si o sa fi nevoita sa se ocupe de toate! sunt femei care se gandesc si la copii,la fel cum probabil mama t se gandeste la tine ca poat ai nevoie de un tata asa cum e el bun sau rau!
si sa nu mai spui ca nu te iubeste nimeni pentru ca nu e adevarat! in primul rand te iubeste Doamne Doamne,caruia trebuie sa ii mai spui cate i rugaciune si sa il rogi sa il indrepte pe tatal tau si normal ca mama ta si ea te iubeste si la fel si tatal tau,care chiar daca bea,fumeaza si face scandal si nu stie sa isi arate afectiunea, te iubeste si el in felul lui!
incearca sa vb cu o prietena cev ca sa te mai descarci sau cu mama ta, in felul asta se mai descarca si ea pentru ca imi imaginez ca nu e usor nici pentru ea!
La Multi Ani si un an nou fericit!

| maria4567 a răspuns:

Draga...incearca sa te linistesti cand vezi ca se cearta suna un prieten o colega ceva nu sta acolo intre ai pentru ca o sa te simti mai rau.imi pare rau pentru tine te-as ajuta cu orice dar nu-s stiu cum sper ca o sa te ajute sfatul meu.ai grija de tine si nu mai sta in drumul lor gandeste-te ca daca o sa ii mai iei apararea mamei tale poate tatal tau o sa te trateze si pe tie asa nu mai plangecryingradelaughing si lasa-i in pace cand se cearta mai bine pleaca de acasa. succes!

| eliaclodia a răspuns:

Am senzatia ca ma aud pe mine cand eram de varsta ta. Sa nu cumva sa te mariti din cauza asta fara sa realizezi. Cum face mama ta cu banii? Cum va descurcati?

| eliaclodia a răspuns:

Mama ta acolo in subconstientul ei lupta pentru ceva, pacat ca nu isi da seama ca te sacrifica pe tine. Ea zice ca daca iti face conditii de invatat e ok. Sunt sigura ca ti-ar face viata un cosmar, daca ai dezamagi-o. Abia in acel moment s-ar varsa pe tine pentru tot ce a indurat ea, spunandu-ti ca pentru tine a indurat, ca asa a socotit. Esti intre ciocan si nicovala mai rau decat crezi. Bafta! Si nu uita, nu renunta la o cariera indiferent ce prieteni veseli si misto apar in viata ta.

| DeathIncarnate a răspuns:

Mie mila de tine... spune-i lu maicata sa-l lasa pe natarau, cum nu au murit atatea femei care s-au despartit sigur nu muriti nici voi...te pup si iti doresc tot binele din lume.

| MMihai a răspuns:

Nu trebuie să bagi de seamă!

Citește ce am scris acestor persoane:

http://www.TPU.ro/......ca-iubeam/

Ei i-am recomandat și niște cărți de chimie și de fizică mai vechi.

Am cărți de chimie și de fizică în format electronic, și câteva de matematică și parcă și de biologie, dacă rețin bine, în engleză, dar eu sunt în București!
și

http://www.TPU.ro/......-p-s-sunt/

Ce este în manuale trebuie să cunoști la perfecție.

Și de ce să faci 4 ani la asistente medicale și să nu faci facultatea de medicină?
Dacă:
--Nu te mai gândești la circul făcut de tatăl tău,
--evident că nu trebuie să te mai preocupe băieți care se gândesc la alte fete
(Ajutooor! Pe zi ce trece tin tot mai mult la el! el,ca un prost viseaza la cea mai falsa colega a noastra,si nici nu ma observa! cum sa-l uit ca nu mai pot,stiu ca nu ma merita dar n`am ce face? in timp ce eu zi de zi ma duc la scoala gandindu`ma ca o sa-l vad,el sta numai langa ea si ea ii da sperante desi are pe altcineva! stie ca il plac si nu are niciun stres noi suntem doar colegi! dar eu mor cand vad ca se tine numai dupa ea,si toate prostiile care le debiteaza ea le repeta si el!
In fine, intrebarea mea e: cum pot sa-l uit daca e mereu in preajma mea suntem colegi de banca? de multa vreme tin la el, degeaba...in ultima vreme am inceput sa-i vorbesc urat colegei pe care o place el nu m`am putut abtine.incerc sa ma gandesc ca e treaba loc ok se plac nu`mi pasa mie, si asa se pottrivesc sunt superficiali amandoi n`au nimic in cap, dar nu pot...eu tin la el.help pls!),

---nu trebuie să te mai preocupe așa mult aspectul exterior

(Fetelor, as vrea sa`mi cumpar o placa de par.am inteles ca cea mai buna ar fi Remington,voi ce spuneti? as dori sa pot sa`mi fac si bucle cu ea eu am parul natural(nici cret nici drept-e doar ondulat) si as vrea sa fac niste schimbari la mine.mi-am mai indreptat parul odata dar am avut senzatia ca nu`mi sta bine parca-mi face fata prea lunga si nu stiu nu eram invatata cu el asa,era prima data va rog dati`mi niste sfaturi ce placa sa`mi cumpar? care sa nu arda parul? si mai exact, prin hypermarketuri(kauffland, interex) pot gasi placa de par?)

și dai și tu la medicină să te faci medic, nu asistentă medicală!

De fapt și fizica poate să fie învățată, nu se învață singură.

Eu am luat 10 la bac la fizică & 10 la fizică la examenul de intrare la facultate, ( am luat și 10 la matematică la bac și 10 la proba de mate la intrarea la facultate), deci nu este imposibil să înveți la fizică, au mai învățat și alții ceva fizică.
Băiatul / Bărbatul ăla care vorbește pe la televizor despre cutremure Mircea Radulian, a intrat la Facultatea de Fizică cu 10, -- a luat 10 și 10 la fizică și 10 la matematică-- îl mai știu din vedere, îl știu că am fost colegi de liceu, parcă la un moment dat am fost și colegi de clasă, dacă rețin bine.

( Iata`ma in clasa a 12 A ani fara nicio idee concreta despre ce as putea face pe viitor. Absurd nu? inclin sper Politehnica(Automatica si calculatoare) insa eu nu stiu fizica deloc.Toata viata am mers pe principiul: eu nu voi merge la o facultate unde sa fac fizica, voi merge undeva unde se face multa engleza si franceza.Astea sunt materiile la care pot sa spun ca ma descurc foarte bine.si la matematica merg bine(se poate si mult mai bine), sunt profil mate info.Totusi fizicii nu i-am acordat nicio sansa niciodata iar acum sunt disperata cand vad ca nu stiu nici macar cele mai banale probleme. Efectiv n`am invatat niciodata teoria in 3 ani, acum e al 4`lea. Facultatile de limbi straine sau litere nu ma mai atrag acum.M`am gandit sa sau la cibernetica la timisoara dar.Toata lumea face ase`ul (sau feaa)in ziua de azi si parca titlul de economist nu ma atrage deloc.Insa gandindu`ma la titlul de inginer parca e altceva.Eu sper la o viata mai buna si la un salariu bun,nu am nicio preferinta ca sa spun de exemplu: chimia e viata mea, ma duc la medicina, sau altceva.Am vazut ca admiterea la automatica e relativ usoara,dar ce fac cu fizica? va rog daca sunteti vreunii dintre voi la politehnica dati`mi un sfat, ce sa fac? mentionez ca nu vreau sa dau la politehnica doar pentru ca e facultate de viitor imi doresc sa merg pe informatica, in ciuda faptului ca in liceu nu prea am facut mare lucru)

Nici o facultate legată de calculatoare, nu aș zice că este o obține rea!

Spor la învățat!

| BlancaFantasma explică (pentru MMihai):

Multumesc mihaida.din pacate abia acum in clasa a12`a m`am gandit ca as vrea sa dau la medicina,si e prea tarziu, n`am timp sa invat biologia necesara ei chimie nu stiu deloc, deloc.imi pare rau sa recunosc, dar fac parte din generatia copiilor car enu stiu sa invete singuri.mereu am primit mura in gura si asta n`a fost bine. si e si partea financiara. taxa la medicina costa destul de mult, la asistenta medicala nu e chiar atat de mult.in fine voi vedea eu, acum trebuie doar sa invat pentru bac sa iau nota mare!

| MMihai a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Citește ce am scris acelor fete că te va ajuta mult.
cel puțin
http://www.TPU.ro/......-p-s-sunt/

| eliaclodia a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Sper sa nu dai inapoi de la ceea ce-ti place pana cand nici nu o sa-ti mai dai seama ce vroiai si peste ani sa vrei sa te faci actrita, apoi peste inca unul sa vrei la psihologie, asta numai si numai din cauza ca fiind stresata acasa nu poti sa te concentrezi, poate esti asa de slabita ca uneori nu mai ai incredere in tine. Trebuie sa reusesti inainte sa se instaureze oboseala psihica, sa ai de unde sa te incarci. Daca vei rata facultatea, daca o sa tot dai examene fara sa le iei si apoi o sa schimbi profilul, daca...pentru tine ca fiinta suprasolicitata psihic, dar si ca fiinta cu greutati financiare, o sa fie tare complicat.

| MMihai a răspuns:

Tu nu ai citit ce am scris acelor fete, sau ai citit superficial!
Poți intra și la o facultate legată de calculatoare!

Citește ce am scris acelor fete că te va ajuta mult.

cel puțin
http://www.TPU.ro/......-p-s-sunt/

Asta am învățat la metodica predării disciplinei...
dar eu am lucrat numai în industrie, nu am lucrat în învățământ.

| EvangelineLovin a răspuns:

Te inteleg, stiu cum e. Si tata bea si se ia la tranta cu mama si odata chiar am vrut sa sun la politie pentru ca pur si simplu o luase razna. In cazul asta eu zic ca cel mai bine e sa divorteze, si stiu ca o sa va fie mai greu dar, nu stiu ce sa zic, mama nu a divortat si zice ca pentru noi nu a facut asta pentru ca nu avea unde sa se duca si cum sa ne creasca si acum zice in fiecare zi ca nu are de ce sa mai traiasca si ca daca eu ma mut ea se spanzura si mai stiu eu ce, si injura toata ziua si vorbesc numai prostii. Deci inteleg ce spui si cum te simti, asa ma simt si eu, chiar am vrut sa fug de acasa din cauza lor pentru ca nu-i mai suport. Acum am inceput sa merg la Biserica mai des si parca sunt putin mai pozitiva si sper ca lucrurile o sa se schimbe si ca o sa ma mut si eu de aici si ca nu trebuie sa-i mai aud si sa-i vad mereu cum se cearta si cum vin la mine si se vorbesc de rau unul pe altul. Eu nu stiu cum s-au casatorit oamenii astia! Nu ar trebui sa aiba voie sa faca si copii si sa distruga viata copiilor! Daca vrei sa mai vorbim, da-mi un mesaj! Doamne ajuta!

| Flory_9160 a răspuns:

Buna! si eu aceeasi problema bine ca un pic mai rar dar nu il mai suport pe tatal meu este alcoolic l am internat a aflat ca are ciroza si tot mai bea e un nenorocit eu mereu ii iau apararea mamei mele in fata lui si se poarta urat cu mine ma jigneste dar nu pun la suflet deoarece peste cateva zile ii va trece si si se va purta frumos cu mine asta ma enerveaza dar vreau sa plece mi a mancat 14 ani din viata.Viata mea a fost plina de scandaluri, uneori cred ca atuci cand o sa fiu mare o sa am probleme cu nervii.Imi poti lasa id-ul tau sa mai vb? Macar mai cunosc o persoana ca mine.

| KimBianca a răspuns:

Stiu cum e straight face. si taica-miu bea straight face pe langa asta mai e si bolnav si nu ar avea voie sa bea, dar nu pricepe.si la mine cam in fiecare an au fost scandaluri thinking mai ales de craciun [anul asta am scapat ca au fost pr mele la mine ]. si de cand eram mica facea scandaluri...bea pana nu se mai poate tine pe picioare si nici nu mananca. Tipa ca disperatu` toata ziua, orice i`ai spune.cand eram mai mica darama si spargea tot ce prindea, isi batea pur si simplu joc de tot. dar acum am mai crescut si am invatat sa ii comentez incat sa il fac sa taca. Nu prea stiu ce sa faci in situatii din astea, eu incerc pur si simplu sa nu bag in seama si ma consolez cu gandu` ca in cativa ani o sa plec.pana atunci incerc sa ma controlez sa nu fac ceva ce as putea regreta mai tarziu si sa`mi distrug si viata. maica`mea nici atata nu il baga in seama.Asa ca incearca si tu sa nu mai bagi in seama.lasa`l sa vorbeasca singur si sa se certe singur.

| BlancaFantasma explică (pentru KimBianca):

Dap.si al meu a fost bolnav grav, dar tot nu pricepe:d si eu ma cosolez ca la vara termin liceul si o sa plec la facultate...

| lollipopzz a răspuns:

Incearca sa-l controlezi tu,cand vezi ca face scandal,atrage`i atentia cu altceva,si fa`i pe plac, fa ceva ce`i place lui si incearca sa-l misti cum vrei tu. Spune-i cat de mult il iubesti, si poate va intelege. Explicai situatia si ademeneste`l spre bine.Nu te alarma, totul se rezolva!

| krm23 a răspuns:

Buna! uneori unele chesti se intampla cu un anumit scop.asa ne-a fost scris.asa sunte toti, incercam sa ne ascundem, dar numai noi stim ce traim in casa...si viata nu e tocmai roz, e cu urcusuri si coborasuri.

| 123ursulet12oso a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si spune-i ca ai nevoie de afectiune si sa nu mai faca scandal.

| olteanumari4B a răspuns:

Draga mea! Asta am trait si eu in copilaria mea:Am stat cu frica tot timpul! Acum sufar de crize de panica si depresie...mi-a distrus viata! Nu stiu ce fel de femeie e mama ta dar seamana cu a mea! Nu-si da seama ca te va distruge frica asta continua, nu te vei mai putea relaxa aproape niciodata! Asa ca explica mai bine mamei tale ca ea e raspunzatoare!

| biencutza2012 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta asa eram si eu la fel aveam scandaluri repetate in fiecare zi in familie de la varsta de 1 anisor tot le ascultam scandalurile parintilor mei la cat de mica eram intelegeam tot si ii spuneam mamei mele ca imi este foarte frica asa ca mama la varsta de 8 ani ai mei cand i-am implinit a luat masuri foarte drastice la evacuat pe tata din casa si am ramas linistita eu mai pastrez legatura cu tatal meu si ne intelegem foarte bine

| yasmyangel a răspuns:

Pai trebuie sa incepi sa iti schimbi firea si sa incerci sa discuti cu mama ta ca nu ii singurul barbat de pe lume si sa nu mai plangi incearca sa faci ceva sau sa mergi undeva cu mama ta sa stati o saptamna sa va mai relaxati si sigur o sa va vina voua o revolvare daca vrei sa vb cu mine intra pe paginamea de toti pentru unu si lasa-mi un mesaj sper sa ti se indrepte lucrulile