| Flaviuss1234 a întrebat:

Va rog s ma ajutati! mama mea ma cearta mereu atunci cand gresesc foarte putin iar la teme ma cearta cand nu stiu ceva dar nu vrea sa imi explice! niciodata nu vrea sa vorbeasca ceva cu mine numai despre scoala si teme si daca nu ma apuc de teme cand ajung de la scoala incepe sa urle la mine si spune sa o las in pace sa ma duc sa ma joc pe telefon daca nu ma intereseaza scoala! Eu am numai note bune la scoala numai medii de 10 si sunt cel mai bun din clasa dar ea tot spune ca nu ma intereseaza nimic de scoala si ma cearta. De exemplu daca iau o nota de 9-9.50 ea incepe sa spuna ca puteam mai mult chiar daca uneori am cea mai mare nota din clasa si niciodata nu este mandra de mine! Va rog sa ma ajutati! vrau sa rezolv problemele astea! nu mai suport!

Răspuns Câştigător
| WeAreSmart a răspuns:

Cred ca vrea sa fie mai severa cu tine ca se te educe cum crede ea ca e corect, dar cum a zis Jack "daca zici copilului ca face gresit dar nu-i explici atunci el nu va primi nici o informatie". E bine ca ai note bune dar scoala nu te invata tot de ce ai nevoie. Ar trebui sa privesti singur documentarele lui Fresco si apoi sa povestesti mamei tale ce ai invatat. Mamele iubesc cand copii lor vorbesc ceva intelept. Poti sa o cuprinzi si sa-i zici ca vreai sa vorbiti, sa-i spui ce te deranjeaza. Nu-ti pot da multe sfaturi pentru ca nu stiu ce persoana esti tu si mama ta.

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| WeAreSmart a răspuns:

Ar fi greu sa ii schimbi modul de educatie. Nu cred ca o sa te asculte... mai bine va uitati la niste filme documentare de ale lui Jack Fresco. Are filmulete despre educarea corecta a copiilor si alte probleme sociale. Apoi sa discutati impreuna pe aceasta tema si sa-i spui tot ce ai scris aici pe TPU. Daca nu gasesti videourile scrie-mi mesaj. Eu am invatat foarte multe de la Jack Fresco.

| Flaviuss1234 explică (pentru WeAreSmart):

Multumesc de raspuns dar ea nu vera sa sa site ici la o poza pe care vreau sa eu arat am incercat sa ii arat odata un filmulet amuzant iar ea a inceput sa imi puna intrebari despre socava si daca am dormit iar la ore (ceea ce eu nu fac niciodata) si ma certat ca de ce nu mi-am terminar temele(chiar daca nu aveam si ea stia asta) de adunchi nu mai prea vorbim,

| Flaviuss1234 explică (pentru Flaviuss1234):

Scuze de gramatica. laptopul meu s autocorecteaza

| WeAreSmart a răspuns (pentru Flaviuss1234):

Cred ca vrea sa fie mai severa cu tine ca se te educe cum crede ea ca e corect, dar cum a zis Jack "daca zici copilului ca face gresit dar nu-i explici atunci el nu va primi nici o informatie". E bine ca ai note bune dar scoala nu te invata tot de ce ai nevoie. Ar trebui sa privesti singur documentarele lui Fresco si apoi sa povestesti mamei tale ce ai invatat. Mamele iubesc cand copii lor vorbesc ceva intelept. Poti sa o cuprinzi si sa-i zici ca vreai sa vorbiti, sa-i spui ce te deranjeaza. Nu-ti pot da multe sfaturi pentru ca nu stiu ce persoana esti tu si mama ta.

| LoRdSaN a răspuns:

Arata-i ca nu-ti pasa,cum adica invata, dar nu-i trage atentie ia singura o sa-i fie mila de tine vazind ca esti suparata pe ea o sa inceapa sa vorbeasca cu tine. Daca mama ta a fost o profesoara e si normal, sa stii ca eu regret ca mama mea nu ma bate sau ceva, sincer iti spun mama te pune pe picioare aratindu-ti ca nu-i multumita si nepasatoare, vrea sa zica ca vrea mai mult de la tine. Daca nici in acel moment cind ai dat tot ce ai putut sa stii ca asa este caracterul ei.Nu te supara pe ea caci doar o mama ai e normal sa te superi, dar pe perioade scurte. Funda?