| lucyaneya a întrebat:

Va rog un sfat :
am o relatie la distanta de 2 ani cu fostul meu iubit din tinerete, reintalnire dupa 20 ani. El m-a gasit Ne intalnim cam la o luna.
Eu divortata, el imi spune ca a divortat dar zilele trecute am vazut o poza in care era si el, mama, lui si fosta nevasta...(cum ar zice el ) la un eveniment
Ea este directoarea unei scoli si am aflat ca tot asaa o cheama.
El tot imi spune ca sta cu mama lui ..bla bla
As vrea sa ii rog sa imi spuna adevarul dar nu stiu ce sa fac, nu vrea sa il pierd de tot

Oare de ce face asta? II e frica sa ma piarda? Ce sa fac? Chiar nu stiu...

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Dacă este relație la distanța de doi ani și nu se întrevede nici o posibilitate ca aceasta sa devina o relație definita atunci este o relație libera, va întâlniți pentru un schimb de energie sexuala și cam atât.
Trebuie sa va asumați ca nu este o relație serioasa și sa nu l întrebați nimic.
Avantajul este ca și dumneavoastră sunteți libera și puteți găsi un om de nădejde care sa fie lângă dumneavoastră.

| lucyaneya explică (pentru ioana748):

Asta este sad M-a regasit dupa 20 de ani si imi este greu sa il pierd si a doua oara, sa imi deschid sufletul altei persoane pentru ca il iubesc.As prefera sa imi spuna adevarul dar daca il intreb sigur il pierd.

| ioana748 a răspuns (pentru lucyaneya):

Daca va face placere prezenta lui si petreceți timp de calitate impreuna, incercati sa l lasati sa se bucure si el de momentul respectiv.
Se poate sa fie Intr o relatie consumata dar din anumite motive sa nu se poata desprinde.
Dar sa nu uitati ca sunteti libera...si daca apare in calea dumneavoastră posibilitatea unei relatii complete sa nu ezitați sau sa va simtiti obligata.
Practic el si asuma ideea sa va piarda prin faptul ca nu este implicat total in aceasta relatie.
Insa asta nu va oprește sa traiti momentul prezent.
Amandoi sunteti la varsta la care proiectiile in viitor nu si prea gasesc sensul.
Insa bucurati va de aceasta relatie libera cu responsabilitate pentru sufletul dumneavoastră.

Toate bune si multumesc pentru funda.❤️

| lucyaneya explică (pentru ioana748):

Multumesc de raspuns. Sunt cu sufletul distrus ca nu ii pot spune desi am aflat ca s-a impacat cu ea in urma unui accident de-al lui, ea fiind mai aproape si a sarit ca grijulie. Ma intreb de ce m-a cautat dupa atata timp si ce a vrut de la mine tot insisitand sa nu il parasesc ca ma iubeste, ca totul va fi bine... Voi incerca sa tac ..il iubesc dar nu stiu si nu stiu de ce nu are curaj sa imi spuna. Viata la tara e complicata si lumea vorbeste si posibil sa se fi impacat de gura lumii rele. a mamei lui etc.

| lucyaneya explică (pentru ioana748):

Inca odata multumesc pentru sfat.Am 50 de ani dar nu sunt trecuta prin viata din pacate crying( M-am indragostit din nou ca o pustoica de el. Asta sunt!

| ioana748 a răspuns (pentru lucyaneya):

Intr adevar la 50 de ani pretuim altfel astfel de momente, caci esti constient de timp si trecerea lui. Ce este frumos in povestea dumneavoastră, este faptul ca ati descoperit ca inca va puteti indragosti, ca sufletul va mai poate vibra si ca aveti o motivație sa vreti sa fiti frumoasa. Plus ca aveti nevoie de viata sexuala. Haideți sa vedem partea plina a paharului.
Pana la urma unde scrie ca nu va puteti bucura unul de prezenta celuilalt.
Cel mai bine este sa nu i spuneti nimic, probabil are acasa cine sa l cicaleasca. Intr adevar există situații din care este greu de iesit, aproape imposibil. Plus ca daca este o relatie ca de fratie intre ei, posibil ca ea sa aiba o mila pentru el si invers. De asemenea presiunea din exterior nu este usor de ignorat si multi mor in nefericire pentru ca se raportează la orice altceva, doar la sufletul lor nu.
Incercati sa traiti momentul fix asa cum este, fara discutii inutile. Si daca tot ati deschis aceasta energie in jurul dumneavoastră, cine stie poate o sa atrageți o dragoste completa spre dumneavoastră. Niciodată nu este tarziu. Poate aceasta poveste este doar o pregatire.
Sunteti simpatica cand spuneti ca v ati indragostit ca o pustoaica. Pai cred ca îndrăgosteala este la fel la orice varsta chiar daca incerci sa fii mai rational.
Bucurati va de starea aceasta, oricum nimic nu garantează ca dacă va casatoriti cu el o sa fie vreo mare fericire. Poate mai bine asa.
Cat despre ce spune unul si altul, sa fim seriosi, ce relevanta are.Sunteti o femeie libera, matura, faceti fix ce considerati ca va este de folos sufletului astazi, ca maine nu se stie.
Cand va intalniti cu domnul fiti fericita si creati momente de neuitat. Restul chiar nu contează. Si sa nu uitati ca sunteti o femeie libera care are dreptul la viață in orice context
Nu aveti nici o obligație unul fata de celalalt si asta nu i tocmai rau.
Primavara frumoasa in continuare.

| lucyaneya explică (pentru ioana748):

Multumesc din suflet.Imi faceti ziua mai luminoasa.

| ioana748 a răspuns (pentru lucyaneya):

happy Cu drag, Asta este si ideea.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca este divortat, poate mai tine relatia cu fosta (de dragul copiilor si/sau alte motive).
Daca relatia voastra este la distanta, atunci orice femeie il poate cuceri.

| lucyaneya explică (pentru Bula):

Are un baiat la master.De cucerit la 50 ani nu stiu ce sa zic.Dar crec ca ma minte cu divortul si nu stiu de ce o face. Chiar nu il inteleg.

| Hyperion7 a răspuns (pentru lucyaneya):

Sunteți roata de rezerva, de aceea.
Daca va place acest rol, asumati-vi-l până la capăt!

| MarianWLF a răspuns:

Daca nu vrea sa iti spuna adevarul oricum va cauta sa ocoleasca, atat timp cat nu puteti fi fizic impreuna recomand sa iti gasesti pe cineva mai aproape de tine, poate traiesti nostalgia vremurilor de demult dar nu fa prostia sa te apropii de persoana nepotrivita doar pentru ca esti singura.

| dullcat a răspuns:

Ultimele intrebari trebuie sa i le adresezi iubitului.Sunteti adulti in toata firea, prin urmare nu gasesc prea potrivite astfel de intrebari aici, pe un site predominant cu adolescenti.De la un moment dat in viata oricine trebuie sa inteleaga ceva extrem de important: Comunicarea e cheia!

| lucyaneya explică (pentru dullcat):

De ce nu pot cere parerea aici? Nu va place treceti mai departe, nu trebuie sa imi raspundeti. Sunt unele persoane in viata pe care nu vrei sa le pierzi si a doua oara...

| TheGentleman a răspuns:

Ține cont că divorțul este un proces care durează. Dacă au și un copil este firesc să țină legătura. Și nu toți oamenii aleg să-și schimbe numele după divorț. Unii și-l păstrează cu acordul celuilalt.

Ar fi minunat dacă ați face chestii mișto și intense în loc să vă consumați cu astfel de mărunțișuri. Azi-mâine faceți 60 de ani și veți vrea să faceți lucruri, dar nu veți mai avea cu ce, deoarece timpul lor a trecut. Și veți fi copleșiți de regrete.

Viața e prea scurtă. Onorați-o cum se cuvine. Cazul lui Navalnîi ar trebui să vă dea de gândit

| lucyaneya explică (pentru TheGentleman):

Ce naiba vorbiti aici? Ce caz ca nu am auzit de el? laughing

| Dragobeta a răspuns:

Nu se teme ca te pierde. Te minte ca sa te aiba de amanta.
Ia propune-i sa mergeti o saptamana undeva. Sau ca te duci sa stai o saptamana la el. Sa vezi ca gaseste pretexte: serviciu, mama, etc. In realitate nu va putea justifica nimic fata de nevasta.
O eventuala fosta nevasta poate pastra numele sotului. Asta nu e un indiciu.
Cel mai bine, il intrebi direct. Mai bine o rupi acum decat sa o lalaiti si sa doara rau mai tarziu. Lui ii convine relatia la distanta ca nu stii daca e sau nu insurat si ce mai face pe acolo.
Si da, poate fi cucerit la 50 de ani. E varsta critica pentru barbati cand vor sa stie daca "mai pot", daca mai au succes, daca... Acum sunt mai usor de cucerit.

| lucyaneya explică (pentru Dragobeta):

Ne intalnim dar noi am fost despartiti in tinerete iar unde sta el stau si neamurile mele si vrem liniste, deocamdata. Am zis ca poate dupa ce moare mama lui voi accepta sa merg la el.Ne-am iubit si in tinerete dar cand a fost sa ne casatorim am fost trimis la Cluj crying apoi nu am mai stiut de el

| Dragobeta a răspuns (pentru lucyaneya):

"De ce nu pot cere parerea aici? Nu va place treceti mai departe, nu trebuie sa imi raspundeti. Sunt unele persoane in viata pe care nu vrei sa le pierzi si a doua oara..."
"Ne intalnim dar noi am fost despartiti in tinerete iar unde sta el stau si neamurile mele si vrem liniste, deocamdata. "
Trag mai multe concluzii. Nu iti plac raspunsurile. Vrei sa ti se raspunda ceva care sa te sustina, nu adevarul. Ai 50 de ani si inca te rasfeti ca o copila. Te complaci in situatia de amanta, dar vrei sa pari femeie serioasa. Iar vrei sustinere de la straini.
Eu m-as fi intrebat de ce m-a cautat in mod special abia dupa 20 de ani.

| lucyaneya explică (pentru Dragobeta):

Chiar nu stiu de ce m-a cautat? Imi puteti spune dumneavoastra? Va rog mult! Poate aveti mai multa experienta de viata.

| Dragobeta a răspuns (pentru lucyaneya):

O Doamne!
Femeie divortata, trecuta cat de cat prin viata, ai mai facut si ceva sapaturi si tot nu intelegi? Vrea o amanta. Una care sa-l creada usor. Una cat mai departe de casa ca sa nu-l depisteze nevasta. Ce-i spune? Ca este in delegatie? Ca are pamanturi de lucrat in alt capat de tara? Ca... ce?
Si ti-a sugerat, ca sa crezi ca e ideea ta, ca vreti liniste. Apropo, ce are viata mamei cu existenta nevestei? Hai ca e cusuta cu ata alba.