| Nikcoletta a întrebat:

Verișoara mea m-a bârfit și a spus lucruri urâte despre mine la toți prietenii mei.
E normal ca o verișoară să se comporte atât de urât?
Credeți că ar trebui să nu mai vorbesc cu ea?

14 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu poți avea asteptări de la toată lumea.
Acordă o importantă moderată oamenilor de acest gen.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu are treaba ca este verisoara sau nu... orice om face asta (din pacate).

| Catrice a răspuns:

Se barfesc frații, soții, părinții între ei și tu ai pretenții de la verișori laughing

| Sofer a răspuns:

E ceva normal în ziua de azi.

| laSoledad a răspuns:

"E normal ca o verișoară să se comporte atât de urât? "
Trebuie sa intelegi ca toata lumea e predispusa sa faca asa ceva, nu conteaza ca sunt rudele tale. Oricine te poate barfi, si o si va face, daca vrea. Nu poti controla asta. Ce poti controla e faptul sa nu mai vorbesti cu ea, s-o pui la respect tacand si nu certandu-te. Nu mai vorbi cu ea, nu-i mai da informatii noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Nu e vorba ca ea ii da informatii, idiotii in genul verisoarei ei pot inventa chestii de la zero pe baza frustrarilor proprii si a lucrurilor pe care le invidiaza la persoana-tinta.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ea a zis in intrebare "a spus lucruri urâte despre mine"
Pana sa se ajunga atat de departe cu inventatul lucrurilor pe la spate, mai toata lumea barfeste lucruri reale despre o persoana doar pentru a avea subiect de discutie cu altii, doar pentru a parea ei importanti in fata celorlalti si doar pentru a o face de ras. Totul porneste de la informatiile reale pe care le stie. Viata fetei care a pus intrebarea se va desfasura si de acum inainte, va avea multe momente interesante de barfit de acum inainte. Ca toata lumea, de altfel. Cel mai bine ar fi sa nu dea informatii noi, sa stie ce sa vorbeasca cu altii si ce nu, sa scoata persoanele toxice din viata ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Un lucru banal poate fi urit in functie de cum e spus. Sa zicem ca o adolescenta si-a inceput viata sexuala. Putem formula "xuleasca si-a pierdut virginitatea" sau putem spune ca "parasuta nu mai putea sa astepte majoratul/maritisul, ii ardea de p*&a!" si ambele s-ar referi la acelasi fapt, dealtfel un fapt 100% adevarat. Nu e vorba de inventat. Putem spune despre cineva ca e somer fiindca e piata cum e sau fiindca nu a gasit ceva pe masura pregatirii sau pur si simplu ca e o lepra. Si muuuulte alte exemple.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai spus "Nu e vorba de inventat."
Dar mai sus ai spus "idiotii in genul verisoarei ei pot inventa chestii de la zero".
Eu la afirmatia aia iti raspunsesem laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Da, corect. Ideea e ca e interpretabil ce a zis ea in doua sensuri.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cine crezi ca ar avea o parere buna despre tine cand tu nu sti nici cati ani ai? cu toate astea nu e deloc ok ce face cred ca si ea e cu cabina ca si tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca-i nesimtita, si se baga sa isi arunce ura care o simte, pe la persoanele tale. Si probabil verisoara este acea persoana care a primit multe "bunatati" in viata si face numai prostii, si toata lumea o place nu vede ce rautati face. O face in interes personal, are capul plin cu tine si viata ta si e obsedata de tine. Si stai un pic in liniste singur acasa, si a2a zi te trezesti ca nu stii ce s-a vorbit lumea si iti joaca feste si pici de proasta. Si cu aia nu ai ce sa discuti, ea neaga ce face sau te bate. Si familia deja a ales-o pe ea de cand v-ati nascut, o place pe ea, are ura pe tine. Intre asemenea animale salbatice nu se poate trai, nici nu stii cum iti fura viata. Si ei iti vor zice ca tu ai nevoie de psihiatru si nu ea. Cand te vatamezi in daune facute de altul, lumea aceluia zice ca tu esti cel care ar avea nevoie de psihiatru.
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu cineva superior ei care o poate pune la punct pe ea.
Si eu am trecut prin asa ceva dar eu m-am indepartat de tot, nu apelam la superiori, din cauza la cum se comporta parintii mei, ei mereu ma certau pe mine in favorea a ce faceau altii. Si atunci parintii m-au facut pe mine sa cred ca as gresi eu, si m-au distras de la adevarata forma a problemei.

| Iamforfun a răspuns:

Nu mai vorbi cu ea. Poate înțelege că a greșit.