| mdc98 a întrebat:

Vi se pare normal ca iubitul meu sa mearga la un prieten si acolo sa fie sora lui sau inca o prietena, doua de ale lui si una/ mai multe sa ii ceara iubitului meu contul de Facebook sau de Instagram si acesta sa il dea? Adica el fiind intr-o relatie. Sau contul de Instagram si el sa le dea follow inapoi.
Adica sa merg la o zi de nastere a unei prietene si acolo sa fie mai multi baieti si sa vina la mine sa imi ceara Facebook-ul si eu sa il dau, avand iubit. E normal asa ceva? Adica cel mult faci cunostinta si atat. Cand esti singur/singura ii poti adauga si poti vorbi cu toti.

67 răspunsuri:
| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nu este normal.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Lucrurile normale si anormale intr-o relatie, vi le stabiliti voi, legat de aceste aspecte. Un follow pe insta poate sa insemne doar un numar in plus sau in minus la profil, atat. Si probabil ar fi parut si ciudat sa zica ca "nu, nu il dau".

Insa, anormal ar fi sa si vorbeasca cu persoanele respective dupa, intr-o oarecare masura.

Legat de a doua parte, imi dau seama ca ai facut o exemplificare, ca o discutie cu tine, pentru ca nu ai avut cui sa ii spui acest lucru (ma gandesc).

Dar da, intr-o relatie ar trebui sa faceti lucrurile ce le stabiliti amandoi, legat de prietenul lui, era frumos sa te ia si pe tine si sa faceti toti cunostinta. Dar ca raspuns, asta ar fi ceva normal, ce am spus acum. Ce nu ar fi normal, ar fi sa vorbeasca dupa cu acele fete.
Aceste probleme le discutati intre voi, cere-i parerea si lui despre asta.

Multa intelegere va doresc!

| Nemessys a răspuns:

Da, este normal sa socializezi.
Daca ceva nu-ti convine tie, asta nu inseamna ca este si anormal.

Nu cred ca ar trebui sa conteze parerea unor unor straini cu privire la relatia ta si la cum te simti tu stiind ca prietenul tau a dat Facebook-ul si insta-ul altor tipe. Conteaza cum te simti tu, iar daca tie nu-ti convine, iei masuri in privinta lui, vorbesti cu el, nu vii aici si ceri o parere. Daca ai fi primit 50 de raspunsuri cu,,da, este normal", tu ce ai fi facut in schimb? Ai fi acceptat asa ceva, doar pentru ca niste straini iti spun ca,, este normal"? Ma indoiesc. happy

Apropo, evita sa mai folosesti cuvantul,, normal" daca nu-i intelegi sensul.,, Normalitatea" asta de care vorbesti tu, nu este clar definita, deci nu exista cuvantul,, normal" in contextul asta ci doar,, ati fi de acord".

Ps. Eu nu as avea nimic impotriva daca iubita mea s-ar duce la nu stiu ce petrecere si ar da Facebook-ul sau insta-ul unor baieti. E fix treaba ei ce face si eu nu ma pot baga. Nu vreau sa-i influentez actiunile, vreau sa faca exact ceea ce simte, ce vrea ea, nu ce vreau eu.winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

E contul lui personal, nu vad de ce nu l ar da. Care e faza? Nu are voie sa mai aiba prieteni pe Facebook si Instagram ca e intr-o relatie?

| mdc98 explică (pentru DoarBogdan):

Ar fi parut ciudat sa zica "nu, nu il dau" dar putea sa se exprime altfel, gen nu prea folosesc social media, doar stia ca ma deranjeaza lucrurile astea, ma cunoaste foarte bine. Da ar fi anormal sa si vorbeasca cu persoanele acelea dupa, dar de unde pot stii eu ca nu o face din moment ce o are acolo? Adica cand esti singur, da, e normal sa faci ce vrei vizavi de persoanele de sex opus. El imi spune ca ce are ca nu a facut sex cu ea. Pai nu trebuie sa faci sex, trebuie sa ai anumite limite intr-o relatie mai ales ca stie ce ma deranjeaza intr-o relatie, am mai avut discutii de genul.

| mdc98 explică (pentru suntserios):

Pentru ca, cand esti intr-o relatie ai anumite limite fata de alte persoane mai ales cand stii ce o deranjeaza pe iubita ta.
Adica daca e contul lui personal poate sa si vorbeasca cu alte femei pentru ca e contul lui si nu ti cont de relatia ce o ai? Pai cand stii ce nu-i place persoanei de langa tine te abtii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru mdc98):

Pai este iubitul tau, nu ar trebui sa vorbeasca in alte moduri cu acele persoane. Probabil ar trebui sa ai acces la contul lui de pe retelele de socializare. Dar asta nu inseamna ca ar trebui sa il verifici sau lucruri de genul, ci doar... sa fie, de incredere, chiar daca nu te uiti niciodata acolo.

Dar este doar o cerere de preitenie, este doar UN numar, nu lasa aceste lucruri sa strice o relatie. Este ceva psihologic sa iti placa cand ai ceva, decat cand nu ai, la fel si cu acele cifre.

De cat timp sunteti impreuna?

| mdc98 explică (pentru DoarBogdan):

Am discutat si despre accesul reciproc la conturi si nu este de acord deloc, adica eu am fost dispusa oricand sa ii acord parola mea pentru ca stiam ca nu am ceva de ascuns, el a preferat sa renunte la relatie decat sa imi dea mie contul lui.
Este doar o cerere intr-adevar, dar cum am spus trebuie sa ai limite mai ales cand stii ca lucrul acesta il deranjeaza pe cel de langa tine.
Suntem de 1 an si ceva impreuna.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru mdc98):

E hai... sa renunte la relatie decat sa iti dea parola? Asta este putin absurd.
Probabil sunteti la inceput (adica sigur) si tu si el, sunt momente prin care trec multe persoane, iar aceste lucruri se rezolva in timp, poate nu intre voi doi neaparat, ca nu se stie ce o sa se intample dupa.

Dar stii cum as vedea eu lucrurile? Probabil sa ii explici si lui asta:
Sa aveti acces la conturile voastre, oricand, iar in acest timp sa nu stati sa verificati orice face. Sa aveti incredere unul in celelalt si sa fiti deschisi la comunicare, oricand si la orice ora (exceptand cazurile naturale). Un cont de Instagram nu inseamna ABSOLUT nimic in comparatie cu o relatie si o legatura fizica intre voi doi, deci ar trebui sa fie dispus sa iti dea oricand orice, daca nu are nimic de ascuns. De aici poate reiese si faptul ca tu vrei o relatie serioasa, si nu numai o relatie... ci o legatura care sa existe mereu (de preferat poate sa ai incredere mai multa in partener si sa nu te axezi pe lucrurile care nu conteaza, cum ar fi o cerere de preitenie), iar el probabil crede ca... candva o sa gaseasca altceva sau cine stie cu cine o sa vorbeasca, pentru ca al motiv nu prea vad sa nu iti dea contul.

| mdc98 explică (pentru DoarBogdan):

Am avut mii discutii pe tema aceasta, spune ca are nevoie de intimitatea lui, pai ce intimitate sa ai fata de iubita ta cu care esti intr-o relatie de lunga durata, pe care o cunosti de atata timp. Eu nu am nevoie sa am intimitate fata de el, cand stiu ca nu am ceva de ascuns, impartasesc cu el orice, oricand.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru mdc98):

Corect, bine punctat aici.
Aceasta este situatia, nu este capat de lume. Daca nu te simti bine intr-o relatie, iar persoana celalata nu se poate schimba (facem abstractie de la cine are "dreptate" si cine nu), atunci cel mai intelept si corect lucru de facut, ar fi sa va vedeti fiecare de viata lui, separat. Asa, poate o sa dai (adica sigur) de persoana care iti satisface aceste nevoi, iti ofera siguranta necesara si este pe masura asteptarilor tale (iar, facand abstractie de ca cat de normale sau anormale ar fi).

Stiu ca este greu sa te gandesti la asta acum, dar... este viata ta, nu trebuie "irosita" pe astfel de momente, este dreptul si obligatia ta sa fii fericita, ca persoana, ca om. Asa ca alege decizia inteleapta.

Indiferent ce o sa faci, eu iti urez numai bine si multe zile cu soare! ^_^

| Anuket a răspuns:

E normal.

| TheGentleman a răspuns:

Da, este perfect normal, doar nu le dă cheile de la casă. Facebook și Instagram sunt rețele de socializare, iar oamenii trăiesc în societate.

Înainte de Facebook, oamenii făceau schimb de cărți de vizită/CV. Acum cartea de vizită este Facebook și insta.

El nu este proprietatea ta, nici tu a lui.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mdc98):

Da, dar limita nu cred ca e adaugarea pe o retea de socializare a unei persoane. Asta sunt copilarii.

| Drimmero a răspuns:

Mai fa de multe ori faze d-astea ca ramai singura. E absolut normal sa mai cunosti si alte persoane chit ca esti intr-o relatie, nu inseamna ca ai o cusca si ramai acolo inchis, unii sunteti prea toxici. Oricum o relatie nu tine la vesnicie asa ca daca vrea altceva se poate intampla oricand, nu neaparat de la faza asta cu datele de contact. O relatie e bazata pe incredere, daca doar vorbeste nu cred ca omoara pe nimeni.

| Hahahaihui a răspuns:

Viitorul e imprevizibil, da! Omu' bagă la coteț, e gospodar; copiază-n, nu sta pe bară, că așa t-e trezești mâine, poimâine fără prieteni pe Facebook, ce naiba....de ex eu sunt Dumitru Robert Ionut, hai încercă...stau în sudul Spaniei, î-ți plac 6 luni de soare ☀ pe an, 3 de primăvară și 3 de toamnă? :* happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu esti deloc posesiv?
Chiar n-ai avea nimic impotriva daca iubita ta ar vorbi cu alti tipi si le-ar da numarul ei unor tipi la intamplare? Nu ma refer aici la prieteni sau cunostinte care poate existau in viata ei dinainte sa apari tu.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

As avea un sentiment neplacut, dar eu nu pot face nimic impotriva asta. Nu am niciun drept sa ma duc la ea si sa-i spun,, nu fa aia". Ca pana la urma, cine sunt eu? Iubitul ei? Asa si? Daca sunt iubitul ei, ce? In secunda urmatoare pot sa nu mai fiu. happy

Care caine iti este cu adevarat fidel?
Cel care sta legat de un gard si nu poate pleca din cauza asta, sau cel care nu este legat, are posibilitatea de a pleca oricand, dar nu vrea sa o faca pentru ca tine la tine?

Una este sa nu dea numarul de telefon unor tipi doar pentru ca asa zic eu si alta este sa nu-l dea pentru ca nu vrea ea.
Eu nu vreau sa-i influentez deciziile in situatii de genu' si nici invers.

Vrei sa o dam pe fata? Este EXTREM de usor sa inseli. Este foarte usor sa stergi un numar din istoric, un mesaj fie el de pe messanger, fie de pe whatsapp, este foarte usor sa spui,, nu ma suna si nu trimite nimic ca sa nu vada sotul/iubitul". Asa ca, ce rost are sa te complici sau sa stai mereu cu teama aia ca ar putea sa plece oricand sau ca s-ar putea sa te insele. Nu te simti bine in relatie? Vorbeste cu partenerul si spune-i ce simti. Nu vrea sa comunice si comportamentul lui e acelasi? Out!

Cand esti intr-o relatie si tii la persoana aia foarte mult, ai un sentiment neplacut atunci cand partenerul iese cu un necunoscut, dar si cand tu faci acelasi lucru. Si eu m-as simti la fel daca as iesi cu o tipa pentru prima data stiind ca acasa am o iubita care tine foarte mult la mine. As iesi cu ea numai daca am putea lucra impreuna la ceva. Daca ea nu are acel sentiment si simte atractie fata de alti barbati chiar daca este cu mine intr-o relatie, atunci e clar ca eu nu sunt potrivit pentru ea si cel mai bine ar fi sa ne despartim si sa se duca la altul. Este un proces care eu vreau sa se termine cat mai repede. Punandu-i interdictii, doar il incetinesc, dar de oprit, nu am acum. Prefer sa-mi zica la revedere pentru ca se duce la altul dupa cateva luni, nu dupa cativa ani in care s-au intamplat multe si am investit emotional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu voiam sa sugerez ca ar trebui sa-i pui interdictii sau sa-i reprosezi ca vorbeste cu alti tipi. Daca se ajunge in stadiul asta e clar ca ceva nu functioneaza in relatia aia si ar trebui sa se termine.
Dar ai mai multe raspunsuri in care pari sa ai o atutudine indiferenta legata de actiunile unei posibile iubite. Adica opusul posesivitatii/geloziei, ca si cum i-ai acorda o incredere deplina sau pur si simplu nu te-ar interesa ceea ce face.Pentru mine ar fi imposibil

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Incredere deplina la acest capitol nu o sa am niciodata. E doar indiferenta, cel putin la exterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

" Incredere deplina la acest capitol nu o sa am niciodata. "
Inteligent. Nici eu

| Jus7t a răspuns:

Dacă mi-ar spune mie că decât să îmi arate ce are pe telefon se desparte o las cu telefonul.
Îi fac cadou și un încărcător.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cum ai proceda in situatii de genu'?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mdc98):

Dar ce? l-ai cumparat l-ai castigat la belciuge si nu mai are dreptul la relatii ccu alte persoane?
Voi, fetele, femeile, credeti ca daca aveti o relatie cu un barbat, baiat, el este cel putin subalternul vostru, daca nu sluga, sclavul vostru si trebuie sa faca doar ceea ce vrti voi, ceea ce va place voua. Si in casnicie, fiecare partener trebuie sa aiba partea lui de intimitate. O sustin psihologii, nu eu.
Daca o deranjeaza pe iubita mea ceea ce fac eu, atunci sa-si vada de ale ei, sa ma lase in pace, ca nu am nevoie de dadaca. Sa-si caute pe cineva, caruia ii place sa se faca pres in fata ei, sa-i linga urmele la pantofi.
Eu, in locul lui, ti-as da papucii imediat, daca mi-ai spune asa ceva. Eu sunt casatorit, dar sotia mea nu ma urmareste cu cine discut pe net, pe telefon. E cel mai urat lucru sa faci asa ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva: legea protejeaza corespondenta ca pe un drept individul. Un barbat a fost condamnat ca a spart contul sotiei sale de email.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu cred ca as ajunge in situatii de genul.Adica sa fiu undeva cu iubitul meu si o tipa sa se apropie sa-i ceara Facebook-ul, iar el sa i-l dea fara ezitare.Cred ca as stii sa selectez mai bine persoanele.
Dar oricum, eu sunt geloasa.Si foarte posesiva. Daca ceva(cineva) e "al meu", nu suport ideea de a-l imparti cu o alta persoana.Gelozia mea s-ar activa de la cea mai inofensiva replica pe care o alta tipa i-ar spune-o iubitului meu.Doar ca nu ar fi vizibila.Sunt constienta ca e o problema si stiu s-o controlez/s-o ascund.Dar vorbitul din proprie initiativa cu o alta tipa in conditiile in care e clar ca ea nu-i cere Facebook-ul ca sa discute despre retete de mancare mi se pare un motiv arhisuficient de gelozie.M-as distanta de el probabil.

| Sofer a răspuns:

E normal. Și tu poți sa dai Instagram/Facebook la băieți/fete pentru a-ți face prieteni.
Ești geloasa.

| Emma30555 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu e normal sa aibă altcineva acces la mail, Facebook, telefon. O relație nu se tine cu paza, ci cu încredere. Dacă vrea sa plece oricum pleacă. Cum adică e normal sa aibă parolele? Este aberant. Oricum cine vrea sa însele își face alte conturi etc. Asta cu parolele e doar control, paranoia, și lipsa de încredere în tine insati, eu chiar m as simți la pușcărie nu într o relație sănătoasă. Oamenii nu ne aparțin, nu sunt proprietățile noastre dacă ne iubesc ne sunt fideli nu e nevoie de paza

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mdc98):

Asta cu parola e cel mai urat lucru care se intampla intr-un cuplu. In momentul in care ai cerut parola de la Facebook, mail, telefon etc inseamna 0 incredere in relatie, inseamna 0 intimitate si respect in relatie.