| mdc98 a întrebat:

Vi se pare normal ca iubitul meu sa mearga la un prieten si acolo sa fie sora lui sau inca o prietena, doua de ale lui si una/ mai multe sa ii ceara iubitului meu contul de Facebook sau de Instagram si acesta sa il dea? Adica el fiind intr-o relatie. Sau contul de Instagram si el sa le dea follow inapoi.
Adica sa merg la o zi de nastere a unei prietene si acolo sa fie mai multi baieti si sa vina la mine sa imi ceara Facebook-ul si eu sa il dau, avand iubit. E normal asa ceva? Adica cel mult faci cunostinta si atat. Cand esti singur/singura ii poti adauga si poti vorbi cu toti.

67 răspunsuri:
| mdc98 explică (pentru Jus7t):

Exact. Poate asa trebuia sa procedez si eu.

| Jus7t a răspuns (pentru suntserios):

"Asta cu parola e cel mai urat lucru care se intampla intr-un cuplu."

Ah, înseamnă că înșelatul e pe locul 2.

Și ce dacă n-ai încredere când intuiția îți spune să nu ai? E bine să îți asculți intuiția și e bine să verifici dacă poți.
Nu zic să te transformi într-un gelos posesiv și paranoic, zic că regulile astea pot fi încălcate, poți să îi ceri telefonul și să îi spui că simți ceva și vrei să vezi, nu e nevoie de parola și nici să îți faci obicei din asta.
Știu cazuri în care doar așa au aflat că sunt înșelați, din păcate.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Jus7t):

Da inselatul e pe locul 2.
inselatul inseamna ca cineva deja a gresit si nu mai sunt dubii ca relatia ar trebui sa continue sau nu.

lipsa totala de incredere inseamna ca relatiia aia nu are nicio sansa de la inceput.

| Jus7t a răspuns (pentru suntserios):

Da de unde e lipsă totală? Eu ziceam că îți poate spune intuiția asta într-un moment, nu trebuie să fie la începutul relației, poate să fie și peste 5+ ani.

http://www.youtube.com/watch?v=eW3NpcWBklw&t=3m40s

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Jus7t):

Fata asta nu are nicio intuitie niciun indiciu. Ea pur si simplu vrea sa il controleze ca nu are deloc incredere in el. Si atat. Si da lucru asta e mai grav intr-o relatie decat inselatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inacceptabil.

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci e al tau, al tau si numai al tau, nu are voie sa vorbeasca, cu nimeni, sa aiba prieteni, mai ales daca sunt fete si sa se uite numai la tine tot timpul cand e treaz... NU?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Exact. Minus acele exagerari.
N-ar trebui sa existe asa ceva ca nevoia de a urmari si de a fi urmarit de niste straine obisnuite.

| DarthNiger a răspuns:

Nu mi se pare anormal, site-urile de socializare exista pentru a socializa, de aceea si numele, ce ar fi asa anormal sa poarte conversatii cu alte persoane atata timp cat mentine totul la nivel de prietenie si nimic mai mult? nu ai probleme daca ar fi vorba de baieti dar cand e vorba de fete nu iti convine, asta inseamna gelozie si lipsa de incredere din partea ta, iar la acest capitol nu mai tu decizi daca e bine ce gandesti sau nu fiindca tu esti in relatie cu el si tu il cunosti cel mai bine, nu noi.

| Freya1 a răspuns:

Dacă ești fata deșteaptă nu te vei lua dupa toate persoanele ce nu au o relație, ce isi înșală partenera/partenerul sau vorbesc in necunoștință de cauză.
Aici de cele mai multe ori uni te sfătuiesc in asa fel incat sa pice ei bine prin ce spun, nu pentru ca asa simt ei de fapt.Pe multi de aici ii rode si daca iubita/iubitul trece pe lângă una/unu străin pe strada dar aici se fofileaza spunând că nu i-ar deranja.Sau sunt uni ce stau cu parteneri ca sa nu fie singuri nu din iubire si atunci nu le pasa normal.
Chiar dacă te poti catalogat drept o persoană geloasă nu cred ca e nimic anormal.Nici la mine una nu functioneaza vrajeala aia "doar vorbim,suntem doar prieteni,daca dansez cu ea si o pipăi,daca dorm cu ea in pat,daca ne trimitem mesaje de dragoste după două noaptea nu insemna ca te înșel sau ca am ceva cu ea". Astea sunt vrajeli de noua generatie ce habar nu are ce insemna iubirea, respectul si loialitatea.Ei nu vor înțelege niciodata ca o data ce ai o relație iti iei iubita după tine la o petrecere, o integrezi in grupul tau, nu mai ai de ce sa ti legătură cu fostele, trebuie sa aveti impreuna prieteni cupluri etc.Lor li se pare normal calareala la grămadă atata timp cat dau bine impreuna pe Facebook si se plimba cu bmw-ul nu mai contează altceva.
Poti sa vorbesti cu iubitul tău să îi spui ca te deranjează, ca ati putea ieși si impreuna si chiar sa il întrebi daca i-ar pica bine daca situatia ar sta invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare normal nici când e singur sa de-a așa repede rețelele de socializare, dapai într-o relație.
Un partener care știe că te afectează ceva și continuă sa facă chestia asta, înseamnă că este toxic.
Depinde de cazuri, dacă ți-a spus și știi exact ce vorbește cu tipele alea prin mesaje, atunci nu e așa mare lucru, să faceți mișto amândoi de alea. Dar dacă ascunde cu intenție ceva de prin telefonul lui, ar trebui să-ți de-a de baniut, nu avem de unde să știm care e cel care greșește că nu știm noi relația voastră, dar un partener sau partenera care înșeală te va face sa te simți de parcă ești tu vinovatul și ești prea paranoic daca încerci să te bagi in viața lui, tu nefăcând nici o criza mare de gelozie. Numai chestii mărunte.

| mdc98 explică (pentru Freya1):

Ai dreptate.
Am discutat deja, dar lui i se pare normal daca eu as merge la o zi de nastere de exemplu, sa dau numarul de telefon/Facebook-ul/Instagram-ul meu la alti baieti de acolo. Ca si cum as fi singura.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Jus7t):

Da, inselatul e pe locul 2
pe primul loc e neincrederea, mai ales fata de cineva care nu are nici o intentie sa calce stramb
mai ales ca mult mai putini inseala decat sunt cei care nu au incredere, lucru care OTRAVESTE o relatie

sincer, daca as fi cu cineva care ma trateaza ca pe propritatea ei personala si care e geloasa la fiecare a doua miscare, i-as spune adio si n-am cuvinte, viata e scurta si nu merita traita intr-un mediu TOXIC

| Jus7t a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu e, dar dacă pentru tine și alții e, treaba voastră.
Mulți din cei înșelați o să aibă probleme în viitoarele relații pentru că au fost înșelați, nu o să mai aibă încredere în femei deloc și o să le considere pe toate zdrențe și o să doară ca dracu.

Că n-are ea încredere aia e, te despărți dacă tot te freacă la icre.
O să fie o relație toxică, normal, dar aici se poate lucra în multe cazuri, știu tipe ce nu aveau încredere în iubitul lor și ăla le-a zis că dacă mai continuă așa le lasă, s-au potolit și au rămas în relație.
Nu știu de ce consideri că e mai grav decât înșelatul.

Și vezi? I-ai spune adio dacă te tratează ca pe o proprietate, cu câtă ușurință.
Ar fi la fel de ușor dacă ai avea încredere în ea, ai iubi-o și te-ar înșela?

| Emma30555 a răspuns (pentru Jus7t):

Niște oameni care au demnitate nu cer parolele partenerilor. Dacă bănuiești ca te înșeala înseamnă ori ca e ceva evident ori ai tu o problema și atunci poți rupe oricum relația. Partenerii nu sunt proprietățile noastre asta nu înțeleg oamenii, suntem liberi sa facem ce vrem, tu nu ai dreptul sa ii verifici dar ii poți părăsi și ei la fel, nu o sa stea cu tine dacă nu vor. Dragostea nu trebuie păzită dacă faci asta deja nu mai e dragoste. Dacă un om te înșeala poate sa si facă conturi pe care nu le ști, poate sa aibă mai multe telefoane și sa nu ști, asa ca verificatul asta ca la politie nu e nimic relevant. Eu când am un iubit gelos sau posesiv îl vad pe el ca pe un om slab care ma face sa cred ca nu e destul de bun pentru mine altfel ar ști ca am ochi doar pentru el și atunci chiar îmi vine ideea sa caut ceva mai bun fiindcă un partener asta trebuie sa inspire ca el e cel mai bun pentru tine și are încredere în el. O mica gelozie poate fi ceva drăguț sa simți ca te iubește dar când deja te persecuta, îți cere parole și te verifica deja e patologic zic eu.

| Jus7t a răspuns (pentru Emma30555):

Spune-mi ce ai citit tu scris de mine și ai ajuns la concluzia că aș fi de acord cu pasarea parolelor, chiar sunt curios.
Ce ai zis tu am zis și eu mai sus.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca mai recent adaugatul cuiva pe FB e egal cu infidelitatea... puii mei. Nu vad nici o problema in asta. Marea problema a generatiilor mai recente e ca vad peste tot infidelitate si din ce observ aici in multe intrebari, ii roade pe toti gelozia. Pai bai baieti/fete, daca incredere nu e... nu e nimic.

| mdc98 explică (pentru GabiDumitrescu):

A deci nu are legatura cu infidelitatea. Deci eu daca am iubit, e normal sa ma pun sa trimit cereri de prietenie pe Facebook la alti barbati singuri. Eu sa apar acolo intr-o relatie. Pai prospectarea asta o faci cand esti singur. Cand esti cu cineva efectiv nu simti nevoia sa cauti altceva, sa fi curios de alti barbati/femei. Mi s-a intamplat barbati in relatie cu poze cu ele pe Facebook sa imi scrie mie, sa ne intalnim si asa. Deci nici asta nu este infidelitate.

| Andreeush a răspuns:

Și dacă el e iubitul tău înseamnă că el nu mai poate avea prietene, prieteni?
Eu zic că exagerezi.

| Freya1 a răspuns (pentru mdc98):

Pai nu stiu cati ani averi dar cer e ca el sta cu tine sa aiba ceva sigur si daca cumva treptat va gasi "o partida"mai buna sa plece cu nonșalanță. Macar daca i-ai dus la cunoștință faptul că te-a deranjat si nu percepi situația ca una normală putea macar sa iti zica, ca nu a știut că te va deranja nu ca nu ii pasa.Atitudinea asta denota ce caracter si intenti are.
Acum depinde de tine cum vrei sa parcurgă relația mai departe.Dar eu una daca nu sunt de acord cu ceva prefer să fiu tranșantă.

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te-ai mira sa afli ca e cam invers treaba.
Generația de azi e extrem de libertină, se înșală toti pe toate drumurile, prieteni lui x ii calaresc iubita lui y si dupa isi dau mana.Prietena lui x umbla in seara asta prin pantaloni gagicului lui y si maine se pun pe Facebook ca si "sis", ca Ce bine se inteleg si doar ea ii cunoaste suferinta. Daca are bmw nu mai contează cu cate sa calarit pe scaunul ei continuă relația ca altfel nu mai are unde sa isi faca poze. Daca are fundul mare si pune poze cu ea dezbrăcată nu mai contează că face video chat sau umbla pe centura atata timp cat el are gagica "tunata"si se da smecher la aia ce nu il cunosc...Cam asa se intampla.
Eu am abia 26 de ani, dar chiar si cand eram mica daca un băiat stătea langa tine sau te ținea pe tine de mana nu il mai vedeai cu alte fete.Era un băiețel de o șchioapă dar realiza ca te rănește peintr-o atitudine nepotrivită nu ca azi.

| mont a răspuns:

E normal, exista amici.

| Emma30555 a răspuns (pentru Jus7t):

Atunci scuze, probabil răspunsul era pentru alt utilizator dar cred ca am încurcat eu răspunsurile

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mdc98):

Unora le place sa cunoasca lume pur si simplu. Eu de exemplu uneori cunosc persoane cu care stau de vorba si descopar ca avem interese comune si efectiv nu ma intereseaza daca sunt barbati sau femei. Ca unii viseaza inamici peste tot si ca daca partenerul/a discuta cu persoane de sex opus gata, inseamna ca e la vinatoare... ghinion. Demonstreaza doar cit de limitati pot fi unii/unele, nimic mai mult. P.S. Fac abstractie de idiotii/idioatele care nu sunt in stare sa schimbe mai mult de 3-4 replici fara a incepe sa ceara poze/intilniri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

Pai problema nu e ca il inseli pe celalalt, ci ca pretinzi ca el/ea sa nu te insele. Libertinajul nu mi se pare o problema, atita vreme cit e de comun acord. Ori avem o relatie monogama, ori sintem amindoi open si ne dam in barci in toate partile, cu toate avantajele si dezavantajele care rezulta din asta.

| SG1995 a răspuns:

Mă e normal să socializezi, adică dacă intri într-o relație nu devi pustnic, totuși trebuie să știi limita pe care ți-o impui tu ca persoană. Tu nu poți să îi impui să nu aibe femei contul de Facebook sau Instagram și invers el nu poate să îți impună asta. Eu în trecut am avut o prietenă care era extraordinar de geloasă pe o tipă cu care sunt un simplu amic dat fiind că ea e căsătorită și noi suntem prea similară ca personalitate să existe genul ăla de atracție și chestia e că tipa a încercat să îmi impună să numai vorbesc cu persoana respectivă, chiar dacă eu știam că nu am nimic cu ea.
Ideea e următoarea trăim în era digitală, și nu știu e normal să ai tot felul de persoane pe Facebook sau Instagram, eu spre exemplu am multe tipe căsătorite în listă, pentru că au un content cu care rezonez, în orice caz nu țin să vorbesc cu vreuna. Ideea e că fiind într-o relației nu înseamnă să eviți orice interacțiune cu sexul opus, dar e important să existente două chestii:
- bună comunicare în cuplu
- niște limitări proprii cu privire la propriile interacțiuni, adică nu știu să fie cât mai amjcale/formale fără tentă romantică/erotică

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Jus7t):

Let's agree to disagree
ca, dupa ce ai fost inselat nu mai ai incredere in femei, da, e posibil, dar nu poti sa generalizezi ca TOTI nu vor mai avea incredere in femei dupa ce au fost inselati (si vice-versa, si femeile inselate pot simti la fel)

deci, parerea mea e ca mediu toxic e mai rau, si ca se potoleste dupa amenintarea cu despartirea sunt exceptii care confirma regula, insa fiecare are dreptul la o opinie, asta e a mea, evident tu esti de alta parere... goodwinking

| Jus7t a răspuns (pentru Zuzu1991):

N-ai citit ce am scris sau nu ai fost atent.
"Mulți din cei înșelați o să aibă probleme în viitoarele relații pentru că..." -> nu e o generalizare.

De acord. happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Jus7t):

Ok!

| Adry05 a răspuns:

Dacă rămân la nivel de cunoștințe nu mi se pare mare lucru.