| IsabelaIssa a întrebat:

Violenta in familie. Credeti ca e necesara? Bataia e rupta din Rai? Aveti cazuri de violenta in famile sau aveti cunostinte ce se confrunta cu aceasta problema?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Baby:* Din ce mi-a explicat mie mama, a dat de inteles ca in tinerete o fura pe cocoasa de la tatal meu, asta se intampla in tinerete, a avut vreo 2 tentative de separare, dar cum parintii mamei nu acceptau asa ceva si avand si 3 copii, nu a lasat sa se intample, mama a indurat bataia din cauza ca nu a vrut sa ne lase etc, apoi tatal sa cumintit, astazi nu mai e print-re noi, eu in 23 de ani de casnicie nu zic ca totul a fost numai lapte si miere, daca intr-o casnicie nu exista si contradictorii, inseamna ca cv nu functioneaza, dar am trecut cu brio peste toate si de 20 de ani pot sa zic ca e lapte si miere, mici discutii apar din cauza copiilor ne contrazicem, dar el ma lasa si iese din casa si vb cu Bella noua mea achizitie in materie de catelus mic si frumos foclove strucklove struck am crescut 2 copii dar am stiut sa ii educ fara bataita, doar cat ma uitam la ei stiau ce au de facut, s-au ca doresc cv, nu zic ca nu am atins cu nuielusa, ar fi pacat sa mint, dar am dat in asa fel sa nu ramana cu sechele, astazi stii ce imi zice baiatu care are 23 de ani si fata 21? Citez: ehe mama, de ce nu ne-ai atins un pic mai mult? daca era dupa tata cine stie cum ajungeam, sotul meu nu s-a implicat prea mult in educatia lor, pentru ca a vazut ca ce ziceam ce facem pentru ai nostri copiii era bine si nu am avut si nici nu am probleme de pe urma lorlove strucklove struck, asta cu bataia din Rai, a ramas din batrani, si vad ca si azi unii o folosesc, nu sunt de acord cu bataia, omu/copilu trebuie sa stie de respect, de vb buna, si sa dea dovada ca efortul parintilor in ai educa nu a fost in zadar...pop si multa sanatate:* fiiiiu, ma doare manatongue

17 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Domnisoara,vei intilni raspunsuri din partea a doua categorii de oameni; parinti si copii.Parintii vor raspunde ca e urita violenta domestica dar ca nu pot tolera bataia de joc a unor odrasle sau violenta femeii asupra lor.Copiii iti vor raspunde toti dezaprobind-o. Daca mai tirziu ai un copil pe care il trimiti la scoala si dai de el la coltul blocului cu tigarea-n bot si sticla in mina sa vad ce dreaku faci atunci.Il imbratisezi? Si mai tirziu il fortezi sa se angajeze si-i gasesti chiar pentru ca el nu este in stare si-ti pleaca de acasa zilnic la munca, apoi cind trebuie sa-si ia banii vine si-ti spune ca nu-i da patronul banii iar tu, mama grijulie te duci la patron si-ti spune ca din prima zi nu l-a mai vazut nu-ti iei dreaku cimpii si nu-ti mai pasa daca-l omori sau nu?

| IMC90 a răspuns:

Din pacate exista si in zilele noastre. Putem sa o estompam raprtand toate cazurile la telefoanele special didcate acestui subiect sau la cea mai apropiata unitate de politie.

| IsabelaIssa explică:

Draga mea "lovelykat", nu e important ce consider eu sau altii despre familia ta sau despre tine. Important e sa te simti bine in familia in care esti si sa ai o viata frumoasa alaturi de ei, ceea ce iti si doresc.Ai grija de tine. Numai bine!

| Lovelykat a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Eu ma simt bine alaturi de familia mea.

| cotcodac4 a răspuns:

Ba pe mine mama cand m-a batut odata am crezut ca glumeste si i-am zis :hai gata ca ma duare, si ia mi-a zis :de asta dau. in schimb cand batranu se supara nu mai calcam pe acasa vreo luna plecam la prieteni si cand veneam veneam nuaptea ca sa nu imi zica ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate,violența în familie este încă prezentă în ziua de azi. Și tot mai des. Bătaia nu este ruptă din rai.S-a inventat comunicarea, de care mulți nu prea au auzit.Pentru ei vorbește mai degrabă pumnul.Și asta e trist. Din fericire, există tot felul de asociații care sar în ajutorul celor abuzați.Nu am fost de acord niciodată cu bătaia și asta pentru că încă cred că ne putem purta și civilizat.Mulți au uitat asta și se comportă ca niște nervoși de când au respirat prima dată aerul. Este foarte important că în cazul unei violențe în familie, vinovat este și abuzatorul și victima. Un individ abuziv nu poate pune stăpânire pe tine dacă tu nu-l lași.Nu pot să cred că cineva te iubește cu adevărat dacă dă în tine.

| Lovelykat a răspuns:

Nu nu cred ca este necesare deoarece parintii baga teama in copii.Pe mine mama m-a bagat in spital fiindca am facut-o pe bunicamea nebuna(aveam 5 ani). Cand eram in clasa I m-a batut ca cica si-a uitat telefonul in taxiu din cauza mea.Dar nu este adv fiindca si asa era nervoasa pe altceva'.Si acum' m-a batut(sunt in clasa a VII si m-a batut fiindca nu mi-am invatat la geografie.Ma bate cu papucul umerasul, m-a dat cu apu de calorifer.Mergeam sui din cauza ei.Ce sa cred? Mama ma iubeste dar nu intelege ca ma doare.pup

| IsabelaIssa explică (pentru Lovelykat):

Doamne fereste! Daca te iubeste nu te loveste in halul asta sad E pacat ca exista asemenea cazuri si ca nimeni nu face nimic. Dintr-o lovitura cum a fost cea cu capul de calorifer te putea omori, ea nu gandeste? Nu stie sa isi controleze nervii? Poate ar trebui sa apelezi la cineva sa te ajute, exista centre de tot felul pentru asemenea cazuri. Tu trebuie sa faci ceva! E pacat de tine si de copilaria ta. Imi pare sincer rau pentru tine. Fiecare a mai mancat o palma la fund cand era mic si facea prostioare dar nu il halul asta sad Sa dea D-zeu sa ai o viata frumoasa :*

| benny a răspuns (pentru Lovelykat):

Daca asa e cum zici tu inseamna ca parintii tai au probleme mintale

| Lovelykat a răspuns (pentru IsabelaIssa):

E asta s-a intamplat de 2 ori.atat.Acum mi-a cerut scuze si a zis ca nu o sa ma mai bata nici moarta

| William a răspuns (pentru Lovelykat):

Cand eram intra-a 7-a o bateam eu pe mama, acu is a 10-a.

| William a răspuns (pentru Lovelykat):

Ai putea sa strangi din alocatie bani si sa ii dai cuiva care sa o bata pe maica-ta asa de rau ca sa manance tot restul vietii printr-o perfuzie.

| Lovelykat a răspuns (pentru William):

Nu-mi spn ce sa facwinking. Asta s-a intamplat doar de 2 ori.De 2 ori -a batut in toata viata, atat! Acum stie ca a gresit si si-a diminuat greseala.

| Lovelykat a răspuns:

Eu am exagerat spunand ca m-a bagat in spital si m-a batut cu unerasul, si ca m-a dat cu capul de calorifer.Atunci ma c-am ciondanisem cu o prietena si eram nervoasa.In realitate mama mea este o persoana buna si calma.Bine ca na mi-ai luat eu 2 baitaite mai puternice, dar au trecut si mama si-a cerut scuze diminundu-si greseala.Deci scuze ca am scris ceva neadevarat dar eram nervoasa.Nu o considera pe mama e bestie.

| soupflood123 a răspuns:

Violenţa e dăunătoare relaţiilor în general, mai ales familiei. Daunele încep o dată cu violenţa verbală, care degenerează în violenţă fizică. Autorităţile condamnă actele de violenţă, însă uită că oamenii învaţă aceste comportamente din unele divertismente TV / internet / societate.

| sammiess a răspuns:

Nu mai suntem pe vremea dacilor si romanilor. Pentru violenta in familie se pot lua ani grei de inchisoare.

Parerea mea, ca in familiile cu nivel al educatiei mai redus se mai intampla cateodata d'astea.

| InnocentKidd a răspuns:

Hiiiii `.Bataia rupta din Rai? Am auzit de expresie dar nu reusesc sa inteleg. Draga Lovelykat, situatia ta e fffff grava. Poti cauta la nr.ul protectiei copilului sau poti cere ajutorul cuiva.Nu e bine ce ti se intampla.Dka nu vei remedia situatia, e posibil sa se ajunga la mai rau.Eu iti urez baft.Pwp.Ai grj de tine.