| madducu a întrebat:

Sunt atatea cazuri de violenta in familie si din ce in ce mai dese. Eu sunt sigura ca nu numai in familia mea exista aceasta problema si de obicei, e din cauza tatalui. Va rog mult, propuneti diverse metode prin care am putea schimba ceva. Asa cum imi doresc ca in familia mea sa se schimbe acest lucru, asa as vrea ca acest fenomen sa nu existe/sa dispara din toate familiile care se confrunta cu asa ceva. Asadar, daca aveti orice idee, va invit sa scrieti aici! Multumesc anticipat.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

N-ai ce sa faci, cazurile astea vor continua pana va veni sfarsitul lumii. Problema e de la parinti ca nu-si educa copii ei isi fac de cap si uite ca ajung sa se bata, se inseala intre ei apoi copilul care il au ramane cu sechele sau o teama in el in viitor nestiind ce sa faca sau devine agresiv din ce a vazut intre parintii lui.

| ROB3RT89 a răspuns:

Sunt fel si fel de cazuri,aici denota si multa imaturitate din partea adultilor! In general alcoolul si neajunsurile sunt cauzele cele mai frecvente! Eu personal nu trec prin astfel de probleme,dar ma pun in locul celor care trec prin asa ceva,cred ca pentru ei linistea e cea mai scumpa! Incerca sa vezi sursa problemei,in cazul de fata tatal tau, si vezi cum poti remedia problema! Incerca sa vorbesti deschis cu el, incercarea moarte n-arehappy

| push2gl a răspuns:

De cele mai multe ori vina o au neajunsurile, daca ar fi bani si nu ar lipsi nimic ar fi lapte si miere

| Dumnezău a răspuns:

De obicei,e vina proastei,ca nu-si ia catrafusele si nu se cara de-acasa,cu tot cu copil,sa-i bage la betiv un proces sanatos, si sa-l curete de bani.

Degeaba am propune noi aici, ca procesul asta nu poate fi stopat.Si degeaba am propune in orase,pentru ca nu exista asa multe cazuri de violenta conjugala/infantila in orase,la sate e buba,unde locuiesc suficienti sobolani din astia,incat s-ar merita sa sacrificam vreo cateva vieti nevinovate,si sa gazam toate satele din Romania,in special cele de prin Vaslui,nordul Moldovei,sau cuiburile de tigani,gen Ciorogarla sau Stefanesti. Fenomenul acesta este ereditar, si daca l-am stopa in anumite locatii, s-ar raspandi altele.Asta doar din cauza ca unele sunt prea proaste, si unii sunt prea beti si ipocriti ca sa nu-si bata nevasta.

| sabin89 a răspuns:

Pai nu putem schimba noi lumea, oricate idei frumoase am scrie pe aici. Lumea, asa cum e, va merge inainte. Si, asa cum dintr-un tren care a pornit la vale fara frane, singura solutie este sa sari afara din el (cu orice risc), tot asa actiunea respectiva trebuie sa o luam pe cont propriu, pentru ca "trenul" in ansamblu nu-l putem salva. Nu stiu ce se intampla exact in cazul tau, dar cred ca, daca violenta depaseste o anumita limita, masura unei separari sau chiar divortul ar fi indicate.

| faaalyoana a răspuns:

TPU vreau sa-mi comand un ceas de pe www.ceasuridemana.ro de la ceasulpotrivit. Asta e modelul de ceas http://ceasuridemana.ro/ceas-dama-calvin-klein-ck102_a89 668.html

Acum am vb cu respectivu si mi-a zis ca pozele is reale dar eu nu cred ca is reale. Stiu ca ceasul e fake, mi-am mai comandat d p net un ceas anul trecut si mi-a placut am un an de cand il am si inca mai e in functiune.

Acum nu stiu ce sa fac...

Mai e si asta http://ceasuridemana.ro/calvin-klein-f32ck_a105119.html

Care e mai dragut?

| Woodenpints91 a răspuns:

Ar trebui să-mi pese de cei care-şi bat nevestele şi copiii(sau invers)?

| andrei1121 a răspuns:

Bun venit in lumea mea n-ai ce face suporta suporta ce dracu uite ce metoda am eu ca sa scap plec la liceul militar acolo da liniste si pace n-ai ce face

| Gagicaru a răspuns:

Daca sta cu sticla in brate nu prea ai ce schimba decat sa iti iei mama si sa plecati la bunica

| кαтнєяιιηєPιєяcє a răspuns:

Bună!
Știu cum e. Dar tu nu poți face nimic; decizia o vor lua părinții tăi. Ar fi bine să vorbești cu mama/tatăl tău (cu care dintre ei te înțelegi mai bine ), sau când sunt mai calmi - să le explici amândurora că ceea ce se întamplă te deranjează și nu îți dau un exemplu bun! Nu trebuie să își rezolve `problemele` în fața ta, ca să spun așa. Singura metodă este divorțul.
Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am norocul sa am doi parinti minunati, cu care pot sa vorbesc orice. Cred ca pana la urma o mare parte din problemele care apar in multe familii tin de lipsa de comunicare. Incerca sa vorbesti cu tatal tau si sa ii spui ceea ce simti.

| PySyCuTzACaMeLuTzA a răspuns:

Te inteleg...sad

| mottodavid a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu un unchi de-al tau cu un bunic cineva f apropiat din familie care sa discute cu tatal tau cel mai bine un barbat fata de care tatal tau are respest

| emagirl a răspuns:

Imi pare rau asa este in toate familiile: neajunsurile(banii), si multe altele o sa trecem peste alta solutie nu am! succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru emagirl):

Nu e in toate, eu personal cunosc familii sarace care se impaca foarte bine si nu s-au batut niciodata. Din pacate sunt aczuri foarte rare

| kiddo_1722 a răspuns:

Am o intrebare pentru tine... tu esti credincioasa? daca esti, roaga-l pe Dumnezeu sa te ajute. si nu suna penibil daca ai nevoie imensa de ajutor. deci ascultama si incearca sa citesti : Canon De Pocainta Catre Domnul Nostru ISUS HRISTOS uite un site :http://saraca.orthodoxphotos.com/......ristos.htm

| andreu0795 a răspuns:

Iizi ci frumos sa termine si daca nu Intelege pune mIna pe o bIta be besboll si spargei mecla si daca nu esti In stare uite id meu de mes te ajut eu andrei_0795 urasc omeni astea