| AlyRO a întrebat:

Vreau să mă mut cu iubitul, din cauza problemelor de familie, cum ar fi violența, șantaj și abuz.
Am aproape 17 ani iar el 20.
Trebuie să fac transfer de la un liceu la altul, dar o să avem probleme cu poliția? Am avut relații intime după 16 ani.
Nu am vorbit încă cu părinții, dar dacă nu sunt de acord, și eu plec, care sunt riscurile?

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Nu are voie sa te inregistreze goala pana faci 18 ani, in rest e ok. Cat timp ai peste 15 esti libera sa faci sex cu cine vrei cat timp nu e membru al familiei si nu esti sub tutela lui.

Am impresia ca nu poti hotari unde vrei sa stai pana nu faci 18 ani, cred ca esti in ingijirea parintilor. Daca te abuzeaza ar fi bine sa strangi dovezi si le poti face ulterior probleme daca nu-s de acord (plangere la politie).

| AlyRO explică (pentru Together):

Mulțumesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru Together):

Sa te inregistreze goala?

| Together a răspuns (pentru darrio2007):

Poze, filme...

| darrio2007 a răspuns (pentru Together):

Nu a scris despre asta in intrebarea lui. De unde ai scos-o?

| Together a răspuns (pentru darrio2007):

Din lege. E bine de stiut.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Riscul este sa te certi cu prietenul, te da afara, iar atunci vei ramane pe drumuri (acasa fiind certata).
In acel caz, nu vei avea unde sa locuiesti, scoala nu-ti vei termina, bani nu vei avea pentru mancare si chirie etc.
Intr-un cuvant: vei ajunge boschetara.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti face asta daca nu ai 18 ani. Iar prietenul te poate parasi oricand. Familia, nu. Si nu cred ca ai chiar asa ceva in familie. Ne spui noua asta ca sa iti dam raspunsul pe care il vrei.