| triluroz a întrebat:

Vreau sa plec la mare cu iubitul meu sh un alt grup de prieteni dar parintii nu ma lasa. sp k st prea mik, mentionez ca am aprop 18 ani

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Am trecut si eu prin chestia asta.Trebuie sa le demonstrezi ca esti destul de matura incat sa faci deferenta intre ce este bine si ce nu.In plus, prietenii tai trebuie sa castige increderea parintilor tai.Cand vor fi convinsi ca esti in siguranta in acel grup de prieteni... te va lasa sa mergi cu ei la mare.Pana atunci...slabe sanse
Succes!

10 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Poate intr-o zi le vei multumi ca nu te-au lasat...

| nicky a răspuns:

Mai roga-i, daca nu te lasa asta e, pana la majorat ei decid pentru tine, dupa aceea poti lua singura decizii desi totusi trebuie sa ai si acceptul lor atata timp cat te intretin ei si locuiesti cu ei.

| lia a răspuns:

Cred ca trebuie sa te gandesti ca toate trebuie sa se intample la timpul lor. Parerea parintilor, oricat de enervanta pentru tine acum, este pentru ca iti vor binele, si trebuie sa ii asculti. Si asta nu numai din cauza ca mai tarziu le vei da dreptate ci pentru ca acum sunt cei care stiu cel mai bine ce anume te face pe tine fericita, insa aceasta fericire este pe termen lung happy

| covexrobu a răspuns:

Sincer mie asa imi faceau pe la vreo 14 ani cand mergeam in stanga in dreapta. Vreau sa te intreb daca tatal tau lucreaza cumva la politie jandarmerie armata sau ceva de genul? ca daca lucreaza inteleg de ce. Am si eu un prieten al cui tata lucreaza la politie pana la 17 ani nu il lasa nicaieri pana l-am luat si i-am dat sa bea de vreo 2 ori si l-am dus acasa la 6 dimineata ca de atunci tatal lui nu i-a mai zis nimic. Tot ce vreau sa iti zic este sa iti iei inima in dinti si sa le zici ca vrei sa mergi la mare ca doar nu ai sa stai singura toata viata si ai sa stai singura in casa tot timpul cat sunt plecati si in plus ca meriti si tu o zii libera mai ales dupa scoala ca presupun ca inca esti la scoala. Trebuie sa ii faci sa inteleaga ca fata "mamii tatii" a crescut si ca nu mai este un copil. Ca doar mergi sa te distrezi si sa te simti bine nu sa te droghezi si altele presupun asta. Intreaba-i ca ce faceau ei la varsta ta? daca ascultau de ce ziceau parintii si ai sa vezi ca o sa o dea din colt in colt ca nici ei nu au fost sfinti. Problema cea mai mare este ca inca nu i-ai obisnuit cu venitul tarziu acasa. Presupun ca atunci cand mergeai la o terasa seara iti zicea ca la ora aia sa fii acasa sau atunci sa fii acasa. SI mie asa imi zicea pe la 13-14 ani dar imi spunea ca macar pana la 3 sa vin acasa si eu mergeam pe la 5-6 acasa si nu aveau ce sa imi zica si oricum daca imi ziceau tot degeaba ca faceam cam ce voiam in limita bunului simt. Cel mai bine este sa stai de vorba cu ei si sa le zici sa te lase si sa vada ca nu patesti nimic si ca alea alea cu toate ca mai incolo s-ar putea lasa cu o vizita la vreun doctor.

| maya_4030 a răspuns:

Aici problema nu este ca n-ar avea incredere in tine, frica de-a nu pati ceva ii face atat de prudenti, la cate nenorociri se-ntampla e ceva normal din punctul de vedere al unui parinte, nu te lasa asta e, nu prea ai ce face decat sa incerci sa te bucuri de vacanta de vara in alt mod happy

| maya_1276 a răspuns:

Stiu cum e .trec su eu prin asta.si am app 18 ani... tatal meu nu este de acord cu prietenul meu si nu ma lasa nicaieri. spunundu-mi ca mai bine stau acasa ...sincer astept cu nerabdare sa fac 18 ani...si pana atunci nu ai ce sa faci... daca ai niste parinti dificili ca ai mei .nu vei ajunge in veci la o intelegere...crede-ma am incercat toate metodele...NU MERGE! sfatul meu e ca atunci cand vei face 18 ani si vei putea face fata... ia-ti un servici part-time, daca si atunci comm...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.si eu am aceeasi situatie.oh go on nu m ar lasa nici in ruptul capului.sunt deja saturata de tot am incercat de toate m am saturat sunt convinsa k nu e drept nimic asa si astept sa fac 18 ani sa fiu un copil tampit daca asa se considera si nu mi pasa si plec unde vreau fie si sa ma mut in parc pe banca sa nu ma mai INTRETINA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbeasca iubitul tau cu ei! exista mari sanse sa te lase pentru ca vor avea incredere si vor sti ca esti in siguranta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da intr-adevar asa este trebuie sa iti convinsi parintii ca amicii tai si prietenul tau sunt persoane de incredere.acum insa sincer parintilor tai le e teama sa pleci singura pentru ca pare periculos dar este si mai mare teama de a te culca cu prietenul tau la mare. vorbeste cu ei nu le spune insa chstia asta direst ia-o pe ocolite fa in asa fel incat sa ii faci sa inteleaga ca daca te tin din scurt sa faci ceva vei face sh mai mult lucrul acela. fa. i sa inteleaga ca lucrurile de care ei se tem ca se vor intampla la mare se pot petrece in orice alta ocazie. spune-le ca increderea si comunicarea cu ei e cel mai important in felul acesta ei iti vor castiga increderea sh vor intelegea ca beneficiaza de un lucru important : increderea ta.sincer cred ca nu prea comunici cu parintii tai sau poate voi consideratzi ca vorbiti mult comunicatzi insa de fapt este doar asa ceva apa de ploaie u le sp ce vor sa auda, ei nu te inteleg. daca ti-am facut o impresie cat de cat buna sh crezi ca te pot ajuta ma gaseste pe id yoanay83

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A app desi aici rasp sunt in moduri diferite de gandi citeste. le pe tote sh invata din toate cate ceva pentru ca ai ce eu le-ai citit pe toate si sunt de acord cu ambele puncte de vedere PRO sh CONTRA parinti