| Delcatty a întrebat:

Vreau si eu niste sfaturi, ca eu chiar nu stiu ce sa (mai) fac.
Am o verisoara, este fiica matusii mele din partea mamei.
Desi stau singura, in chirie, trec pe la ea destul de des. Are o fetita de zece ani care imi este draga. Este foarte sociabila, ii va fi usor sa isi faca diverse relatii in viata si sa se integreze in grupuri. O calitate pe care o apreciez.
Totusi, are niste probleme care ma framanta:
- este obeza, la 10 ani nu ar trebui sa aiba 50 de kilograme! Este si mai scunda decat un copil de 10 ani mediu ca statura, deci, cu atat mai mult!
- e singurul caz de care am auzit sa ramana repetenta in clasa a doua. Acum este in clasa a patra si nu stie sa scrie cum trebuie, sa citeasca, sa faca calcule simple nici daca ii zici mura in gura, nu este deloc atenta la explicatiile mele (am facut temele ei cu ea) nici daca ii zic clar care e rezultatul! Uneori le mai nimereste, dar o data am intrebat-o cat fac 7x1 si nu stia.
- nu asculta de nimeni! Mai ales nu de mine. Ma cicaleste pana obtine ce vrea. O sa aduc un exemplu in discutie ca sa intelegeti de la ce a pornit decizia mea de a cere sfaturi pe TPU: matusii-mea m-a trimis in seara asta sa ii cumpar noodles. Supa cu paste, picanta. I-am zis ca nu ma duc, ca frigiderul ei era plin! Ce sens are?
"M: - Dar te rog eu, du-te! Altceva nu vrea sa manance!
- Eu: Nu, are tot ce ii trebuie, las-o asa pana o sa fie suficient, sa vezi cum va fi flamanda si o sa manance si pietre! Pastele o vor ingrasa mai rau!
M: - Nu vrei sa te duci? Ma duc eu si nu o sa iti mai cer vreun serviciu niciodata, dar nici nu iti mai ofer ceva!
Eu: - Eu doar am incercat sa te avertizez. Cea mica are multe probleme, poate vrei sa faci sa fie mai bine.
M: - Problema mea, ce iti pasa tie? Oricum, si tu ai fost rasfatata, ea de ce sa nu fie?
Eu: - Iar eu nu sunt de-acord cu acest stil de crestere si consider ca mama mea a procedat rau. Am ramas cu defecte pe care, cu greu, le-am corectat in viata mea adulta. E verisoara mea si vreau sa ii fie bine! Daca sora ta a procedat gresit, nu vrei sa o cresti tu mai bine pe cea mica?
M: - Nu te duci? Ma duc eu.
Eu: - Nu, nu te duce nici tu. Eu nu ma inchin copilului astuia. Sa manance ce e in frigider, are ce!
M: - Nu imi zici mie ce sa fac!
Eu: - Ok...
Si ies din camera plina de nervi. Sunt o persoana calma, asa ca tin in mine si imi inghit cuvintele.
- nu stie sa accepte un "nu" si ma irita cu insistentele ei
- face lucruri care nu ii sunt permise. Matusii-mea i-a zis odata: "termini foaia asta de exercitii si dupa te poti juca". Ce a facut? Si-a deschis laptopul inainte sa termine temele in ciuda eforturilor mamei sale de a o opri si a inceput sa se joace. Asa ca ea i-a zis: "okay, dar doar cinci minute!". Bineinteles, a stat vreo ora pe laptop...
- foarte dezordonata. Cand merg la ei, eu trebuie sa impart camera cu micuta. Nu ma deranjeaza, doar ca ea este foarte imprastiata isi arunca hainele pe jos, intoarse pe dos, nu strange dupa catel, nu arunca gunoiul ci il tine in pat, face haos pe birou, nu pune capacele la carioci/pixuri/stilouri, isi strica rechizitele intentionat si dupa mama ei da vina pe mine ca e dezordine in camera. In afara de ceva haine pe care le-am pus la gramada, eu nu fac nimic! Si mai si trebuie sa curat dupa caine?
- mama ei se grabeste sa ii dea ce vrea, cat mai repede, nu o invata ce e rabdarea. Am fost la mall impreuna o data si i s-a facut sete. M-a obligat draga de maica-sa sa ma grabesc, sa ajungem acasa, ca moare fiica-sa, vrea sa bea neaparat apa, iar din mall nu a vrut sa ia din cauza pretului. Noroc ca e la cinci minute de casa ei. "Mai trebuie sa probez niste haine" i-am zis. Le-am probat, dar m-a presat o gramada sa ma grabesc.
- foarte zgomotoasa. Se joaca cu mingea in camera (chiar in timp ce scriam intrebarea mi-a aruncat mingea pe taste), o tranteste de toti peretii. Da sunetul la maximum pe Youtube chiar si cand incerc sa dorm. Si se apuca sa urle asa, intamplator, in loc sa fredoneze melodia ca un om normal. Are momente cand se culca la doua noaptea, un copil de 10 ani! Bineinteles ca matusa o trimite la culcare de la noua seara, dar ea ignora avertismentele si isi continua harmalaia.

Tatal ei este de acord cu mine, dar e prea moale si bland sa se impuna in fata sotiei sale. Il tine sub papuc, desi este un om pe care chiar il apreciez, cu o viata frumoasa.

Cum pot schimba lucrurile in bine? Cum sa comunic cu matusa, cum sa o conving? Praful s-o alege de fetita asta daca nu ma implic...

Daca intrebarea nu e pusa la categoria corecta, va rog sa o mutati, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Mai ales daca nu ai copii nu prea poti sa ii inveti pe altii cum sa ii creasca pe ai lor. Are sadrian46 dreptate, nu esti intr-o pozitie de autoritate. Profita de faptul ca e sociabila si se integreaza. Ceva ce as sugera ar fi sa vorbesti cu parintii ei sa o inscrie sa faca un sport care ii place, dansuri sportive, balet, etc. O sa vada ca ceilalti copii sunt disciplinati si o sa faca la fel ca sa nu fie ostracizata. O sa intelega ca adultii din jurul nu sunt ca maica-sa care cedeaza si ii face mofturile deci trebuie sa faca ce I se spune ca sa obtina ce vrea. E posibil sa si scada in greutate. Daca vrei sa te asculte (macar partial) nu incearca sa fii ca maica-sa, ci sa ii fii o prietena. Propune-i activitati distractive dar si educative, de exemplu sa gatiti impreuna ceva sanatos sau sa mergeti in parc si sa o inveti cum se numes copacii.
Daca cere ceva de la tine, cere-I si tu ceva la schimb: te duci sa ii iei supa cu taitei (oricum te duci tu sau maica-sa deci de ce sa te iei la cearta fara sanse de reusita?) dar in schimb ea trebuie sa iti citeasca o poezie cu voce tare, etc. Tine-te de cuvant si o sa vezi ca o sa inceapa sa intelega ca trebuie sa dea ceva ca sa primeasca ceva. In principiu genul asta de comportament e la copiii care vor atentie, poate asta ii lipseste.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca unul din producatorii fetei e obez nu are cum sa dea kg jos de pe ea. Doar prin operatie la 18 ani sai scoata grasimea. Dai mancare sanatoasa si altceva nu ai daca iti cere prostii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic, nimic. Ca să poți interveni în acea familie trebuie să te afli într-o poziție de autoritate și nu ești. Nu ai pe cine să convingi. Ești una contra două.

| Mosotti a răspuns:

Ai fost trimisa sa cumperi, nu sa comentezi rugamintea! Te duci, iei si aia este, ca si daca nu, mai rau este, e si cearta si tot va manca ce vrea.
Se alege praful aia este, ce treaba ai tu? Las-o cum este, sa se ocupe parintii, oricum NU vei reusi, decat sa iriti si sa enervezi pe ceilalti de acolo. Daca ai reusi, era ceva, dar nu este, vei capta antipatie. Nu poti ajuta cu forta pe nimeni.

Deci stai flex si vezi de treaba ta si lasa-i naiba sa se duca la dracu toti daca-s tampiti. Asa cum a zis si colegul, nu esti in pozitie de autoritate acolo, nu te baga, ai zis odata, de doua ori, ajunge.

De restul scapa, de Kg alea in plus nu prea cred. Daca nu manaca alea, mananca altceva si tot aia era, ca frigideru` ala tot cu porcarii era plin precis.

Intrebarea e pusa la categoria corecta, este problema de familie.

mgtow, taierea stomacului nu rez problema, ca nu de acolo vine, vine de la creier, cu acelasi stomac ai pofta mai mare sau mai mica de mancare, probat de mine. Sus trebuie umblat. Obezitatea vine de la faptul ca se satura acel om cu mai mult, acolo e defectiunea, si daca un membru al familiei e gras (precis poate la ea tatal), tot de aia este. Odata ce rezolvata problema la creier, de la sine nu va mai manca mult si mai ales dulciuri. Exista tratamente ce se pot incerca. E vb de receptorii de serotonina 5HT2C care nu merg bine, SUA deja a scos ceva care rezolva asta, si am probat si eu ceva care face la fel. Astia taie stomacu ca prostii, sa ia banii la freieri, ca omul nu stie ce si cum. Efectiv crede-ma ca NU mai intrau dulciurile, nu mai aveau gust, parca mancasem 1 kil de prajituri inainte.

| Delcatty explică (pentru Mosotti):

Da, tatal ei era obez, dar a slabit in ultimele luni radical, acum fiind exact cum trebuie. Cred ca de-aia e si de acord cu mine, ca stie cum iti face rau excesul de kilograme.

| Mosotti a răspuns (pentru Delcatty):

Eram sigur, fetele mostenesc tatii si ca figura si ca probleme. Sa vedem cum se mentine tatal, cauza nu a rezolvat-o. Fata trebuie sa nu mai aiba pofta sa manance asa si tampenii, sa nu aiba de la sine, altfel si daca se abtine, va recidiva.

Pai si eu, am 7-8 Kg peste si nu le dau jos, mereu zic daa dada daaa, ma abtin, dar a doua zi iar foame mai multa si asa mai departe, dar un copil?

| Delcatty explică (pentru Mosotti):

Sa mananci legume, ele sunt slabe in calorii si satioase.
De-asemenea, e greu cu copiii, asa este. A mai incercat maica-sa sa ii ofere mancare sanatoasa, dar o refuza, nu mananca si prefera sa trimita pe cineva (pe mine, taica-sau, maica-sa, oricine altcineva care trece pe la ei) sa ii cumpere chipsuri, de exemplu.

| Mosotti a răspuns (pentru Delcatty):

Sincer asta e o tampenie care nu mai functioneaza cu mancat aia si aia, trebuie sa nu mai simta nevoia, e corect ce spui dar aia este. Greu se mai dezobisnuieste acum. De aia majoritatea supraponderalilor recidiveaza ca nu se rezolva cauza, ci doar efectul, ei tot ar manca aia si aia, doar ca se mai abtin pana slabesc. Asta nu se prea spune. Ideea nu e sa ocolesti cofetaria ci sa intri in ea si sa nu vrei nimic de la sine, iar daca incerci, NU merge, altfel nu ne mentinem.

Ma-sa e cu capu clar, a facut ce a vrut fi-sa din ea. Adevarul este ca si eu cand vad ceva anapoda mi-e greu sa nu intervin, sincer iti zic, eu faceam o lege, in cazuri din astea sa fie preluata fata fortat de autoritati si sa fie salvata, sa in conditii bune, nu sa fie mai rau ca acasa. Ptr ca altfel ies viitorii oameni defecti care isi fac rau singuri dar si altora, nu avem nevoie de asta.

| Jus7t a răspuns:

Mi-e scârbă de așa oameni, nu știu cum de o suporți pe mătușa asta a ta.
Copila e obeză, nu știe ce e ăla bun simț, nu știe ce e aia disciplină și părinții sunt singurii vinovați aici.
Să răsfeți nu înseamnă să te gândești la binele ei pe moment fară să iei în calcul suferința pe termen lung.
După un timp o să fie luată peste picior de alții pentru că e grasă, se numește bullying și o să lase urme destul de aiurea daca o să ajungă în situația asta.
Nu mai zic de complexele pe care o să le aibă ea când o să fie mai mare și cum o să se perceapa ca și persoană.

Trebuie să alegi o persoană capabilă din familia asta care să înțeleagă ceea ce face acum și efectele pe termen lung.
Tatăl ei ar putea înțelege, mama ei pare că e de pe altă lume.
Deci cu el ai putea să vorbești și să îi explici apoi el să ia atitudine.
După ce o să înțeleagă ce se întâmplă eu consider că trebuie implicat și un nutriționist în toată treaba asta.

Ai mai putea cere sfatul unui psiholog... poate ai putea cumva să o convingi pe cea mică ori chiar să mergi cu ea acolo, dar e prea mică și neavând pe cineva în familie e cam greu și plus de asta implică și ceva riscuri.

Ea o să crească și o să se maturizeze, când o să fie capabilă să realizeze ce se întâmplă și o să vrea o schimbare o să fie bine să te aibă pe tine prin preajmă.
Mai bine mai târziu decât niciodată.

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

Trebe sa-i lase in prostia lor si aia este, nu merge altfel. Mor pe aia gen, cand le zic "te rog sa-mi cumperi si mie trei ciocolate cand vii, si iti dau banii", zice prietenu "aaa dar nu e bine sa mananci atata ciocolata", pai eu te-am rugat sa iei si atat. Ca stiu si eu ca nu e bine.

| Jus7t a răspuns (pentru Mosotti):

La 10 ani nu face diferența dintre ceva benefic pentru ea și ceva dăunător, nu în cazul ăsta.
Tu când zici cuiva ești conștient de ce se întâmplă după și accepți, ea habar nu are.

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

Asta clar, e vorba de ma-sa! Ca i-a permis multe. Desi eu faceam diferenta la 10 ani ca nu eram beat, daca luam 9 la mate, ma ducea capu sa inteleg ce zic parintii, ziceau mereu ca dulciurile sunt pericol, mi se zicea si de ce fac rau, dar si consecintele, imi era f clar! Ca si pe vremea aia in 1988 o intindeam cu salamuri de biscuiti, cu clatitele, o luasem si eu putin pe ulei. Evident ca am ales sa NU ajung rotund. Ea e si putin low la minte precis, de aia si la scoala e praf, nici nu ma mira.

Fata are o problema (pe langa caracter, iar daca tasu e bland si nu seamana cu ea la figura, ma intreb daca asta e fi-sa si nu e facuta cu altul, ca in general si caracterul tatalui se mosteneste de catre fata), am mai zis, verisoarele mele nu mancau dulciuri decat infim, le puneai dulciurile pe masa si ramaneau acolo. Faptul ca mananca asa si a ajuns asa, denota ca are o problema. Chiar si mancare, manca cat trebuia tot de la sine. Si la fata prietenului meu, fura dulciurile de sub pom cand astia nu erau atenti, evident, e supraponderala la 11 ani. Parinti la fel seriosi si okey, la unii se intampla ce trebuie in mod natural, la unii nu, nu tine doar de educatie cum cred multi. Cand se lipeste ceva de tine se lipeste ca deja esti predispus la chestia aia, altfel respingeai.

Daca te duci intr-un anturaj, nu ala e problema, tu esti, ca de fapt te regasesti acolo, daca esti ok genetic zici asa "nu ma simt bine cu aia, nu ma mai duc", si asta din prima, deci nici nu mai apuci sa te strici. Dar psihologii ca sa ia bani moca, mint ca totul tine de educatie si ca ei rezolva toate astea, ce sa zic, de aia multi obezi recidiveaza...ca e vb doar de educatie, fi serios. Caracterele se mostenesc, problemele, dorintele, inclinatiile sunt genetice, educatia doar le scoate sau nu la iveala, si te mai modeleaza putin.

| Jus7t a răspuns (pentru Mosotti):

Fiecare se maturizează diferit și are abilități diferite.

Dacă părinții sunt severi te asigur că o să-i fie frică să fure chestii de prin casă.
Oricum astea sunt lucruri inocente, că a furat o bomboană, aici că cineva îi face mâncare care îngrașă (mama) și îi cumpără și chiar o încurajează ( cică o alinta) clar nu e de vina copilul, are 10 ani.

Uneori nu îți alegi anturajul, de fapt cam de multe ori nu ți-l alegi.
Viața te aruncă într-un anturaj pe care trebuie să îl suporți cumva o vreme.
Și există și autocontrol, fie că ai o înclinație genetica către ceva nu înseamnă că nu trebuie să lupți și să te educi ca să scapi de ea.
Orice viciu dacă nu e stăpânit prin autocontrol are de 10x șanse să te distrugă mai rapid și mai ușor.
Știi cum e. când ești într-o apă adâncă și te îneci ai de ales doar să înoți și să te salvezi, asta dacă nu vrei să mori.

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

Asa este, insa eu vb de viciul, de unde apare?! Retoric intreb. Ca sa prinda, un viciu, care e conditia?! Uite eu de ex nu am putut bea si fuma, corpu meu nu a suportat din prima, nu conteaza cati mi-au dat sa testez. O manca si pe sistem nervos, cine stie.

| Marbea a răspuns:

Aici tine de educatie si atat timp cat mama ei ii canta in struna si-i da tot ce vrea tu nu ai ce face, dimpotriva o poti face sa te urasca.
Inteleg ca ii vrei binele dar bine cu forta nu se poate iar la modul cum pune problema mama ei nu ai ce face. Este inconstienta, ce sa zic, va avea probleme cu ea!