| wolder a întrebat:

Am urmarit serialul The Vampire Diaries si acum citesc cartile Jurnalele Vampirilor:
http://3.bp.blogspot.com/......0/page.jpg

Dar observ cu tristete ca serialul este total diferit de cartile citite de mine. Unele personaje nu exista, personajele nu arata asa cum trebuie si uneori comportamentul este diferit.

Nu mai spun ca faptele sunt total diferite.
De ce s-a schimbat ATAT de mult?

4 răspunsuri:
| Rossey a răspuns:

Si eu am citit cartile si am vazut filmul.Intr-adevar sunt destul de diferite.La inceput,semanau intamplarile...dar dupa, povestea a inceput sa se complice si sa fie foarte diferit! Trasaturile personajelor(atat fizice cat si morale)sunt diferite spre exemplu:in carte Damon pare mai dur, mai manipulator decat in serial.Din pacate sunt diferite sad probabil cei care au facut serialul si-au propus sa creeze o alta lume, sa schimbe intamplarile.Mie, personal, mi-au placut foarte mult Jurnalele Vampirilor atat cartea cat si serialul.O zi buna in continuare!

| littleblackgirl a răspuns:

Eu am citit doar prima carte pentru ca nu mi-a placut deloc, iar apoi am descoperit serialul si am constatat ca este foarte dragut, dar din pacate ai dreptate. Unele personaje sunt total diferite iar actiunile, nu mai zic.
Probabil actiunile nu erau destul de palpitante pe "micul ecran" ca sa zic asa, cat despre personaje, nu stiu de ce nu le-au ales conform descrierilor. Puteau macar sa ii vopseasca, sau alte chestii laughing

| xB0gDaNx a răspuns:

Pai sunt doua lucruri:
1) Probabil e alt scenarist si vrea sa schimbe totul
2)Poate cartile sunt scrise gresit

| wolder explică (pentru xB0gDaNx):

Cartile sunt inainte de serial sooo... serialul e schimbat -gresit-!