| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei ce au văzut "Portocala Mecanică", ce impresie v-a făcut filmul?

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am văzut. Deşi complet diferite, îl pun în all time-ul meu alături de primele părţi din Naşul.

Ilustrează perfect disfuncţionalitatea dintr-un "mariaj" forţat între om şi "maşină", între organic(portocala) şi mecanic(clockwork). Trăind în UK o bună parte a studenţiei mele, am avut ocazia să merg în diverse puburi. Într-unul din Manchester am auzit la un beţiv o expresie care mi-a adus aminte imediat de film. "As queer as a clockwork Orange". Expresia e mai veche decât cartea şi înseamnă ceva gen o nebunie atât de mare încât să te facă să-ncerci să mergi contra legilor naturii. Descrie perfect cartea. Până şi numele personajului, Alex De(Large) e o caricaturizare a lui Alexandru cel Mare (large, great). În această societate distopică, Alex "cucereşte" lumea nerespectând regulile. Deşi în mod evident un psihopat, modul său de a funcţiona este prezentat ca o alternativă corectă într-o lume "mecanizată". După o reeducare severă, filmul se termină cu el zicând "Sunt vindecat!" Dar cu sensul că a învins sistemul, că acea reeducare nu a avut un efect pe termen lung.

| mODIN a răspuns:

Este al doilea film preferat!
Crud, Sadistic, Violent, dar totusi atat, atat de armonios! Filmul asta te face sa iti pui o tona de intrebari:
Ce este libertatea?
De ce simtim o placere in violenta?
Cine sunt cei buni, si cine sunt cei rai?
E un film aproape perfect! Merita vazut!

| ItsJustAName a răspuns:

Eu l-am văzut la cinema prin 2013 în cadrul unui proiect.

Personal îl consider un film destul de dificil de înțeles, abordând o perspectivă psihologică. Acțiunea, relația dintre personaje și momentele de suspans sunt prezente destul de drăguț, provocându-ți curiozități și stârnindu-ți fel și fel de întrebări. Nu e un film de festival, așa că nu pot să zic că e poate fi digerat de oricine. Eu îi dau nota 7.

PS: să-l vezi în oraș cred că mai merge, dar să-l vezi acasă cred că e o provocare pentru persoanele care-și pierd repede răbdarea.