| VlaDtz99 a întrebat:

Am fost in iarna la Bacau la Cinema si am vizionat un film si am uitat cum se chema..Era vorba despre un tip care si-a omorat familia, si a fost dus la un spital de nebun, iar cand a fost externat a inceput sa aiba vedenii din trecut. Apoi s-a dus la spital si cauta o persoana care era de fapt el dar el nu si-a adus aminte iar directorul spitalului i-a spus ca el a fost criminalul iar numele pe care il avea era de fapt inventat de el de pe o bratara iar persoana pe care o cauta era el...Numele filmului ceva de genu House?(nu serialul)

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Descrierea ta seamana oarecum cu Dream House.
Personajul este jucat cumva de Daniel Craig? Il stii? http://www.imdb.com/title/tt1462041/
http://www.youtube.com/watch?v=nIeMYPfnST0

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Sau poate fi vorba despre "Shutter Island" (2010).
http://www.imdb.com/title/tt1130884/
http://youtu.be/5iaYLCiq5RM
Deși...mai puțin probabil.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate, seamana pana la un punct. Doar ca "Shutter" vrea sa te incurce nitel si sa te puna pe ganduri, pe cand "Dream House" nu stie sigur daca vrea sa te sperie sau sa te puna pe ganduri( si balbaiala asta se simte clar sitrage filmu-n jos)
Am vrut sa spun, legat de pretentiile actorilor, decoruri si efecte, ca-n "Shutter" Scorsese si producatorii filmului se dezlantuie, comparativ cu "Dream House" care pare mai chibzuit, mai la locul lui dar m-am uitat la bugete si SURPRISE-SURPRISE: "Dream" are 92 min si cheltuieli $55, 000,000 iar "Shutter" are 138 min si cheltuieli $80, 000,000.
Pana la urma, Scorsese are scoruri mai bune, chiar si financiar.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Se putea să nu vii informată până în dinți și să nu mă pui pe gânduri?...

Recomandă-mi, te rog, un film psihologic (deși nu neapărat), dar ceva mai ușor, pentru această seară. Am chef de ceva bun...

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

De ce psihologic?
Ia cauta un "altfeldefilm" ( ai sa vezi tu de ce spun asa): se cheama "Poulet aux prunes" si seamana cu o poveste care ti-e spusa delicat si ciudatel si special, intr-o ureche.(vezi ca intai e o reclama, da direct pe film)
http://www.allocine.fr/film/fichefilm_gen_cfilm=136634.html

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Ce mă oftic! Nu-l găsesc nicăieri online...cu subtitrare.
Dar am urmărit mai multe secvențe și e chiar foarte, foarte fain. Îl vreau.

Știi altul?

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Ei, subtitrare. Nu-i nevoie. Nu propuneai tu aici, in stilul tau, lungi liste cu muzica din care Zaz cu Je Veux erau in frunte? Imagineaza-ti ca le asculti limba celor de la Zaz. Vei constata rapid cata franceza stim si habar n-avem.
Si daca nu si nu si nu, cauta-i subtitrare in engleza, dar e pacat, se pierde muzicalitatea aia un pic prostuta a francezilor.
Singurul "compromis" pe care pot sa-l fac hehehe ar fi sa-ti dau reteta puiului cu prune. Altceva nu-ti divulg.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Puiule, pui am, prune am, poftă am, îmi lipsește doar rețeta, așa că te las să mă mituiești...de data asta și dacă o să mă înveți cum să-l ung, să-l dreg și să-l fac să mi se topească pe limbă, o să urmăresc un film muto-melodios, în stil Charli Chaplin, de dragul tău...și prunelor.

Dar totuși, altul ai?
Unul care să meargă la un vin rose: primăvăratic, ușor, acrișor și aromat. O minunăție!

11 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Vlad_8160, da` nu tipul si-a omorat familia laughing

| VlaDtz99 explică (pentru Leocerba):

Da cine?

| Leocerba a răspuns (pentru VlaDtz99):

Ei bine, o sa-ti trimit un mesaj in casuta cu mesaje si-o sa-ti pove cine-ce, asta ca sa nu divulgam povestea filmului, poate cineva o vrea sa-l vada si sa deduca una-alta.
oki?

| Leocerba a răspuns:

De fapt, habar n-am sa fac mancarea asta, doar ma dadeam mare.
Vlad, pardon pentru deranjul cu puiul dar filmul "Poulet aux prunes" chiar merita-ncercat, macar pentru felul șugubăț in care propune tema, de aia am iesit un pic din subiect.