| Cariba1929202 a întrebat:

Am găsit 2 pisici pe strada si i-am luat, sunt pui dar au cateva luni, adica sunt maricei. Astăzi câinele meu a sărit pe unul dintre ei dar nu i-a făcut nimic. Cred ca pisicul s-a speriat deoarece nu mai mănâncă și stă pe canapea foarte molesit, i-am dat mâncare obligat i-am pus direct in gura si a înghițit. E seara si nu stiu ce sa fac.Ce credeti ca are?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna,

Daca nu are vreo leziune, atunci este in stare de soc, primit o trauma.
Cainele a sarit din joaca sau din agresivitate? Fiindca daca din joaca, maine ai putea incerca sa tii pisicul in brate sau cainele langa pisica, ca sa se imprieteneasca si sa vada pisica ca acesta nu doreste sa ii faca rau.
Si eu am animalute luate de pe strada, printre care o catelusa care nu are instinct matern, si nu ii plac puii.
De curand s-a apropiat de noi un catelus mic, mic, al unui tip, si cand catelusul a incercat sa o miroase pe catelusa mea, aceasta l-a atacat, l-a prins de ceafa insa am intervenit imediat si nu i-a provocat o rana, insa, catelusul a facut un soc, a inceput sa tipe si sa planga de s-a auzit in tot parcul iar in acea seara a fost complet molesit si foarte speriat. Nu a mai dorit sa socializeze cu nimeni dar apoi, din urmatoarea zi, si-a revenit pas cu pas.
Acum este iarasi catelusul foarte curios si voinic ca inainte de incidentul cu noi. happy

Te felicit pentru gest, nu este usor, si sper sa le gasesti familii bune (in cazul in care vei dori sa le oferi in adoptie).

Succes si numai bine!

| Cariba1929202 explică (pentru Sophieka):

Multumesc mult de sfaturi.Nu am sa-i dau catre adobtie, am sa i pastrez eu deoarece m-am acomodat repede cu ei.Cainele este un ciobanesc de asia centrala si nu suporta pisicile, de obicei il tin intr o curte din spate dar acum i-am dat drumul sa stea cu puiul ei in curtea din fata.Nu a apucat să i faca nimic pentru ca pisica s-a ascuns dar cred ca doar s-a speriat. Sper sa isi revina ❤

| Sophieka a răspuns (pentru Cariba1929202):

Ma bucur ca e bine si felicitari si pentru adoptie! love struck
Sa ii tii atunci te rog separat, poate, cu speranta, catelul va ajunge sa accepte pisicile. Macar puiul catelusei incearca sa il socializezi cu pisicile daca se poate.
Sa aveti o viata minunata impreuna cu totii si fara incidente.
Multumesc pentru fundita!

3 răspunsuri:
| Serghei1722 a răspuns:

Lasa-l in seara asta sa se liniștească. Maine da-i niste lapte