| Xaya a întrebat:

Am nevoie de ajutor acum cateva zile am pus o intrebare cum ca porumbelul meu vomita si facea diaree. In ultimele zile si-a revenit nu mai are diaree dar ma jur ca acum il tin in brate si mi-e frica ca isi da sufletul! Am coborat jos si era bine dar cand am urcat inapoi statea bosumflat si respira greoi cu zgomot si am observat ca vomitase iar! Ce poate fi? Am nevoie de un tratament urgent clinica vet e inchisa acum! A facut apa in loc de gainat!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă trăiește până mâine, fugi urgent la o farmacie veterinară.
Încearcă să-i dai AVIANPROTECT e un antimicrobian cu spectru larg, special pentru păsări (în special, porumbei). Câte un sfert de tabletă/zi. Costă în jur de 8 lei cutia (conține aprox. 100 de tablete, știu că sunt multe, dar nu se vând la bucată). Mulți columbofili cu aceste pastile își tratează porumbeii.
Dacă a început să aibă probleme respiratorii (adică, stă cu ciocul deschis), dă-i neapărat câte un sfert de ENROFLOXAROM (zilnic 1/4 din tabletă, timp de 5 zile). Poți să-i dai și jumătate de pastiluță, în cazuri foarte grave. Eu așa am tratat un porumbel găsit, care nu mai avea șanse de viață.
Cumpără-i cele două antibiotice, dacă mai trăiește până mâine, trebuie să i le dai forțat (îi bagi jumătate de pastiluță în gât, să fii sigur că o înghite!), atunci mai are o șansă. În câteva zile, va fi tot mai bine.
Nu am văzut cealaltă întrebare a ta, fiindcă ți-aș fi răspuns imediat. O să mă uit și peste ea. Sănătate puiului de porumbel.
PS. Știu că a început weekendul, dar dacă nu găsești deschisă nicio farmacie veterinară, ia-l cu tine la un veterinar. Și el îi va da un antibiotic sub formă de pulbere care se va dizolva în apă. Să memorezi absolut tot ce îți va spune, dacă nu ești convins că vei reține, nu-i cazul să te rușinezi, roagă-l să îți noteze modul de administrare pe o bucată de hârtie.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trăiește porumbelul, a supraviețuit peste noapte? Ai fost să cumperi ce ți-am zis? Dacă nu, la un veterinar ai ajuns? El îi va da aceleași antibiotice, dar sub formă de pulbere.
Dacă nu-i dai niciun tratament, nu cred că va trăi. straight face

| Xaya explică (pentru floresdemayo):

S-a dus sad Nu a mai rezistat mult dupa...

| floresdemayo a răspuns (pentru Xaya):

sad

| cezar003 a răspuns:

Dupa simptome trebuie sa fie ceva raceala, cat despre tratament cauta ceva site-uri de medicina veterinara sau chiar o vizita