| qwaszx a întrebat:

Am nevoie urgenta de >ajutor Cainele meu in varsta de 1an si 2luni nu mai mananca de 4-5 zile. Am fost la doctor cu el si ieri si azi dar degeaba, tot nu mananca. I-a facut 4 injectii. Are vaccinurile la zi si totusi nu imi explic ce are. Are diaree si a vomat de vreo 3-4 ori. Va rog, ajutati-ma! Stiti vreun remediu, ceva?

13 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau! Trebea sa-i dai de cand a inceput sa vomite lapte, da-i lapte sa beie...numai mananca nimic si tot vomita pentru ca sa constipat. Du-te la un alt veterinar si spune-i ca probabil sa constipat, s-ar putea sa inceapa sa faca si diaree cu sange.Ai putea sa-i dai un strop mic mic de tuica(dar nu stiu sigur daca merge)dar cu lapte trebuie...Veterinaru-l ii va da ceva medicamente sa ia si isi va reveni in cateva zile, ai putea sa ii dai apa sa beie si sa manance paine ca de la paine si apa nu ar trebui sa vomite.Mult Succes!

| madalina_8123 a răspuns:

Pentru catelusul tau se poate face doar tratament de sustinere. Intr-adevar, pare o parvo-viroza. Este foarte grava boala. Trebuie mentinut hidratat. Doctorul ar fi trebuit sa-i faca antibiotice (cred ca asta au si fost injectiile respective), vitamine si perfuzii si sa-ti dea un regim strict pentru. el. Eu am avut problema asta cu pisica. Forma felina a bolii e panleucopenia. Pisica mea a scapat cu ce ti-am spus mai sus. Mi-a recomandat doar hrana uscata pentru o perioada (cateva luni) - o hrana speciala pentru digestie - si apa fiarta, nu apa de la robinet sau din fantana. Mergi cu el si la un alt doctor daca nu pare sa se faca bine. Ai grija de el!

| Biscuiti a răspuns:

Asa avea si catselu meu. da i-am dat pastile pentru viermi.si acu e sanatos tun.winkingincearca.

| Zuzaaa a răspuns:

Stai la curte sau la bloc? si cainele meu avea la fel - cand era la curte a iesit pe strada si a mancat carne otravita! [ firar primaria lor de **** ] si mi-a murit cainel, insa daca stiam de atunci poate ca as fi rezolvat ceva straight face straight face saracu` a murit. ai grija ca si cainele tau sa nu fi mancat ceva otravit chiar cand nu te-ai uitat. sau nu stiu... ceva stricatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasic, parvo-viroza. Daca face diaree cu sange este foarte grav, are vaccinul contra parvo-virozei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand a facut ultima data vaccinul contra parvo-virozei?

| fastlane a răspuns:

Sa mergi cu el la veterinar ca sa nu cumva sa aiba vreo bucata de plastic inghitita si agatata pe undeva sau vreo coaja de salam infasurata prin interior de obicei atuncea fac asa animalele cand inghit ceva si ramane agatat undeva. ar trebui sa ii faca veterinarul niste raze

Răspuns utilizator avertizat
| amy_2311 a răspuns:

Nu vezi ca veterinarul nu il ajuta? Du-te la un cabinet unde se fac analize de sange sau alte analize complexe. Ce ma enerveaza veterinarii astia care iau bani degeaba! Doar vaccinuri stiu sa faca, mai mult nu! Si te sfatuiesc sa te uiti daca are mucoasele galbene (de la pastilele de viermi se cam distruge ficatul bietelor animale). Daca are ochii/mucoasele galbene te duci la farmacia veterinara sau umana si ceri ceva protector pentru. ficat.

| ionutza_8146 a răspuns:

Schimba veterinarul! E f.grav! Deja e mult prea slabit dc spui ca nu a mancat de atatea zile. Plus ca e deshidratat. Orice ar avea, organismul lui nu va putea lupta cu boala. Trebuie pus pe perfuzii + sa-i dai fortat mancare in cantitati f. mici, de multe ori pe zi. Nu te juca, ca-ti moare!