| BombonicaXD a întrebat:

Am o broscuta testoasa care nu prea mananca. Nu este foarte mica, o am de aproape 5-6 ani, am luat-o pui, insa nu prea a crescut. Diametrul cochiliei e cam 6-7 cm, ma rog, baniesc ca este si din cauza rasei, am cautat pe net si am aflat ca e omnivora. Bun, am incercat si cu carne, cu creveti din aceia Gammarus ( cine are testoasa stie ), mai cumparam si pestisori albi mici, uscati, pe care ii mai mananca cateodata. Am incercat si cu legume, morcovi, varza, rosii, castraveti, dovlecel, de toate, nu mananca, am incercat si cu fructe, cu struguri, mere, pere, banana, piersici, caise, zmeura, mure, orice, nici pe astea nu le mananca. Acum incerc sa ii dau un supliment, niste vitamine in forma uleioasa, cate 3 picaturi in fiecare zi, pe care trebuie sa ii le picur in gura, pe limba. Problema este ca nu pot sa o fac sa deschida gura, nu o pot face sa manance ceva, nu stiu ce are, de singuratate nu are cum sa sufere, mai are o testoasa in acvariu, aceea e de Florida, carnivora, ea mananca foarte bine. Nici cu temperatura nu cred ca are vreo problema, tin acvariul neacoperit la soare si un colt este la umbra in caz ca vrea racoare, apa i-o schimb zilnic, o curat, paraziti nu are, o scot zilnic si pe ea si pe cealalta la "plimbare" prin iarba... Nu imi spuneti sa ma duc cu ea la veterinar, am fost. Ce as putea sa ii mai fac, am incercat sa ii bag cate o bucatica mica de mancare in gura, nu deschide sub nici o forma gura, chiar nu stiu ce are. Funda

5 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Si vet-ul ce ti-a zis?

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Pfoa cata-i romanu laughing

Răspuns utilizator avertizat
| dianabaluta a răspuns:

Buna ce rasa e broasca este verde, cu pete rostii pe tample. NU o forta sa manance va manca dupa un timp

| BombonicaXD explică (pentru dianabaluta):

Nu e cu tample rosii, de Florida. Are carapacea usor plata, e gri si are linii galbene pe cap si membre. Nu vreau s-o fortez sa manance, dar ea nu mananca nimic.