| AnutaAna0213243 a întrebat:

Am o cățelușa de 3 luni si am aflat ca nu mai papa pentru ca are vermisori. Mi s-a spus de la un specialist ca e foarte bine ca îi elimina prin voma. Maine i se va face vaccinul de deparazitare. După o să-și revină nu, si o sa pape?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Înseamnă că are foarte mulți paraziți intestinali, dacă a ajuns să îi elimine și prin fecale, și prin vomă. sad
Da, va fi bine (mai ales dacă ai grijă de ea), după ce i se va face deparazitarea internă. Nu i s-a mai făcut deparazitări interne? Deloc, chiar deloc? O duci la cabinet pentru prima oară?
Acesta nu e un vaccin (vaccinul e cu totul altceva, i se va face după vindecare, dacă nu il are, dar numai după ce va fi tratată de paraziții intestinali). Medicul o va ajuta să elimine absolut toți viermișorii, care în prezent o fac să aibă dureri foarte mari de burtică. La câteva ore, după ce-i va elimina, se va simți mai bine. Îi va reveni și pofta de mâncare, cât și pofta de joacă. Oricum, evită să-i dai lapte cu conținut ridicat de grăsimi. Atenție la hrana ei!
Ai grijă și nu uita că deparazitarea internă se face periodic! Nu din an în paște, nu atunci când ne amintim, ci când e timpul! Îți va spune veterinarul. Vaccinul i se va face câteva zile mai târziu, abia după ce va scăpa de viermii intestinali. Păstrează legătura cu veterinarul. Roagă-l să-ți dea un carnet de sănătate pentru ea (dacă încă nu are) și să menționeze data următoarei deparazitări interne.Și dacă crezi că nu vei memora, pune ceasul să sune în ziua X, la ora Y! ))
Sănătate cățelușei. Să te bucuri de ea!

| AnutaAna0213243 explică:

Mersi mult sunt sfaturi bune.
i-am făcut de dimineata deparazitare in cat timp va scăpa de ei...

2 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

In primul rand nu e corect spus vaccin de deparazitare(nu exista asa ceva), poate ai vrut sa spui ca-i va face deparazitarea interna.Acesti viermi pe langa faptul ca ciupesc intestinele si-i provoaca dureri, lasa un fel de saliva, aceasta este acida si-i face foarte mult rau, de aceea nu poate manca. Daca o sa fie deparazitata, va scapa de viermisori si va manca.

| AnutaAna0213243 explică (pentru GabyT10):

I-am facut dimineata. dar inca vomita...

| Michael1Mike a răspuns:

Are 3 luni, este de rasa, dar nu ai i-ai cumparat o pastila de deparazitare?! O pastila de deparazitare costa 3 lei, asa nu ar mai fi ajuns in halul asta, sa verse viermi.Are 3 luni si nu i-ai facut nici un vaccin.Vad ca ai mai pus intrebari despre aceasta probleme, ai primit destule sfaturi, dar nimeni nu ti-a spus ca e vina ta.Nu esti un stapan responsabil daca ai lasa catelusa sa ajunga in halul acesta.