| hackerulxxx a întrebat:

fac sport de 2 ani pentru dezvoltarea masei musculare as vrea sa iau Arginină am auzit ca ar ajuta ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Arunci cu bnaii... ia creatina si un concentrat proteic, e suficient.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Uite ce este Arginina.

aminoacidul L-Arginina este necesar in sinteza proteinelor, in dezvoltarea tuturor tesuturilor organismului, iar fara o cantitate suficienta in organism nu poate avea loc dezvoltarea masei musculare si reducerea grasimii corporale este dificila. Indiferent de varsta, arginina intensifica producerea si eliberarea hormonului de crestere.
Arginina este benefica in declansarea si accelerarea proceselor metabolice prin care organismul construieste proteine. In acest sens, efectele sunt numeroase: ajutor pentru vindecarea ranilor, spermatogeneza, prevenirea pierderii masei musculare la persoanele in varsta sau cu boli care pot provoca degenerarea musculaturii. Se recomanda administrarea argininei in special sportivilor, pentru dezvoltarea masei musculare si reducerea stratului de grasime.

daca tu crezi ca te ajuta cu ceva ia. Eu unu iti recomand sa iei un supliment proteic de calitate si o creatina poate un tribulus pentru striere si cam atat