| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

Am o pisică de 4 ani şi un motan de un an (mamă şi fiu). Acum o lună a născut alți pisoi iar cel mare nu-i suportă. Mârâie la ei, a încercat să-i muşte şi să le bage ghiara în gât. Pe mamă o linge pe urechi apoi o muşcă de gât. Mi-e frică să nu omoare pisoii. Într-o seară am găsit pisoii foarte speriați şi pe el mârâind. Când vreau să mă apropii de pisoii aceia mici li se măreşte pupila şi încep să mârâie, trebuie să o pun pe mama lor lângă ei să-i alăpteze ca să-i calmeze. Ce ar putea fi? Ce-mi recomandați să fac?

Răspuns Câştigător
| Monicass1 a răspuns:

Nu este adevărat, nu asta fac toți motanii, am pisica fatata acum 2saptamani si 3motani (locuiesc la curte si am condiții necesare să i cresc ) si nu le face nimic, ba din contra se sperie de ei. Unii devin agresivi din cauza geloziei (si animalele au personalitate), nu da sfaturi dacă nu ești în temă.

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Geanina, motanii omoara toti pisoii pe care ii pot gasi. E o caracteristica a speciei. Daca stai la curte scoate motanul afara pana cresc puii. Apropo, de ce tii atatea pisici?

| minrest a răspuns (pentru Monicass1):

Monica, mie mi-ai raspuns? Acum mi-am dat seama. Eu iubesc pisicile, imi iubesc motanul, iubesc si motanul mamei mele, dar asta nu inseamna sa le antropomorfizam, sau sa le idealizam. Motanii omoara puii ca femela sa intre iar in calduri, ca si leii. Dar leii sunt mai sociali, si nu omoara puii femelelor din haita de lei, pride. Motanii nu au treaba cu asta, isi omoara proprii pui (nu stiu ca sunt puii lor). Dar la tine, pisica a castigat o pozitie dominanta in grup. Le e frica de pisoi? Ma faci sa rad. Le e frica de pisica.

| Monicass1 a răspuns (pentru minrest):

Nu este adevărat, nu asta fac toți motanii, am pisica fatata acum 2saptamani si 3motani (locuiesc la curte si am condiții necesare să i cresc ) si nu le face nimic, ba din contra se sperie de ei. Unii devin agresivi din cauza geloziei (si animalele au personalitate), nu da sfaturi dacă nu ești în temă.

| Ion_Geanina_1999 explică:

Nu o să le țin pe toate. Pe cei mici o să-i dau în sat persoanelor care vor să aibă grijă de ele. Îl scot afară dar şi o secundă dacă stă în preajma puilor îi terorizează

| Anonim0506 a răspuns:

Desparte puii de acel motan sau uitate la emisiunile de la amnimal planet cu pisici

| Natsuki a răspuns:

Incearca sa ii separi cumva, du motanul la cineva care ar putea sa aiba grija de el pana mai cresc pisoi, sau altceva, doar incearca sa-i separi.

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Natsuki):

Are momente când îi lasă în pace. De exemplu, acum le-am pus să mănânce celui mare şi mamei şi pisoii au stat lângă el şi nu le-a făcut nimic. L-a atins unul din pisoi şi a mârâit şi el şi pisoiul cel mic, apoi a vrut să-l muşte. Repet, pe mamă o linge pe urechi şi apoi o muşcă de gât. Şi pe pisoi îi linge uneori şi apoi vrea să-i muşte

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Natsuki):

Din păcate nu am cum să-i separ

| Natsuki a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Atunci chiar nu stiu, vorbeste cu parintii poate au ei niste idei.

| Ovi83 a răspuns:

Ar trebui sa-i tii totusi in camere separate si sa nu le dai ocazia sa se intalneasca pana nu mai cresc pisoii mici. O pisica cu pui sugari nu e deloc teritoriala si nici nu se supara daca sta inchisa de exemplu in baie (sau in orice alta camera) atata timp cat sunt toti puii cu ea.

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Ovi83):

Ea fuge de lângă pisoi şi se duce după el

| Ovi83 a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Inseamna ca a reintrat in calduri. Eu zic sa nu o lasi nici 5 minute in preajma motanului, fiindca ai toate sansele sa te trezesti cu runda a doua. Separa-i cat de repede poti, parerea mea.

| Monicass1 a răspuns:

E gelos pe ei, nu ii mai las în încăperea unde e el. Iar pe ea o muscă de gat fiindcă pisicile după ce fata pot intra imediat în călduri, asa ca ai grija si nu îl mai lasă lângă ei, mai ales dacă pisica nu e castrata

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Monicass1):

Nu este încă castrată, dar urmează să merg cu ea la veterinar. Eu nu pot să-i țin tot timpul departe unul de celalalt, nu pot ştii ce fac când rămân singuri afară. Nu am unde să-l duc pe el. Şi cred că este în călduri pentru că îl lăsă să o lingă pe fund (scuzați expresia)