| HU4L a întrebat:

Am un rottweiller (Cesar) are 2 luni, si cand se joaca musca, ma musca si pe mine de degete, musca si jucariile, orice, dar doar cand se mai joaca, trebuie sa-l dezvat de a ma musca? daca-l las asa, cand va fi mare o sa fie o problema?

Răspuns Câştigător
| ubox7007 a răspuns:

NU, are 2 luni e normal asa ceva, daca il dezveti de asta sau "ii dadeam incet peste bot si dupa il certam" o sa isi piarda increderea de sine si o sa devina doar un sclav fricos, apuca cu gura pentru ca este pui, el nu musca, si la 2 luni muscatura lui ar fi destul de puternica sa iti intre in carne si chiar sa iti provoace rani mari, deci el nu musca, el se joaca! Daca "ii dadeam incet peste bot si dupa il certam" isi va pierde tot "cainele" din el si chiar poate intra in depresie. Da, caini pot intra in depresie. Nu iti maltrata cainele, educate daca nu sti cum sa il cresti si vei vedea ca ceea ce numesti tu muscaturi sunt doar semne ca este sociabil si ca te iubeste, ei se joaca asa numai cu cine identifica drept prieten/familie asa ca nu il pedepsi pentru asta, ajutal si cumpara o jucarie sau cauta o franghie si dai sa apuce dintr-o parte si tu din alta, sa vezi ce bine te distrezi si tu si el.

| Anda_Andreea_1999_SUfK a răspuns (pentru ubox7007):

Ce sa iti povestesc fiecare are parerea lui, asa ca nu mai comenta la adresa mea.

| ubox7007 a răspuns (pentru Anda_Andreea_1999_SUfK):

Comportamentul tau fata de un catelus nu este o opinie. (OPÍNIE, opinii, s. f. Părere, judecată, idee.). Nu stiu daca poti realiza, dar nu am comentat nimic la adresa ta, nu ti-am folosit numele deloc, nu am facut referiri. Dar sa stii ca te pot cita oricand vreau, oriunde, pentru ca deocamdata nu mai suntem comunisti si nici fascisti ca sa fiu cenzurat de oarecare idiot/idioata. Desi nu am comentat nimic la adresa ta si nici nu am facut referire la tine (in primul raspuns) acuma am sa iti zic ca in opinia mea esti o persoana atat de proasta incat nici nu poti sa iti dai seama cand cineva comenteaza la adresa ta (da, acuma am comentat la adresa ta).

| HU4L explică (pentru ubox7007):

Mersii mult! big grin

6 răspunsuri:
| Oana_Oana_1975 a răspuns:

Si cainele meu face acelasi lucru pentu ca e pui toti puii fac asa cat sun mici sfatul meu este sa nu il bati deoarece daca il bati va deveni mai agresiv trebuie sa il certi in momentul in care face acel lucru dar pe un ton mai ridicat asa cainele va invata sa fie cuminte cel putin la mine a mers daca nu merge te sfatuiesc sa incerci sa te feresti de el si sa ii dai sa roada orice jucarie sa il inveti sa muste numai jucariile deoarece cand se va face mare te va musca mai tare si poate cauza rani grave

| Achimut_Aki_1993 a răspuns:

Nu are nimic stai linistit orice caine roade tot pana i se schimba dinti exact ca bebelusi tot ce prind baga in gura si s-ar putea daca te tot musca acum sa se sature de tine si asa nu te va mai musca laughing))

| Anda_Andreea_1999_SUfK a răspuns:

Buna, asa facea si cainele meu si de fiecare data cand ma musca ii dadeam incet peste bot si dupa il certam. Asa intre timp a invatat sa se dezvete happy A da si eu i-am cumparat o jucarie speciala pentru el sa o bage in gura. Daca ti-am fost de ajutor nu uita sa dai funda :* Multumesc! O zi buna big grin