| eAlin a întrebat:

Am un caine corcitura de ciobanesc german cu terrier si de 2 zile a inceput sa fie foarte agresiv. Daca te apropii de el maraie, latra, chiar m-a si apucat de mana. Ce pot sa-i fac sau cum pot sa aflu daca are vreo boala... rabie, turbare sau ceva? (PS: are 2 ani, nu a plecat nici o data din curte si are doar vaccinurile acelea pentru cand era mic, anti rabie si alte boli...)

7 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Da-i bietului animal ocazia sa faca o baie... Pe caldurile astea toate animalele sunt ceva mai agresive. Daca eu ii pun "piscina" papagalului (care are pene si gene "tropicale") ditai catelul cu blana cam ce-ar putea face sa se racoreasca nitel?! Daca in 2-3 zile dupa ce ii amenajezi locul de baie nu se linisteste... sa-mi zici mie cutzu (si sa chemi un veterinar. )!

| sy46 a răspuns:

Cel mai probabil aceasta stare e cauzata de temperatura ridicata; multi caini devin mai irascibili in perioada zilelor calduroase. Incearca sa te apropii incet de el, ducandu-i mancarea preferata, etc. si sa aiba intotdeauna la dispozitie apa rece curata

| laracroft a răspuns:

Multi inainte!
Revenind la problema ta, s-ar putea ca prietenul tau sa detina o pozitie ierarhica superioara tie, ceea ce inseamna ca el este conducatorul "haitei", depinde cum l-ai educat, exista foarte multi caini agresivi cu stapanii lor, aici intervine o intrebare:se comporta asa tot timpul sau doar in aceasta perioada calduroasa?
S-ar putea sa fie de la caldura, sau, cum am mentionat mai sus:el este cel ce detine controlul; in aceste circumstante cred ca va trebui sa apelezi la un dresor.
In cazul in care temperaturile extreme sunt cauza va trebui sa ii amenajezi un loc racoros si ferit de soare, nu cred ca e o idee buna sa ii lasi companionului tau apa rece la indemana cand este incalzit, dat fiind faptul ca apa rece ii poate provoca laringita, sau cel putin cam asa sta treaba la mine, ai mare grija de el, ofera-i o tunsoare, cat mai putin par.
Mult succes!

| Cineva_1522 a răspuns:

Daca ti la caine mult incearca sa-l duci la veterinar... el ii va da cainelui vreo 2 vaccinuri si te va chema peste o luna.Si cainele va fi in regula.Incearca sa te mai joci cu cainele sa fie obisnuit cu tine.

| Maya. a răspuns:

Sigur are vreo suferinta, il doare ceva. e normal. asa face orice animal.se simte atacat. Un veterinar nu cred ca poti sa aduci, eventual sa-i pui calmant in mancare, pentru ca medicul sa-i poate administra medicamentele cuvenitestraight face

| eAlin explică:

I-a dat tata drumul din curte... Vom vedea ce face...

| eAlin explică:

S-a intors azi dimineata. Si-a eliberat energia si a stat prin preajma casei noaptea. Se pare ca avea un os mare in cusca si si-l apara. big grin