| qelias a întrebat:

Am un motan care s-a bătut și celălalt l-a mușcat de coadă. Nu știu cum îl pot vindeca. Știe cineva? Fără veterinar. Nu am bani.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Orice muscatura grava(daca era doar zgariat sau intepat, riscul de infectie era mai mic), se va infecta (va face puroi). Daca va face infectie este nevoie de antibiotic Synulox-5-7 zile (o pastila costa 2, 5 lei, de la farmacia veterinara) si unguent Mibazon(costa 12-15 lei) pentru a da pe rana infectata (contine antibiotic).Din pacate nu stiu sa existe alt tratament, am animale de companie (de ani de zile) si atunci cand au avut o astfel de problema, medicul veterinar asta mi-a prescris pentru ele.Ar fi bine sa-l castrezi daca inca nu l-ai castrat, asa nu va mai intra in altercatii cu alti motani.Ca vrem sau nu, atunci cand ne asumam cresterea unui animalut, trebuie luat in calcul si ca va fi nevoie odata si odata sa cheltuim bani pentru ingrijire medicala. Sper sa te ajute raspunsul meu.Multa sanatate blanosului tau happy.

| qelias explică (pentru GabyT10):

Vaccinat e. Dar își roade singur coada de durere cred. Orice îi dau pe rană - fiind pe capul cozii, iar coada fiind al 5-lea membru al unei feline - și-l linge. Iar dacă zici să-l pansez, nici aia nu merge. Nu a durat decât 10 secunde ca să zboare. Al 2-lea, mai lung, a fost făcut bucăți de colții lui impecabili...

| GabyT10 a răspuns (pentru qelias):

Vaccinul nu are treaba cu muscatura, nu eu ti-am spus de vaccin happy. Pansarea ar rezista daca zona ar fi tunsa si ai folosi un pansament special care se foloseste in cabinetele veterinare (este dintr-o panza speciala si are lipici). Orice aplici pe rana, tine-l in brate 15-20 min sa intre in piele, sa-si faca efectul, dupa se poate linge fara probleme.Cel mai important este sa-i dai antibiotic pe cale bucala, se numeste Synulox (poti sa-l pisezi si sa-l pui in mancarea lui).

3 răspunsuri:
| Gaby212 a răspuns:

Daca nu e mare lucru, las-o asa.Se vindeca de la sine. Acum se pune problema sa nu aiba celalat vreo boala...
Si vine intrebarea: Daca stii ca nu iti permiti sa le oferi cea mai buna ingrijire, de ce mai ai pisici?! Pun pariu ca nici vaccinate nu sunt.