| Duucu a întrebat:

Am un motan ciudat, abia l-am luat, stă de 4 zile la mine și are aproximativ 2 luni. E foarte activ, răstoarnă tot ce găsește și parcă are o continuă stare de joacă. Problema e atunci cănd mă vede pe mine sau pe altcineva din familia mea, în momentul acela se ascunde sub dulapuri sau în locuri strămte. Dacă stau pe loc el se apropie de mine sau îți continuă "treaba", dar imediat cum am făcut o mișcare bruscă se panichează din nou. Cu vechiul stăpăn am înțeles că făcea la fel. În brațe nu stă, eventual încearcă să mă zgârie. Credeți că este o problemă? Cum ar putea deveni mai sociabil?

Răspuns Câştigător
| Lacramioara91 a răspuns:

Probabil a fost speriat in trecut de un eveniment neasteptat cum ar fi un tunet o usa izbita etc. cel mai usor mod de a te apropia de motanel e sa incepi sa te joci tu cu el cu tot felul de chestii cu un ghem cu o mingiuta etc.usor,usor va prinde incredere in tine si se va schimba. cat despre tinutul in brate trebuie sa ii asociezi tinutul in brate cu ceva care ii da satisfactie.incearca sa ii dai mancarea lui preferata din mana; tinundul in brate usor, usor, o data te sgaraie, o data fuge, dar dupa asociaza statul in brate cu rasplata si va veni singur in brate.Mult succes sunt niste fapturi miraculoase!

5 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Du-l pe afara la mâțe sa vezi cum va deveni sociabil.

| Duucu explică (pentru kar1GaNNN):

Am încercat să-l las cu o altă pisică afară... nu-ți spun ce urăt face.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Duucu):

E probabil sa fie in calduri, lasa-l mai mult pe afara sa se intalneasca cu alti motani si sa se bata etc.
Al meu asa face toata ziua e pe drum, tot e zgariat, fiindca ei asa se imprietenesc, batandu-se la inceput.

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Cred ca este speriat?!

| anonimaaa01 a răspuns:

Incearca sa te joci cu el, cheama-l la tine, daca nu merge poti lua niste boabe si atunci poate o sa vina... daca e aproape de tine incearca sa il mangai dar fara miscari bruste, ci cat mai usor apropie-te de el ...incetul cu incetul o sa va imprieteniti.
Bafta! :*