| HeartBeat_2094 a întrebat:

Am un rottwailer [fetita] are 2 luni, si face in casa straight face am incercat sa o bag cu botu. merge din cand in cand. la usa [rar] si noaptea. face pe covoare. etc straight face CUM SA O DEZVAT? multumesc. funda >big grin

Răspuns Câştigător
| SunriseB a răspuns:

Heiii te inteleg perfect si eu am un catel si foarte foarte greu am dezvatat-o de facut prin casa. cand ii venea ei din 5 in 5 min ridica piciorul si aia era x( am zis ca fac cu nervii dar am gasit solutia! te duci frumos la un pet shop si cumperi silicat gel pentru pisici. apoi tot la pet shop ceri niste picaturi cu miros care o vor atrage sa faca la locul stabilit de tine. eu am ales o tava mai mare diin plastic am pus picaturi acolo si are 2 tavi in casa nu a fost usor dar nici prea greu. ca sa o inveti mai repede si sa ii si placa sa faca acolo cumparai ceva o recompensa eu ii dadeam ciocolata pentru catei sau poti sa incerci cu ceva carnati sau exista o gramada de prostioare pentru catelusi in ziua de azi numai bune pe post de recompensa. in momentul in care ea face la tava ii spui "bravo" eu asa procedam cu catelusa mea si ii dadeam umpicut de ciocolata nu tot dropsul laughing si a inceput sa ii placa de atunci numai la tavita ei face. tava aceea nu miroase o schimb odata la 3-4 zile cam asa nu este greu de schimbat acel silicat il pui intr-un sac de gunoi speli tava si inlocuiesti silicatul si asta e tot nu ia mai mult de 10 minute asta pana te obisnuiesti tu cu ea si pana are toate vaccinele la zi sa o inveti afara si la fel e regula si afara cu un bravo si cand urci in casa o mica recompensa. functioneaza trebuie sa ai rabdare doar catelusa mea face numai afara acum are 9 luni e bichonn maltez si ma intelege foarte bine sunt sigura ca si catelusa ta te va asculta si se va invaata sa nu va mai face pe covoare. Rabdare si mult succes :*

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Singura solutie valabila este sa o scoti afara de 3-4 ori pe zi.treaba cu bagatul botului in rahat este o prostie.ar fi trebuit sa intelegi ca atunci cand merge la use, catelul cere sa mearga afara...nu trebuie insa sa astepti sa ceara el, trebuie sa-l scoti tu, pentru ca el sa-si creeze reflexul.

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Salut.
Duo afara de 6-7 ori afara pe zi pana la varsta de 4-5 luni.
Imediat cand vezi ca se agita duo afara si daca sia facut nevoia afara felicito (incurajari, mangaiari sau recompensa (ceva de mancat)
Aratai ca n-are voie sa faca in casa, daca a facut in casa o duci in locul unde a facut o bagi putin cu botul in urina si o certi foarte tare si dupa aceea stai suparata pe ea 1 ora, dupa ce a trecut 1 ora o duci afara isi, daca isi face nevoile o mangai, o feliciti, daca nu face in 30 min te duci cu ia in casa si astepti pana o sa faca afara si doar atunci te impaci cu ia.
Stiu ca sunt cam grele... dar tiai loat angajamentul de a avea un caine. asa eram si eu la incepu nu stiam ce sa fac, o sa vezi ca dupa 2 -3 luni practicand acest program, o sa vezi schimbari mari.
SUCCES!