| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut nenumărate clipuri (pe Instagram, Facebook) unde anumite persoane (în special fete) deținătoare de animale de companie care își lăsau patrupedele să le lingă pe gură sau pe față sau care împărțeau mâncarea cu animalele lor, adică (gen) mânca dintr-o coajă de pepene la comun cu patrupedul.
Nu e cumva un risc pentru sănătate ca saliva unui animal să pătrundă în gura unui om sau să mănânce din același loc?

Răspuns Câştigător
| Vehuiah07 a răspuns:

Bună.Parazitii, cum ar fi limbricii, teniile, viermii rotunzi, Giardia pot fi transmisi de la caine catre om prin lins. Salmonella, de asemenea, poate fi transmis de la caine la om, sau invers. Pisicile de exemplu pot avea Bartonella, sau Toxoplasmoza ce reprezinta boli zoonotice, comune omului si animalelor.
Cu atat mai mult ar trebui evitat aceasta in cazul in care nu sunteti sanatos. Persoanele cu un sistem imunitar slab ar trebui sa evite pur și simplu sa isi sarute animale de companie. Iar aici se includ copii mici, mamicile gravide, sau cei cu un status imunitar precar, deoarece o imunitate slaba limiteaza capacitatea organismului de a lupta impotriva infectiilor.

| Salontanul a răspuns (pentru Vehuiah07):

Ai perfecta dreptate! Mai mult, animalele isi ling diferite parti mizerabile si apoi sa te linga pe tine pe fata. Trebuie sa ai un pic de slaba pregatire (ca sa nu zic un cuvant mai dur) sa lasi animalul sa te linga.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pe alte s@ituri poți vedea că ling și prin alte părți ale corpului...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este!
Dar se presupune ca animalul are vaccinurile la zi si ca, fiind un animal de casa este bine ingrijit si nu mananca decat ceea ce I se pune de stapan in farfurie!

Nu as lasa niciodata cainele sa ma linga pe la gura! E scarbos! Si periculos!
Totusi, al meu are o pasiune pentru urechi happy
Si nu vreau sa-i stric bucuria laughing
( Stiu probabil reactia ta happy )

Dar gandeste-te la un lucru : nu e mult mai periculos sexul oral neprotejat?

| acerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha,ce compartii

| acerr a răspuns:

Nu are nimic! saliva are propieteti antibacteriane ca si la om ...si un catel isi linge stapanul, ori fata ori baiat! nu e nimic anormal

| Salontanul a răspuns (pentru acerr):

Chiar te rog sa-mi arati si mie studiul prin care un animal s-a lins la fund, la testicole si alte parti anatomice si are proprietati antibacteriene. Dar sa nu-mi dai un articol al unui ziarist anonim. Vreau sa vad si eu studiul! Omul cat traieste invata.

| nukeyly a răspuns:

Chiar daca in gura omului exista mult mai multe bacterii si mai periculoase decat la caine, pisica, pantera; exista posibilitatea sa iei ceva bacterie de la animalul de companie care sa-ti dea viata peste cap, sunt cazuri rare dar se intampla!

Nu se recomanda sa te linga pet-ul sau sa papi din aceiasi farfurie; ori baton de mancare etc. Saliva de animal e pentru animal de aia cand te musca un caine, vulpe mergi la medic pentru antitetanos; ex microbul turbarii odata instalat te face.

Clipuri se fac din orice rahat doar sa mai fi luat in seama pe net unii din asta respira si uita sa mai admire un fluture, o floare, o furnica.

| Eriii a răspuns:

Nj tbh, și eu fac așa cu pisica mea și mami mi-a zis ca nu e ok dar am uitat dc, dar nu cred că ar trebui trebui să fie o diferență prea mare de ce baga in gura un om si de ce baga un animal, mai ales de casă, deci cred că e ok, poate în cel mai rău caz să facă omul toxiinfectie alimentara sau cum se numea cred(nj exact de la ce se face) sau daca are animalul ceva boala transmisibilă să o ia și omul (invers nu cred că oamenii au mai multă grijă și cred că animalele au sistemul imunitar mai puternic decât oamenii)

| Endy22 a răspuns:

Cu siguranta nu e ceva sanatos.